مشاوره انگیزشی

ایجاد هدف و انگیزه برای کنکور

شما به دنیا نیامده اید که یک آدم معمولی باشید، به این دنیا آمدید تا هدف و انگیزه داشته باشید.

شما به دنیا نیامده اید که یک آدم معمولی باشید، به این دنیا آمدید تا تفاوت ایجاد کنید و به اون فردی تبدیل بشوید که دوستش دارید و هدف و انگیزه دارد.

یک نگاه به دور و بر خود کنید، آدم هایی که هدف دارند حتی راه رفتنشان هم با بقیه تفاوت دارد، جنگ جوی واقعی فقط هدف خود را می بیند و کار های بی ارزش را رها کرده است.

اجازه نداری بگویی تقدیر من این است، شانس برای کسی که حداقل یک بار طعم لذت رسیدن به هدف به کمک تلاش خود را داشته چیز بی معنی است، تا به الان زندگی شما چطور بوده است اگر بنشینی و تماشا کنی بقیه ی زندگی هم همینطور می شود.

برای ساختن زندگیت هیچوقت نا امید نشو

انتخاب هدف

اینحا اصلا قصد ندارم حرف هایی که داخل کتاب ها خوانده اید در انتخاب هدف را برای شما بنویسم، من اینجا می خواهم به شما بگویم برای انتخاب هدف، خودتان را دوست داشته باشید، درست متوجه شدید شما باید خودتان را دوست داشته باشید، کارهایی که می تواند شما را خوشحال کند را بشناسید و آن حس خوبی که باعث می شود خودتان را بیشتر دوست داشته باشید را پیدا کنید، انقدر در مسیرتان ذوق داشته باشید که ایمان بیاورید فقط زمانی که شما نباشید بقیه می توانند به این جایگاه برسند وقتی شما هستید این جایگاه و موقعیت فقط برای شماست، چون شما خود را دوست دارید و میدانید چه چیزی خوشحالتان میکند و چیزی که شما را خوشحال می کند باید برای شما باشد.

انتخاب مسیر هدف
انتخاب مسیر هدف

قانون راز

کتاب های قانون جذب و مثبت اندیشی نام کتاب هایی هست که اساس آن ها شبه علم است، و متاسفانه استقبال های خیلی زیادی از این کتاب ها شده است، در این کتاب ها در ابتدا در مورد قدرت فکر می گویند و سپس در مورد اینکه کائنات هرچه بخواهید به شما می دهند صحبت می کنند و انسان های تنبل اشتیاق زیادی به خواندن چنین کتاب هایی دارند.

و این یک ایده تجاری بزرگ است که به کمک آن پول زیادی را صاحب می شوند.

چرا یک نفر موفق و مدیرعامل یک شرکت است و دیگری نیست چرا کائنات باید بین افراد فرق بگذارد و به یک نفر هر چه می خواهد بدهد و دیگری خیر؟ به نظر شما مسخره نیست؟ فقط یک چیز شما را موفق می کند، تلاش و پشتکار شما تمام.

کنکوری عزیز کافیست بخواهید موفق شوید، خواستن توانستن است: خواستن به معنی توانستن نیست، برای توانستن باید زحمت بکشید، عرق بریزید و خسته شوید، آن وقت می توان گفت خواستن توانستن است. همه می خواهند موفق شوند، ولی کسی موفق است که با تمام وجود خود تلاش کند

حرکت به سمت هدف

برای حرکت به سمت هدف نیاز نیست کار های عجیب و غریب انجام دهید یا قدم های خیلی بزرگ را بردارید، برای رسیدن به هدفتان سعی کنید هر روز از دیروز خود بهتر باشید و با قدم های کوچک شروع کنید.

تصور انجام کار های بزرگ و تبدیل به یک ربات که شبانه روز فقط درس می خواند و به هیچ چیز دیگری فکر نمی کند و استراحتی در برنامه خود ندارد تصوری اشتباه است.

حرکت در مسیر هدف
حرکت در مسیر هدف کنکور

خستگی در مسیر هدف

 شما حق دارید در مسیر رسید به هدفتان خسته بشوید، حق دارید استراحت کنید، ولی اجازه ندارید ببازید و رها کنید.

اگر هدف خود را دوست دارید باید زمان زیادی را برای آن بجنگید و انتظار نداشته باشید سریعا به هدف خود برسید، هرچه مسیر هدف طولانی تر باشد نتیجه ای که قرار است بگیرید جذاب تر و متفاوت تر است.

این مسیر شماست باید بروید، اینجا که هستید پایان راه نیست، پایان راه پر از حس قدرت و خوشحالی است، هرجا که خسته شدید استراحت کنید و دوباره پر قدرت تر از قبل شروع کنید.

انگیزه یک کنکوری

با انگیزه زیاد شروع می کنید ولی بعد از مدتی دیگر انگیزه ای ندارید؟

در مسیر کنکور، هدف خود را یادآوری کنید ولی نیاز نیست به بقیه بگویید و یا خودتان را رسیده به هدف تصور کنید، وقتی به بقیه در مورد هدف هایتان می گویید یا خود را در موقعیت رسیده به هدف تصور می کنید به یک حس نیاز که حس محبوب بودن است دست پیدا می کنید و نیاز شما از قدرت برطرف می شود و دیگر احتیاجی برای ادامه دادن به مسیر سخت و رسیدن به هدف ندارید.

هدف دارید ولی انگیزه ندارید چه کار کنید؟

یک زمان هایی داوطلب کنکوری انگیزه خود را از دست می دهد و دائما با دیدن کلیپ های انگیزشی تلاش می کند انگیزه خود را برگرداند، انسان یک ربات نیست که دائما انگیزه داشته باشد و با اشتیاق حرکت کند، یک زمان هایی که مطالعه می کنید انگیزه شما زیاد می شود و حس و حال خوبی دارید، زمان هایی که حس و حال خوبی ندارید با یک مطالعه کم شروع کنید و با ۲۰ دقیقه درس خواندن، به مرور انگیزه خود را برگردانید.

از عواملی که بی انگیزه گی را طولانی می کند

عدم داشتن استراحت مناسب

من در قسمت بالا اشاره کردم هر زمان خسته شدید استراحت کنید، متاسفانه یک سری از داوطلبان نه استراحت می کنند و نه درس می خوانند، چطور؟ کتاب های آن ها دور و برشان است و مهمانی نمی روند همه فکر می کنند آنها در حال مطالعه هستند در صورتی که خود می دانند مطالعه ای ندارند، با این حس مقابله کنید و استراحت خوبی را برای مدت کوتاهی به خود هدیه دهید.

استراحت طولانی

اگر یک زمانی برای شما مشکلی پیش آمد یا استراحتی در بین درس خواندن خود داشتید منتظر شنبه و روز مناسب نباشید بعد از استراحت خود سریعا شروع کنید، هرچه استراحت شما طولانی تر شود بازگشت شما به درس هم سخت تر می شود.

کماگرایی

بدترین مشکلی که یک فرد می تواند داشته باشد کمالگرایی است، آن ها یا باید همه چیز را داشته باشند یا هیچ چیز

مقایسه خود با دیگران

نمی گویم هر زمان که شروع کنید مثل بقیه هستید، نه چون یک بحث غیر منطقی است،  شمایی که امروز شروع می کنید با کسی که دیروز شروع کرده است در یک سطح نیستید، ولی اگر بخواهید خودتان را می رسانید به شرط اینکه شروع کنید و خود را با بقیه مقایسه نکنید و زمان را صرف پیش روی در هدف کنید.

یادتان نرود همه استراحت و بی انگیزگی را در دوران کنکور خود تجربه می کنند ولی همه توانایی رفع بی انگیزگی و تمام کردن حال بد خود را ندارند.


نمازخود را بخوانید

این یک پست کنکوری و اینجا همه چیز در مورد کنکور است ولی هیچ چیز به اندازه خواندن نماز به شما آرامش و انگیزه در طی مسیر را نمی دهد.


بی برنامگی و نداشتن هدف مشخص

شما باید دارای برنامه ریزی اصولی منظم و مشخص باشید و یک سری اهداف بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشید. به طور مثال بدانید در چه تاریخی درس ها را تمام کنید و هر ماه چه مطالبی را از خود آزمون بگیرید.

پیشنهاد شما برای بی انگیزکی حین مطالعه چیست؟ از قانون ده دقیقه ای استفاده کنید به خود بگویید فقط ده دقیقه مطالعه می کنم و بعد ازآن کتاب را می بندم و یک زمانی به خود می آیید می بینید ده دقیقه شما یک ساعت مطالعه شده است و حس خوب بعد از آن و ادامه مسیر…

این قانون ده دقیقه ای شما را یاد چه چیزی می اندازد؟ بله درست است گوشی موبایل، مثل همه وقت هایی که گوشی موبایل را در دست می گیرید و به خود می گویید ده دقیقه چک می کنم و کنار می گذارم و یکبار به خود می آیید که ساعت ها زمان خود را با گوشی هدر داده اید.

عشق به هدف

اشتیاق و عشق کاملا متفاوت اند، فرض کنید یک لباسی را دیده اید، و تمایل دارید آن را بخرید، بارها می روید و به آن نگاه می کنید، سرانجام یک روز آن را می خرید، و می پوشید ولی بعد از مدتی برای شما عادی می شود و دیگر آن ذوق قبل را برای آن ندارید، این اشتیاق به هدف است با عشق به هدف فرق می کند، عشق به یک چیز هرگز تمام نمی شود.

ریسک برای هدف
ریسک برای هدف

دو سوال پر تکرار و پاسخگویی توسط سایت مشاور (مرجع مشاوره ای و آموزشی کل کشور)

چگونه درس بخوانیم و استراحت کنیم که انگیزه مان کم نشود؟

ساعت مطالعه خود را معقول کنید و بعد از هر یک ساغت در برنامه خود ۱۰ دقیقه استراحت بگذارید ولی در هنگام استراحت به سمت گوشی و تلویزیون و آهنگ گوش دادن و کارهای جذابی که دوست دارید نروید ممکن است استراحت شما به جای ۱۰ دقیقه، یک ربع و به مرور بیشتر شود.

چگونه در استرس کرونا و اخبار بد، انگیزه خود را برای مطالعه از دست ندهیم؟

تا جایی که می توانید از اخبار دور باشید و حتی کنجکاوی برای دیدن آمار فوتی هر روز و شنیدن اخبار را کنار بگذارید، شما رعایت می کنید و حواستان هست برایتان مشکلی پیش نیاید، دیگر بیشتر از این نیاز نیست در مورد این موضوع دقیق شوید، با درس نخواندن شما مشکلات حل نمی شوند.
اما در شرایط بد موفقیت راحت تر است باورش سخت است ولی شما وارد یک رقابت در کنکور می شوید، در مکانی که همه صد هستند شما ۹۹ هم بشوید باخته اید ولی در مکانی که همه کم انگیزه هستند شما کمی خودتان را جمع کنید جلو می افتید.

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا