تجربیریاضیمشاوره درسی متوسطه دوم و کنکور

از هر بخش عربی در کنکور چند سوال میاد؟

بررسی ترجمه و درک مطلب و تحلیل صرفی و شکل و قواعد

عربی کنکور شامل کتاب عربی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم منابع مطالعاتی دومین درس دفترچه عمومی کنکور سراسری است.

ضریب درس عربی در کنکور (۲) می باشد (واقعا گول این ضریب کم رو نخورید)!!! تعداد سوالات این درس ۲۵ سوال است که از شماره ۲۶ الی ۵۰ دفترچه کنکور سراسری می باشد. مدت زمان پاسخگویی به سوالات عربی کنکور ۲۰ دقیقه یعنی برای هر سوال ۴۸ ثانیه زمان لازم است. درس عربی به این علت دارای اهمیت است که درس مشترک تمام گروه های آزمونی است. پس هر دانش آموز  با این درس کم و بیش آشنا است.

بودجه بندی عربی کنکور
بودجه بندی عربی کنکور

تعداد سوالات مطرح شده از هر بخش درس عربی نظام جدید:

 • بخش ترجمه و مفاهیم: ۱۰ سوال (معادل ۴۰ درصد سوالات عربی)
 • بخش متن و درک مطلب: ۴ سوال (معادل ۱۶ درصد سوالات عربی)
 • بخش تحلیل صرفی: ۳ سوال (معادل ۱۲ درصد سوالات عربی)
 • بخش شکل: ۱ سوال (معادل ۴ درصد سوالات عربی)
 • بخش قواعد: ۷ سوال (معادل ۲۸ درصد سوالات عربی)

موضوعات متنوع و رایگان سایت مشاور: تاثیر دروس عمومی در کنکور


بخش ترجمه و مفاهیم عربی کنکور

اگر علاقه دارید که ۴۰ درصد سهم سوالات عربی برای شما باشه و تراز بالاتری رو کسب کنید باید در ابتدای کار لغات عربی خود را قوی کنید. در واقع با یاد گرفتن لغات عربی یک قدم از دانش آموزان دیگر جلو افتاده اید. هر لغتی که در کتاب درسی و یا کتاب های تست هست را یاداشت کنید و مرور کنید این کار به شما برای کسب درصد بالا در درس عربی کمک زیادی می کند.

اقدام دوم برای پیشرفت در مبحث ترجمه و مفاهیم یادگیری مفرد یا جمع بودن اسم ها است. این کار در پیشرفت شما برای ترجمه عربی کمک زیادی خواهد کرد. حتما حتما به حرف لم در ترجمه دقت کنید.

نکته مهم دیگر در مبحث ترجمه و مفاهیم عربی یادگیری صفات مونث و مذکر است.

و نکته آخر در مبحث ترجمه و مفاهیم ضمایر منفصل منصوبی هستند. این ضمایر معمولا در اول جملات استفاده می شوند. که با دیدن این ضمایر در اول جملات از معانی تنها و فقط استفاده کنید. برای داشتن عملکرد خوب در قسمت ترجمه و مفاهیم باید حتما ضمایر را بشناسید و دائم آن ها را تکرار کنید.


موضوعات متنوع و رایگان سایت مشاور: مطالب مشاور تحصیلی


بخش درک مطلب عربی کنکور

در بخش درک مطلب، تلاش می کنیم تا پس از فراگیری اصول و قواعد مرتبط با ترجمه و همچنین تسلط بر لغات کتاب های درسی، قدرت درک خود را از متون مختلفی درباره ی موضوعات متنوع به زبان عربی آمده است افزایش دهیم.

در این رابطه به موارد زیر توجه کنید

 • ابتدا متن رو یک بار با دقت ولی سریع بخوانید و سعی کنید مفهوم کلی آن را درک کنید. لازم نیست که معنای همه ی لغات را بدانید؛ فقط کافی است مفهوم متن را خوب متوجه شوید.
 • سوالات را با دقت بخوانید و سپس به سراغ متن های مرتبط با سوالات بروید و با دقت کامل متن را بخوانید.
 • فقط به انتخاب گزینه صحیح بسنده نکنید، بلکه علت رد شدن گزینه های نادرست را پیدا کنید.
 • در مورد سوال های مربوط به عنوان گذاری؛ نباید ذهن خود را متمرکز قسمت های جزیی متن کنید فقط باید عنوانی را انتخاب کنید که شامل همه ی موارد مطرح شده در متن است.

بخش تحلیل صرفی عربی کنکور

حل سوال تحلیل صرفی نیاز به دقت شما در پیدا کردن نقش کلمه دارد پس در متن های عربی که به شما داده می شود سعی کنید نقش کلمات را پیدا کنید تا مهارت شما روز به روز بیشتر شود.

براساس بودجه بندی های صورت گرفته، اهمیت قسمت تحلیل صرفی از قواعد بیشتر و از ترجمه و متن کمتر است. سوالات ۴۰ تا ۴۲ درس عربی مربوط به اعراب و تحلیل صرفی می باشد. این بخش ۱۲ درصد از سوالات عربی کنکور را شامل می شود، در این بخش  سه کلمه از داخل متن انتخاب شده، دانش آموز باید در مورد ساختار کلمه ها و نقش آن ها به سوالات پاسخ دهد.

بخش شکل در عربی کنکور

یکی از ساده ترین بخش ها در کنکور سراسری بخش شکل (حرکت گذاری) می باشد.

دو و یا یک سوال به این قسمت اختصاص پیدا می کند که البته همان یک سوال تراز خوبی را برای شما می تواند به همراه داشته باشد اگر به دنبال حل کردن این یک سوال و دست پیدا کردن به تراز آن هستید برای لغات و کلمات وقت بگذارید و فقط باید خوب تمرین کرده باشید. شکل یک جمله از متن است و علامت گذاری صحیح یا اشتباه آن در صورت سوال خواسته می شود.

بخش قواعد در عربی کنکور

آخرین بخش از بودجه بندی کنکور عربی شامل قواعد است. که شامل ۲۰ درصد سوالات کنکور عربی است و نیازمند این است که بر روی درسنامه تسلط کافی داشته باشید.

پس ارزش این که زمانی مناسب و ویژه برای یادگیری این مبحث قرار دهید را دارد.

برای تسلط بر مبحث قواعد باید موضوعاتی مانند اعلال، مرفوعات، منصوبات، انواع اعراب، مضاف الیه را با دقت فرا گرفته و در تست زدن بتوانید از این قواعد استفاده کنید.

نتیجه گیری

طی صحبت هایی که با اساتید درس عربی داشتیم متوجه شدیم که متاسفانه تعداد اندکی از دانش آموزان به درس عربی توجه دارند.

 • عده ای بخاطر سخت بودن این درس
 • و عده ای دیگر به دلیل داشتن ضریب کم از خواندن و فراگرفتن این درس صرف نظر می کنند.

آمار نشان داده فقط تعداد اندکی از داوطلبان دارای رتبه زیر ۱۰۰۰ توانسته اند درس عربی را ۱۰۰ درصد جواب دهند.

این نشان دهنده دوری دانش آموزان از این درس می باشد. اما داوطلبان عزیز باید دقت داشته باشند که اگر درس عربی را بالای ۶۰ درصد بزنند نقش بسیار زیادی در افزایش تراز دانش آموز و رتبه دانش آموز دارد.

مدت زمان مطالعاتی برای درس عربی

همان طور که می بینید در برنامه های مشاوره ای معمولا به هر درس متناسب با ضریبی که در کنکور دارد زمان برای مطالعه قرار می دهند، به طور مثال دروس تخصصی با ضریب ۳ برابر دروس عمومی جایگاه بیشتری در برنامه را به خود اختصاص داده اما حقیقت این است وقتی کارنامه ها بررسی می شوند دروس عمومی در موفقیت دانش آموزان نقش غیر قابل انکاری داشته است.

پیشنهاد ما به شما این است که این دروس را در بازه های زمانی بیشتری در هفته خصوصا در ایام نزدیک به کنکور مطالعه کنید و برای آن زمان بگذارید.


اگر دانش آموز تجربی هستید این مقاله را مطالعه کنید

قبولی تضمینی در رشته دندانپزشکی و داروسازی


سایت مشاور تحصیلی در راستای عدالت آموزشی خدمات مشاوره ای ویژه را برای شما فراهم می کند.

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا