انسانیتجربیریاضیمشاوره تحصیلی

اسفند ماه استارت مطالعه داوطلب کنکوری

از اسفند ماه، امیدی برای موفقیت در کنکور دو مرحله ای 1403 و قبولی در رشته های تاپ وجود دارد.

کتاب جلوی خود را باز می کنید، فصل اول را نگاه می کنید، فصل اول را حدودا دو ماه پیش خوانده و از فصل دوم هم کمی خوانده اید ولی بقیه ی مطالب کتاب سفید و دست نخورده می باشد، دو حس عجیب در شما شکل گرفته، حس عذاب وجدان گذشته و حس استرس ماه های پایانی نزدیک به کنکور شما را درگیر کرده است، اگر دانش آموزی باشید که تازه تصمیم به درس خواندن و شرکت در کنکور گرفته اید حس عذاب وجدان در شما کمتر است و اگر از اسفند ماه شروع کنی همراه اورجینال مشاور باش.

آیا از اسفند ماه امیدی برای موفقیت در کنکور و قبولی در رشته های تاپ هست؟

آیا هم اکنون شروع کنم می توانم در نهایی تمره خوبی را کسب کنم ؟

چگونه از اسفند ماه تا کنکور بخوانم و چه مباحثی را مطالعه کنم ؟

این بخشی از سوالات شماست که در این پست همراه با بقیه ی سوالات و راهکارهایی جهت موفقیت در کنکور را مورد بررسی قرار می دهیم.

در این پست نکات مهم قبولی کنکور در کمتر از ۴ ماه و همچنین درس ها و مباحثی که برای قبولی شما لازم است را به صورت دقیق نوشته ایم. این نکات مهم توسط بهروز اسدی تحلیلگر اساتید و موسسات نوشته شده است.

آیا هم اکنون برای کنکور شروع کنم می توانم موفق شوم؟

مطالعه خوب برای کنکور صرفا افزایش ساعت مطالعه نیست. بلکه اگر این ساعت مطالعه با کیفیت همراه شود می تواند نتیجه ی دلخواه را بدست آورد.

برای رسیدن به درصد های ۵۰، ۴۰ و یا ۶۰ درصد سرعت پیشروی خیلی سریع اتفاق می افتد، شاید با خودتون فکر کنید که دانش آموزانی که از ابتدای نیمسال شروع به درس خواندن کرده اند همچنان از شما جلوتر هستند و تفاوتی برای شما ایجاد نمی شود.

در واقعیت این طور نیست به طور مثال در کنکور سال ۱۴۰۲ در درس شیمی در تمام گروه های درسی بالغ بر ۱۵۰ هزار دانش آموز در این درس درصد منفی داشته اند، پس شما با حل کردن یک تست درست ۱۵۰ هزار جلوتر از بقیه هستید. اگر شما ترس از شکست خوردن را کنار بگذارید در همین مدت چهار ماهه می توانید تراز خود را در حد رسیدن به دانشگاه مورد نظر خود بالا بیاورید.

نمره بالای امتحانات نهایی خرداد، امضای قبولی شما می شود.

چطور طی ۴ ماه در کنکور رتبه عالی کسب کنیم؟

موارد زیر با دقت بخوانید:

توانایی اولویت بندی کردن مباحث:


شما باید قدرت این را داشته باشید از مطالعه یک سری از فصل ها بگذرید و یا در اولویت آخر خود قرار دهید، همیشه افراد موفقی که در نیمه ی دوم سال شروع به درس خواندن می کنند، مباحثی را اولویت قرار می دهند که دارای دو ویژگی باشد.

  • تست خیز بودن مبحث
  • راحت بودن مبحث

اشتباهات گذشته ی خود را تکرار نکنید!


این اشتباهات می تواند شامل کمال گرا بودن فرد، وسواس مطالعاتی، نداشتن برنامه مناسب و ….

استفاده از یک منبع مناسب!


یک منبع کامل را انتخاب کنید و روی همان منبع تسلط کافی پیدا کنید (چند منبع داشتن یکی از عوامل شکست دانش آموزان است)

  • اگر می خواهید با کلاس جامع یا نکته و تست اساتید موسسات مختلف پیش بروید، می تونید برای انتخاب بهترین دبیران کنکور و همچنین انتخاب حجم پایین کلاس و فیلم با ما در ارتباط باشید.

عدم تخمین زدن رتبه!


جای اینکه زمان خود را صرف حساب کردن درصد و استفاده از نرم افزارهای تخمین رتبه کنید همان زمان را صرف خواندن مباحث درسی کنید، خوب است بدانید برای قبولی در رشته ی مورد نظرتان چه درصد هایی باید کسب کنید ولی حساب کردن دقیق درصد ها و استفاده زیاد از تخمین رتبه باعث هدر رفتن وقت شما و بعضی مواقع ایجاد نا امیدی می شود.

حل تست های کنکور سراسری


در این بازه ی زمانی اولویت شما باید حل تست های سراسری باشد تا تست های تالیفی


شروع از اسفند ماه
شروع از اسفند ماه ۴ ماه تا کنکور

راهکار شروع دوباره برای قبولی کنکور ۱۴۰۳

گذشته خود را ببخشید و از گذشته برای درس عبرت گرفتن استفاده کنید، یک راهکار برای کم کردن حس عذاب وجدان این است که فکر کنید تا اکنون درس خوانده اید ولی مباحث سخت بوده و فراموش کرده اید و یا نیاز به مرور دوباره دارید، پس زمان حال و آینده ی خود را فدای گذشته ی از دست رفته نکنید.

حس می کنید دیگر به خود اعتماد  ندارید: هرچه به گذشته خود فکر کنید و خود را سرکوب بزنید اعتماد به نفستان از بین می رود، نسبت به قبل سرخورده تر و بی انگیزه تر می شوید، به این فکر کنید که شما گذشته خوبی داشتید و روزهایی که در زندگی خود خوب بوده اید را بیشتر از هر وقت دیگر مرور کنید.

چگونه در ۴ ماه رتبه برتر کنکور شویم؟

برای رتبه برتر شدن در ۴ ماه و یا این که از اسنفد شروع کنید و رتبه برتر شوید نیاز به ۴ مورد زیر دارید.

۱. پایه نسبتا خوب
۲. پشتکار
۳. بهترین منابع کنکور
۴. برنامه ریزی کنکور 

اگر کسی به شما گفت با چهار ماه مطالعه رتبه دو رقمی می شوید، حتی اگر صفر باشید، بدون شک اشتباه مشاوره می دهد مگر این که ۴ مورد بالا را داشته باشید.


طرح مشاوره موفقیت در 4 ماه

طرح مشاوره موفقیت در ۴ ماه

من بهروز اسدی هستم، ۱۰ سال سابقه مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی در موسسات آموزشی و شبکه آموزش را دارم. برای این که بهترین مسیر برای موفقیت را انتخاب بکنید کافیه در قدم اول تحلیل های سایت اورجینال مشاور بخونید و در قدم دوم برای وارد شدن در طرح مشاوره (طلایی، الماس) بهروز اسدی شماره تماستون بذارید تا با شما تماس بگیریم.

میزان مطالعه در چهار ماهه پایانی کنکور یعنی از اسفند ماه به بعد

ساعت مطالعه هر دانش آموز بستگی به توان مطالعاتی اوست و هر شخص با شخص دیگر تفاوت دارد، اگر دانش آموز استارت هستید با کمترین میزان ساعت مطالعه خود شروع کنید (روزی ۶ ساعت) و روزانه نیم ساعت به تایم مطالعه ی خود اضافه کنید.

اهمیت نیمه ی دوم سال

اهمیت هر یک ساعت مطالعه در نیمه دوم سال سه تا چهار برابر مطالعه در نیمه اول است، زیرا میزان فراموشی در این بازه ی زمانی کمتر است، که داوطلب می تواند با یک برنامه ریزی اصولی مطالب درسی خود را بخواند.

مقایسه ی خود با دانش آموزان دیگر کار اشتباهی است و از تمام انرژی و توان خود استفاده کنید.


این پست به درد شما می خورد: قبولی پزشکی در یک ماه

وسواس مطالعاتی

در درس خواندن به خود اطمینان داشته باشید و بعد از خواندن هر درس و بعد از حل چند تست آموزشی به سراغ فصل بعد رفته و از تکرار بیش از حد خواندن یک مبحث جلوگیری کنید.

وسواس مطالعاتی به مرور زمان باعث پرش ذهن و کم کردن انگیزه دانش آموز می شود. سعی کنید خیلی از نکات را در قالب تست یاد بگیرید.

اگر درگیر وسواس مطالعاتی هستید برای هر فصل زمان قابل قبولی را انتخاب کنید و بعد از اتمام زمان آن فصل به سراغ فصل جدید بروید.

نکات برنامه ریزی در نیمه دوم سال

۱. تنوع درسی را در برنامه خود رعایت کنید و یک روز را به یک درس اختصاص ندهید.

۲. تا قبل از عید یا در ایام تعطیلات سعی کنید، مشکلات پایه ریاضی، زیست و شیمی و حتی فیزیک را برطرف کنید.

۳. برنامه سنگین برای خود نریزید و برنامه ای قابل قبول را انتخاب کنید

۴. در برنامه خود مرور و جمع بندی را قرار دهید.

برای قبولی در زمان کم تا کنکور چه مباحثی را بخوانم؟

درسته که برای شروع کنکور در اسفند ماه کمی دیر به نظر میرسه، ولی همه چیز به اراده شما بستگی داره اگر واقعا تمام فکر و ذکر خود را صرف کنکور و استفاده از مدت زمان باقیمانده بکنید شک نداشته باشید که نتیجه مورد نظر رو بدست خواهید آورد.

کافیه که از همین امروز با برنامه شروع به درس خواندن پایه به پایه داشته باشید و وقتی تایم شما به روزی ۸-۹ ساعت در روز رسید شما می توانید با سرعت عمل بیشتری پایه ها را کنار گذاشته و حتی به مرور هم برسید.

طی تحقیقات صورت گرفته مشخص شده که برای دوره کردن تمام دروس یک پایه به مدت زمان ۳۰۰ الی ۴۰۰ ساعته نیاز است پس با یک حساب سر انگشتی متوجه می شوید که هنوز هم زمان دارید.

از دروس تخصصی فقط در کنکور ۱۴۰۳ از شما آزمون گرفته می شود.

دروس عمومی نهایی هم باید در برنامه شما باشد.

جدول زیر با فرض این هست شما همه دروس نهایی را بخوانید، چون که حذف کردن هر درس برای امتحانات نهایی آسیبی جدی به شما وارد می شود.

مباحث دروس تخصصی زیر باید در برنامه شما باشد:

هر درس به صورت جداگانه نوشته شده است.

دروس تخصصی تجربی قصل های راحت
شیمی فصل ۱ و ۲ دهم + فصل ۱ یازدهم + فصل ۳ دوازدهم
ریاضی معادله و نامعادله + آمار و احتمال + توابع نمایی و لگاریتم + حد و پیوستگی
فیزیک فشار و اندازه گیری + مغناطیس + فیزیک اتمی و هسته ای
زیست بیشتر مباحث ترکیبی غیر از گیاهی و ژنتیک

برای امتحانات نهایی در دروس تخصصی نباید مبحثی از دوازدهم حذف شود!!!

مرور و جمع بندی از اسفند ماه

با مطالعه هر درس بعد از هفته ی دوم یک بازه ی زمانی را برای مرور مطالب و حل تست زمان دار قرار دهید.

هرچه میزان بازه ی مرور بیشتر شود دوره مرور کردن شما در تایم نزدیک به کنکور کمتر می شود، سعی کنید مرور در قالب تست باشد، بعد از جواب دادن به هر تست سریع سراغ پاسخنامه نروید و به سراغ آموزش بروید و در صورتی که با وجود درسنامه به جواب نرسیدید به سراغ پاسخنامه بروید.


سایت مشاور تحصیلی و آموزشی پاسخگوی تک تک سوالات شما می باشد.

moshaver.org

sanjesh.org


سوالات رایج موفقیت در کنکور دو مرحله ای در زمان کم

پرسش و پاسخ:

آیا در نیمه دوم جمع بندی نیاز است؟

شما در نیمه ی دوم به دو نوع جمع بندی نیاز دارید:

  • یک جمع بندی در حین خواندن مطالب درسی در طی این چند ماه.
  • یک جمع بندی در نزدیکی کنکور.

جمع بندی نزدیک کنکور شما باید در قالب آزمون جامع و به صورت دو روز یکبار باشد که در نیمه روز اول از خود آزمون بگیرید و در یک و نیم روز بعدی به تحلیل آزمون بپردازید. بهتر است در هنگام آزمون لباس رسمی بپوشید و پشت میز مطالعه بنشینید.

در حین مطالعه جمع بندی نیاز است؟

بله بهترین نوع جمع بندی در این دوره جمع بندی شناور است به طوریکه با خواندن هر درس مباحث قبلی را جمع بندی کنید.

ترس از قبول نشدن در رشته مورد نظر؟

شما یک مریض بد حال دارید، دکتر به شما می گوید اگر عمل شود یا زنده می ماند یا می میرد ولی اگر عمل نشود حتما می میرد، شما چکار می کنید؟ بله درست است آن را عمل می کنید و بقیه را به خدا می شپارید.

به کنکور سال بعد فکر می کنید؟

شما ده سال دیگر هم کنکور بدهید در پایان باز هم به همین ماه های پایانی می رسید، پس همین امسال را پر قدرت بخوانید و زمان را از دست ندهید.

می خواهم رتبه تک رقمی شوم از سال بعد می خوانم که زمان بیشتری داشته باشم؟

شما حتی اگر بخواهید برای کنکور سال بعد رتبه تک رقمی شوید باید امسال رتبه ای زیر ده هزار داشته باشید پس امسال را از دست ندهید.

چه افرادی در نیمه دوم سال در کنکور موفق می شوند؟

افرادی که زمان را به بعد موکول نمی کنند و سریعا شروع می کنند، قرار نیست برای شروع همه چیز آماده باشد، ولی اگر شروع کنید به مرور همه چیز مرتب می شود.

آیا در آزمون های آزمایشی در این بازه شرکت کنیم؟

آزمون های آزمایشی نیمه دوم خود را شروع کرده اند و پیش روی با آن ها باعث سرخوردگی و استرس می شود. از ما زیاد پرسیده می شود آزمون قلمچی یا ماز برم؟ و ما هم جواب می دهیم اگر صفر هستید به هیچ عنوان در این زمان باقی مانده پیشنهاد نمی دهیم مگر اینکه مطالبی را خوانده باشید.

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

‫۸ دیدگاه ها

  1. سلام
    من دوازدهم تجربی هستم و چون دهم و یازدهم رو آنلاین خوندم خیلی پایه قوی ای ندارم ولی برا آزمون ک ثبت نام کردم ی چیزایی خوندم اما همشو نه. اگ بخام الان شروع کنم چطور بخونم؟!

  2. سلام. من دوازدهم تجربیم و کلا پایه ضعیفی دارم و تا حالا تقریبا هیچی نخوندم. برای رسیدن به یه رتبه خوب برای پزشکی به طور میانگین باید عمومی و تخصصی رو چند درصد بزنم؟ چطور برنامه بریزم که به همه چی برسم؟ از الان باید حذف مبحث انجام بدم یا زوده و هنوز میشه رسوند؟ خیلی سردرگمم و انگیزه ندارم…

  3. من دقیقا الان مشکل اینو دارم که نمی دونم از کجا شروع کنم چون خیلی از مباحث کنکور تا حالا نخوندم میترسم وقتی ک بخونم قبلی ها هم یادم بره ولی استرسم بیشتر تموم کردن به موقع هس چون به نظرم تا یک ماه به کنکور دیگه کلا جمع بندی باید بکنم یا نظرتان اینه که درسایی که قبلا خوندم و دوباره شروع کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا