برنامه متوسطه دوم و کنکور

چگونه در تابستان دهم و یازدهم را جمع بندی کنیم؟

نکات مهم تابستان کنکور و قوانینی که باید به آن دقت کرد و استفاده کرد.

 تابستان، فرصتی تکرار نشدنی با برگزاری امتحانات نهایی خرداد ماه در پایه یازدهم، دانش آموزان از درس خواندن فارغ می شوند و وارد دوره تعطیلات تابستان می شوند، دسته ای از دانش آموزان قدر این بازه زمانی را ندانسته و آن را به سادگی از دست می دهند، اما دسته ای دیگر درس خواندن و تلاش برای موفقیت در کنکور را از همین زمان آغاز می کنند و از رقبای خود جلو می افتند و سوال مهم این هست که چگونه در تابستان دهم و یازدهم را جمع بندی کنیم؟

برای موفقیت در کنکور نباید زمان را از دست داد و شخصی که به دنبال رتبه برتر شدن است، باید به مانند یک رتبه برتر نیز تلاش نماید، دروس پایه بسیار مهم هستند و عدم یادگیری کامل آنها باعث می شود تا دانش آموز در مباحث بعدی نیز نتواند به نتایج خوبی دست پیدا کند.

 تابستان از کجا شروع کنیم؟

بهترین راه برای شروع خواندن دروس پایه این است که برنامه ریزی دقیق و اصولی کنکوری داشته باشید و طبق آن پیش بروید، در صورتی که خود قادر به برنامه ریزی نیستید، از برنامه های اماده و یا مشاوره های کارشناسان این حوزه استفاده کنید.

لازم است تا نکات زیر را رعایت نمایید:

 • برنامه ۹۰ روزه و یا ۴۵ روزه داشته باشید.
 • از برنامه درسی خود پیروی کنید و ساده انگار نباشید.
 • زمان کافی را برای استراحت و تفریح خود در نظر بگیرید.
 • علاوه بر تفریح، زمانی را برای ورزش کردن در نظر بگیرید، چرا که با این کار بهره ذهنی شما افزایش پیدا می کند، برای آگاهی بیشتر نسبت به این موضوع، مقاله انجام همزمان ورزش و کنکور را مطالعه نمایید.
 • از منابع درسی مناسب استفاده کنید.
 • کتاب های درسی مدارس را از یاد نبرید.
 • تست زنی را از همان روزهای ابتدایی شروع کنید.

توجه داشته باشید که شما از قبل دروس سال های دهم و یازدهم را خوانده و امتحان داده اید و الان نیازی به این کار ندارید که مجددا و نکته به نکته به مطالعه آنها بپردازید.

 • از روش تورق استفاده کنید و اگر در مبحثی دچار مشکل بودید و یا نکات مهم را فراموش کرده بودید به مطالعه مجدد درس بپردازید.
 • متون طولانی و دروس تشریحی را روخوانی و بلندخوانی کنید تا یادآوری های لازم برای ذهن شما انجام شود.
 • تست های آموزشی زیادی حل کنید، اگر به مشکل خوردید به درسنامه ها بازگردید.
 • زمان زیادی را بر روی هر درس توقف نکنید.

سوال: آیا می شود دروس دهم را خوانده و به پایان برسانیم و بعد به سراغ دروس سال یازدهم برویم؟

این یکی از اشتباهاتی است که توسط اکثریت دانش آموزان کنکوری در تابستان انجام می شود، بهتر است که دروس این دو پایه را به شکل هماهنگ و همزمان پیش ببرید تا دانسته های شما مکمل یکدیگر باشند، از طرفی با این کار اصل پیش نیاز را نیز رعایت خواهید کرد و پیشرفت را در وضعیت درسی خود مشاهده خواهید نمود.

دورنمای کلی برای مطالعه در تابستان کنکور

 1. اولویت با خواندن دروس یازدهم است، چرا؟
  زیرا شما دروس یازدهم را تازه امتحان داده اید و در این مباحث آماده تر هستید و اینجا حل تست از این پایه برای شما حکم مرور و تثبیت را دارد.
 2. دانش آموز تستی کار کند؟
  بله شما باید از الان تست کار کنید، پس برنامه شما در این بازه اول حل کردن تست دروس سال یازدهم به منظور تثبیت و تسلط سال یازدهم و همزمان مطالعه سال دهم.
 3. در این بازه اولویت مطالعه دروس تخصصی است یا عمومی؟
  مطمئنا اولویت مطالعه دروس تخصصی است اما درس زبان را نیز مطالعه کنید.
 4. چرا باید زبان را در این بازه مطالعه کرد؟
  زبان انگلیسی از جمله درس هایی است که نیاز به زمان دارد تا تسلط پیدا کنید.

استفاده از خدمات موسسات کنکوری

یکی از مسائلی که می تواند کیفیت و سرعت یادگیری شما را افزایش دهد، دسترسی به محتوای مطلوب، برنامه ریزی مناسب و پشتیبانی است، برای دسترسی به این ها می توانید از خدمات موسسات کنکوری استفاده نمایید.

آزمون های آزمایشی

هر یک از موسسات در بازه زمانی تابستان دوره هایی را ارائه می نمایند که شامل دسته ای از خدمات می شود، علاوه بر برنامه مطالعاتی، به برگزاری آزمون های آزمایشی نیز توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا این کار شما را به شکل جدی می سنجد و در صورت ضعف، سریعتر از آن آگاه خواهید شد.

آموزش مباحثی که ضعیف هستید

اگر در درسی ضعیف هستید خصوصا در درس هایی مانند ریاضی و فیزیک حتما آموزشی را برای خود تهیه کنید و از آن استفاده کنید، این آموزش می تواند شامل کلاس های آنلاین، دی وی دی آموزشی، کتاب تست، کلاس های آموزشی باشد، با توجه به شرایط کرونا و مجازی شدن دروس دانش آموزان معمولا تمایل به استفاده از دو دسته آموزش آنلاین و دی وی دی دارند که در اینجا به توضیح آن ها می پردازیم.

دی وی دی های آموزشی

در دی وی دی های آموزشی تمام دروس مورد نیاز تدریس گردیده اند، پس دانش آموز از سردرگمی خارج می شود و می داند که باید چه مطالبی را بیاموزد؛ این آموزش ها قابل تکرار و تمرین هستند و تا روزهای منتهی به کنکور سراسری در اختیار دانش آموزان می باشند و می شود هزاران بار آنها را مرور و مشاهده کرد.

اگر در ارتباط با انتخاب این محصولات آموزشی و یا چگونگی استفاده از آنها سوالی دارید، حتما وارد لینک زیر شوید.

موضوع جذاب: مقایسه دی وی دی های آموزشی کنکور و پایه

شرکت در کلاس های کنکور آنلاین

اگر جزو آن دسته از دانش آموزانی هستید که در جریان یادگیری به ارتباط مداوم و تعامل با استاد نیازمند هستند و می بایست شخصی دروس را برایشان توضیح دهد، می توانید از کلاس های حضوری و آنلاین نیز بهره زیادی ببرید. توضیحاتی کاملی در رابطه با انتخاب این کلاس ها، معایب، مزایا و هزینه هایشان در (بهترین کلاس آنلاین کنکور) ارائه شده است.

 بدون موسسات کنکوری هم می توان به موفقیت رسید.

دانش آموزان می توانند تنها با در اختیار داشتن منابع درسی مثل کتب مدارس و یا کتب تستی کنکوری نیز درس بخوانند و به جمع بندی دروس پایه بپردازند، پس ضرورتی به پرداخت هزینه و استفاده از خدمات گفته شده وجود ندارد؛ تنها مسئله این است که در صورت خواندن شخصی و بدین شکل، ممکن است مشکلات زیر برای فرد به وجود آید.

 • بی برنامگی
 • زده شدن از درس و مطالعه
 • کاهش اعتماد به نفس در پی نگرفتن نتایج مطلوب
 • تمرکز بیش از حد بر روی یک درس و ضعف در دروس دیگر
 • عدم یادگیری فنون تست زنی و کسب مهارت آزمون دادن

پیش از هرچیزی شرایط خود، روحیات، اهداف و توانایی های خود را بسنجید و با آگاهی نسبت به این مسائل، مطالعه در تابستان را با جدیت شروع کنید و از جدول برنامه ریزی نفرات برتر کنکور هم استفاده بکنید.

مهمترین کارهای یک کنکوری در تابستان برای جمع بندی پایه دهم و یازدهم

 1. یادداشت برداری و دست به قلم بودن

دانش آموز کنکوری می بایست در حین مطالعه و یادگیری دروس، دفتر و قلمی در اختیار داشته باشد و نکات مهم و یا چیزهایی که ممکن است فراموش کند را یادداشت نماید، این نوشته ها در جمع بندی نهایی و مرورهای بعدی بسیار کارآمد خواهند بود.

 1. سحرخیزی

پایبندی به برنامه درسی نیاز به انرژی و انگیزه دارد که این ها با سحرخیزی به دست می آیند، ساعات ابتدایی روز بهترین زمان برای یادگیری هستند، چون که بازدهی مغز در میزان حداکثری خود قرار دارد و از تنش های روزانه به دور است، پس هرچه در ذهن کاشته شود، به ثمر خواهد رسید.

 1. شب بیداری ممنوع

برای بیدار شدن در ساعات ابتدایی روز، می بایست شب را به خوبی استراحت کنید؛ کم خوابی بلای جان دانش آموزان کنکوری است و زحماتشان را به باد خواهد داد.

 1. دوری از فضای مجازی و موبایل

این موضوع به این معنا نیست که به کلی موبایل و فضای مجازی را از برنامه زندگی خود خارج کنید، بلکه باید محدودیت هایی را برای آن وضع کنید و تنها در ساعات خاصی به خود اجازه ورود به آن را بدهید تا وقتتان از دست نرود.

 1. ورزش

حتما ساعاتی از روز را به ورزش و فعالیت بدنی بپردازید؛ با این کاهش غذای روح شما نیز تامین می شود و در پی درس خواندن های مکرر، خسته و بی انگیزه نخواهید شد، از طرفی ورزش خواب شبانه شما را نیز تنظیم خواهد کرد و از جهات مختلفی برایتان مفید است.

 1. تفریحات سالم داشته باشید.

بودن در جمع همسالان، دوستان، اقوام، سفر، تفریح و دورهمی ها هیچکدام مانعی برای موفقیت شما در کنکور سراسری نیستند؛ تنها لازم است تا اصول صحیحی برای آنها داشته باشید و دچار افراط و تفریط نشوید.

 1. روابط عارفانه و عاشقانه ممنوع

خود را درگیر مسائل احساسی نکنید، چرا که این موضوع تنها موجب تنش و ایجاد اضطراب در شما خواهد شد؛ وظایف و مسئولیت های یک رابطه مغایر با برنامه های درسی شما هستند. هرچقدر هم که همراه خوب و با درکی داشته باشید بهتر است ارتباطتان را تا زمان برگزاری کنکور قطع یا محدود کنید و سپس بر اساس نتایج به دست آمده می توانید روزهای بهتری را سپری کنید.

 1. تمرکز بر روی دروس

یک دانش آموز کنکوری نمی تواند انرژی و تمرکز خود را بر روی موضوعات مختلفی بگذارد، به عبارت دیگر نباید با یکدست چند هندوانه برداشت؛ درس خواندن را هدف اصلی خود قرار دهید و بطور کامل بر روی آن تمرکز داشته باشید.

 1. وسواسی نباشید.

دائم با خود سر اینکه چرا این درس را نمیفهمم، چرا درصدهایم اینگونه است و چرا کم خوانده ام نزاع نداشته باشید؛ با آرامش و اطمینان به خود مطالعه را دنبال کنید و با صبوری به خواسته هایتان دست پیدا کنید.

 1. درس های خوانده شده را در همان روز مرور کنید

مرور و تست زنی در روز خواندن درسنامه و یا دیدن آموزش، یادگیری را به حداکثر خود می رساند و مطالب را در ذهنتان تثبیت می کند؛ با این روش در صورت فراموشی مطالب، با نگاه به آن سریعا همه چیز را به خاطر خواهید آورد.

 1. مقایسه ممنوع

خود را با دوستان و همکلاسی هایتان مقایسه نکنید، بلکه خود را نسبت به شرایط قبلی خود مقایسه کنید؛ هر کس شرایط خاص خودش را دارد، پس از خود انتظارهای دور از ذهن نداشته باشید.

چگونه در تابستان دهم و یازدهم را جمع بندی کنیم؟

نحوه مطالعه صحیح دروس عمومی پایه در تابستان

ادبیات

 • مبحثی بخوانید (مطالعه خود را بین چهار مبحث لغت و املا؛ آرایه های ادبی، قرابت معنایی و دستور زبان تقسیم کنید).
 • متون و اشعار را بلند بلند برای خود بخوانید.
 • اشکال صحیح نگارش لغات شبیه به هم را بیاموزید.
 • معانی لغات دارای تلفظ یکسان را یاد بگیرید.
 • هر دو هفته یکبار تست جامع ادبیات بزنید و با زمانبندی آن، آزمونی شبیه کنکور سراسری برای خود ایجاد کنید.
 • ادبیات را به شکل داستانی بیاموزید.
 • اگر فضای خوبی برای مطالعه ندارید، به کتابخانه بروید.
 • لغات را در ساعات پایانی شب و قبل از خواب مرور کنید.
 • دفترچه ای برای آرایه ها داشته باشید و آنها را خلاصه نویسی کنید.

زبان عربی

 • بین کلمات زبان عربی ارتباط برقرار کنید.
 • کلمات عربی را کدگذاری کرده و بدین شکل به ذهن خود بسپارید.
 • روی مبحث ترجمه وقت بیشتری بگذارید و تست های زیادی برای تسلط به آن حل کنید.
 • از الگوهای درسی استفاده کنید.
 • نکته برداری کنید اما خلاصه نویسی نه
 • در خواندن متن های عربی به تلفظ های خود توجه نداشته باشید، به معنی و فهم آن دقت کنید.
 • قواعد عربی را با قواعد فارسی مقایسه کنید تا درکشان برایتان ساده تر شود.

دین و زندگی

 • دروس را به شکل داستانی بخوانید و سعی کنید خوانده های خود را در ذهنتان تصور کنید.
 • با افزایش مهارت خود در درس عربی، در دینی نیز به پیشرفت های زیادی برسید.
 • با زدن تست های فراوان به نکات پی ببرید، تا جایی که اکثریت تست ها برایتان تکراری شوند.
 • برای آیات و احادیث کدگذاری کنید و یا تصویری از آنها در ذهن خود داشته باشید.
 • در هر یک از احادیث و آیات کلمه متمایز و مشخصی را انتخاب و به ذهن بسپارید تا در سوالات با دیدن همان یک کلمه همه چیز سریعا برایتان روشن شود.
 • روخوانی و تندخوانی کنید و بر روی هر درس مکث زیادی نداشته باشید.

زبان انگلیسی

 • بر خلاف توصیه بسیاری از اطرافیان، تنها لغت نخوانید، این کار هیچ نتیجه ای در پی نخواهد داشت.
 • برای لغاتی که قصد یادگیریشان را دارید جمله سازی کنید.
 • متون مختلف را بخوانید و لغاتی که یاد گرفته اید در آن مشخص و بررسی کنید.
 • معانی مختلف هر لغت به همراه پیشوندها و پسوندهای آن را یاد بگیرید.
 • به مانند درس عربی به تلفظ های خود دقت نداشته باشید.
 • از روش Skimming یا خواندن با نگاه برای مبحث درک مطلب استفاده کنید.
 • فلش کارت بسازید.
 • قواعد را از پایه بیاموزید و تمرین کنید.
 • در متون قواعدی که یاد گرفته اید مشخص کنید.

نحوه مطالعه صحیح دروس تخصصی در تابستان

عربی، ادبیات فارسی تخصصی

 • از نکات گفته شده در رابطه با مطالعه دروس عمومی پیروی می کنند.

زیست شناسی

 • تلاش کنید مطالب را مفهومی و عمیق یاد بگیرید؛ تکرار نامحدود در این درس ایرادی ندارد.
 • مطالبی را که در رابطه با بدن می خوانید در بدن خود جست و جو کنید و سعی کنید خود منبعی زنده و کامل برای یادگیری زیست شناسی باشید.
 • به انعکاس های بدن خود توجه بیشتری داشته باشید و در کتاب به دنبال علت ها و نحوه آن بگردید.
 • نکات مهم، اسامی مهم، اشخاص برجسته و عناوینی که در این درس حائز اهمیت هستند را در جدول هایی برای خود دسته بندی کنید.
 • از منابع مکتوبی استفاده کنید که در عین جامع بودن کامل نیز باشند

فیزیک و شیمی

 • توازن صحیحی بین مطالب تشریحی و مسائل برگزار کنید.
 • موازنه های شیمیایی زیادی را حل کنید.
 • جدول مندلیف را با کدگزاری به خاطر بسپارید.
 • واکنش های مهم درس شیمی را تحلیل و چگونگی به وجود آمدنشان را درک کنید.
 • فرمول ها را حفظ نکنید، بلکه با درک آنها به این توانایی برسید که در صورت فراموشی نیز بتوانید فرمول را تشکیل دهید.
 • در تست زنی از تکنیک استفاده نکنید.
 • در حین تماشای آموزش ها نکته برداری را فراموش نکنید.
 • مطالب تشریحی را با دقت و چندین بار بخوانید تا در ذهنتان ثبت شود.
 • تست های بیشماری را حل کرده و خود نیز تست های بسیاری را مشاهده کنید.

ریاضی

 • از حفظ کردن بپرهیزید.
 • تمرکز اصلی شما بر روی تست زنی باشد و وقت زیادی را برای درسنامه هدر ندهید.
 • از تست های کنکور سراسری سالهای قبل استفاده کنید.

آفت های تابستان سال دهم و یازدهم

بعد از امتحانات ترم دانش آموزان برنامه های متعددی برای تابستان خود دارند، و اکثر آن ها تصمیم دارند بعد از یک هفته استراحت شروع به مطالعه جدی کنند، اما چند عامل باعث بی حوصلگی آن ها می شود و نمی توانند از تابستان خود بر خلاف برنامه ریزی هایی که داشته اند به خوبی استفاده کنند.

 • وسواس مطالعاتی: علت این وسواس این است دانش آموز فکر می کند زمان زیادی یش رو دارد یا اینکه می خواهد یک درس را یک بار برای همیشه بخواند در صورتی که عامل اصلی یادگیری مرور و تکرار در بازه زمانی های متعدد است نه تکرار در یک روز.

آسیب این وسواس مطالعاتی: دانش آموز بعد یک هفته درسی که خوانده را فراموش می کند و چون زمان زیادی برای آن گذاشته است حس سرخوردگی و بی انگیزکی پیدا می کند.

 • اتلاف وقت در اینستا: دانش آموزان دختر با پیگیری کردن بلاگر ها و پسر ها با پپیج ها فوتبالی یا همچین مواردی دائما وقت خود را در اینستا هدر می دهند، البته این دسته دانش آموزان در فالووینگ های پیج خود حتما دو تا سه پیج کنکوری را نیز دنبال می کنند که هرگز کامل آن ها را گوش نداده اند، یشنهاد ما پیگیری کانال ها و سایت های کنکوری به جای پیج های اینستا است، زیرا در اینستاگرام عوامل متعددی برای اتلاف وقت وجود دارد و آسیب آن بیشتر سود آن است.
 • خواندن به جای حل تست: دانش آموزان در این بازه این تفکر را دارند که باید در این بازه شروع به خواندن متن آموزش خود کنند و کمتر زمان خود را با تست می گذرانند در صورتی که حل تست در این بازه ها اهمیت زیادی دارد.

چگونه در تابستان دهم و یازدهم را جمع بندی کنیم؟

پاسخگویی به سوالات رایج در باره تابستان کنکور

سال دهم را به خوبی یاد گرفته ام، اما با اینکه سال یازدهم را نیز سپری کرده ام هیچ دانشی از این پایه ندارم و بخاطر مجازی بودن کلاس ها بی انگیزه شده ام، چه توصیه ای دارید؟

برای پوشاندن ضعف کلاس های مجازی مدارس، از منابع کمک آموزشی متناسب با شرایط خود استفاده کنید؛ بهره مندی از یک استاد خوب می تواند مشکل شما را برطرف کند و انگیزه درس خواندن را نیز به شما باز گرداند.

سال دهم را بلدم، می شود آن را از برنامه حذف کنم؟

خیر، سال دهم دارای مباحث پایه ای است که پیش نیاز دروس یازدهم و دوازدهم هستند، هرچقدر هم که به دروس دهم مسلط باشید باز هم به مرور و تکرار نیاز خواهید داشت.

گفته شد در درس زبان انگلیسی، صرفا لغت نخوانیم، چرا؟

تست های واژگان زبان انگلیسی در قالب جملات مطرح می شوند و برای پاسخگویی به آنها لازم است تا دانش آموز از ترجمه صورت سوال و گزینه ها آگاه باشد تا به معنی کلمه نیز پی ببرد، از طرفی کلمات در جملات مختلف معانی متفاوتی دارند، پس خواندن صرفا لغت کار صحیحی نیست.

مطالب پایه دوازدهم را چگونه به جمع بندی های دهم و یازدهم ارتباط دهیم؟

دروس به دنبال هم هستند و با یکدیگر ارتباط محتوایی دارند پس نیازی نیست کار خاصی را صورت دهید؛ در صورتی که برنامه جامع و مناسبی داشته باشید دروس را یکپارچه مطالعه خواهید نمود.

در بازه زمانی تابستان، چند ساعت در روز مطالعه داشته باشیم؟

این به برنامه شما بستگی دارد، اما بطور کلی ۵ الی ۶ ساعت در طول روز مناسب است؛ در صورتی که ساعات بیشتری را به مطالعه در روز اختصاص دهید می توانید جمعه هایتان را به استراحت و تجدید قوا بپردازید.

نکات گفته شده در این مقاله تنها برای دوازدهمی ها است یا برای دانش آموزان پایه دهم نیز صدق می کند؟

نکات بیان شده برای تمام دانش آموزان داوطلب کنکور سراسری است و تفکیکی از جانب پایه و کلاس ندارد.

شما عزیزان هر سوالی دارید کامنت کنید. برترین مشاوران ایران که عضو سایت مشاور (Moshaver.org) هستند پاسخگوی شما هستند.

moshaver

اورجینال مشاور: مشاور تحصیلی + انتخاب منابع و دبیر کنکوری

۱۲ دیدگاه

 1. من دهم خوب بلد نیست میتونم تابستان بخونم با یازدهم والان هم که توی یازدهم هستم یازدهم به خوبی بخونم

 2. سلام یه سوال داشتم . من امسال دهمو تموم میکنم. تو تابستون میخوام درسای تخصصی یازدهم کامل بخونم .به نظرتون میتونم که روزانه با ۵ ساعت مطالعه ، هم دروس دهم جمع بندی کنم هم یازدهم رو بخونم؟

 3. سلام خسته نباشید
  من سال یازدهم رو تموم کردم
  من دهم به دلیل مجازی بودن در خیلی از دروس مشکل دارم و یا اصلا یادشون نگرفته باشید باید چطور برای تابستون بخونم و چند ساعت در روز ؟
  میشه راهنماییم کنید؟

  1. سلام یکسال قبل از کنکور حداقل باید ۱۰ ساعت مطالعه داشته باشید تابستون را سعی کن دروس دهم و یازدهم را کامل ببند بعد سراغ دوازدهم برو

 4. سلام من پایه دهمم به دلیل اینکه مجازی بود اصلا نخوندم
  ولی پایه یازدهمم تقریبا خوب بلدم
  میخوام برای کنکور بخونم کنکوری ۱۴۰۲هستم
  اول دهم رو بخونم یا یازدهم؟

 5. سلام ببخشید من تابستون دهم و یازدهم رو خوندم الان واسه دوارن جمعبندی نمیدونم چی بخونم چجوری بخونم
  میشه راهنماییم کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا