آزمون کنکورانسانیتجربیریاضیکنکور

تقلب در کنکور سراسری

موارد تقلب در کنکور را توضیح می دهیم و نکات مهمی که نباید ریسک کنید.

هر سال در روزهای منتهی به کنکور و مخصوصا روزهای بعد از برگزاری این آزمون، تیترهای جالب زیادی با مضمون تقلب در کنکور سراسری در سایت ها و شبکه های اجتماعی به چشم می خورند که می توانند بر روی روحیه و همینطور عملکرد افراد در آزمون تاثیر زیادی داشته باشند؛ این موضوع باعث می شود تا بحث تقلب در آزمون سراسری اهمیت بالایی پیدا کند، به همین خاطر در اینجا به بررسی کامل آن پرداخته شده است تا ابهامات احتمالی برای دانش آموزان روشن شود.

شرایط و ضوابط در سر جلسه کنکور

 • دانش آموزان مجاز به آوردن تلفن همراه به سر جلسه حتی در حالت خاموش نیز نمی باشند.
 • هرگونه صحبت و مشورت با افراد حاضر در سالن آزمون ممنوع و به معنی تقلب می باشد.
 • هر شخص پاسخنامه مخصوص به خود را دارد که با دفترچه سوالات آن فرد تطابق دارد.
 • نحوه چینش گزینه سوالات در دفترچه ها مختلف است و کلیدهای نهایی نیز به یک شکل نمی باشند.
 • دفترچه سوالات پیش از برگزاری آزمون سراسری پلمپ هستند و حتی برگزار کنندگان نیز به سختی و با انجام تخلف می توانند از آنها آگاه شوند.
 • فاصله صندلی های مشخص شده برای نشستن داوطلبان حداقل ۲ متر می باشد.
 • پیش از ورود به جلسه کنکور داوطلبان بررسی می شوند.

آیا تقلب در کنکور سراسری ممکن است؟

روش هایی برای تقلب در کنکور سراسری وجود دارند اما به واقع انجام پذیر نیستند و جز زیان چیز دیگری را برای داوطلب به همراه نمی آورند؛ این کار به منزله ضایع کردن حقوق دیگران است، به همین علت سازمان سنجش و آموزش کشور و نهادهای برگزار کننده کنکور سراسری، سازوکارهای زیادی برای مقابله با تقلب در پیش گرفته اند.

گفتیم که تقلب در کنکور ممکن است اما بسیار سخت است، چرا؟

 1. دسته بندی سوالات و تفاوت گزینه ها با یکدیگر

اگر نگاهی به دفترچه سوالات کنکور سال های قبل بیاندازید متوجه این موضوع می شوید که در کدهای مختلفی که با اعداد و حروف A و B و C تقسیم بندی شده اند؛ گزینه این دفترچه ها با یکدیگر متفاوت است، در نتیجه کلید متفاوتی نیز برای تصحیح کردن آنها وجود دارد، یعنی ممکن است در یک دفترچه پاسخ سوال ۱ گزینه ب باشد و در دفترچه دیگر پاسخ همان سوال گزینه الف.

 1. محدودیت زمان

محدودیتی زمانی یکی از مسائل مطرح در آزمون های تستی است و کنکور نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد؛ کمبود زمان باعث می شود تا داوطلبان نتوانند با دقت و تمرکز زیادی به پاسخگویی بپردازند، حال خود قضاوت کنید که آیا زمان کافی برای تقلب وجود دارد؟

 1. ترکیبی بودن تست های کنکور

تست های کنکوری ممکن است ترکیبی از چند مبحث و یا چند پایه تحصیلی مجزا باشند، پس در صورتی که داوطلبی دست نوشته و یا منبع مکتوبی را با خود ببرد امکان استفاده از آن را نخواهد داشت و اصلا هیچ تضمینی نیز وجود ندارد که از آن مطلب سوالی وجود داشته باشد.

 1. شرایط محیطی حوزه های برگزاری کنکور سراسری

سر جلسه کنکور هر شخص به فکر خود و عملکر شخصی اش می باشد و حتی یک لحظه را نیز برای دقت به سایر افراد، محیط و اتفاقات پیرامون صرف نمی کند، از طرفی فاصله افراد با هم زیاد است و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

 1. تضمینی برای درست بودن تقلب وجود ندارد.

کنکور آزمون بزرگ و سرنوشت سازی است که در آن افراد حتی به پاسخ های خود که برایش ماه ها درس خوانده اند و دقت زیادی به خرج داده اند نیز اعتماد ندارند و با چاشنی احتمال و اقبال آن را وارد می کنند، پس چطور می توان به پاسخ هایی که از سوی دیگران ارائه می شود اعتماد کرد و با آنها به دنبال قبولی بود؟

 1. کنکور رقابتی است نه رفاقتی

همه افراد حاضر در جلسه کنکور در حال رقابت با یکدیگر هستند، پس نمی توان هیچ توقعی برای کمک از سوی دیگران داشت.

 1. قانون محرومیت برای شرکت در کنکور سراسری

در صورتی که داوطلبی در حین تقلب دیده شود و یا هر یک از قوانین و مقررات این آزمون را نقض نماید، از کنکور سراسری کنار گذاشته می شود، علاوه بر آن ممکن است برای چند سال از شرکت مجدد در این آزمون منع شود و در مواردی نیز به پرداخت جریمه نقدی هم محکوم گردد.

بیشتر بخوانید: قبولی پزشکی در یک ماه واقعیت دارد؟

شیوه های تقلب در کنکور سراسری

استفاده از تلفن همراه

کانال ها و منابع زیادی وجود دارند که ادعا می کنند می توانند در روز کنکور پاسخ ها را به متقاضیان ارائه کنند، برای این کار نیز هزینه های زیادی را از داوطلبان دریافت می کنند و با استفاده از این روش به سودجویی و کلاهبرداری می پردازند.

چرا می گوییم این روش کلاهبرداری و بی فایده است؟
سودجویان برای قانع کردن داوطلبان و فریب آنها، خود دفترچه سوالات تقلبی را با شکل و شمایل دفترچه سوالات سازمان سنجش تولید می کنند؛ در روز کنکور نیز عملکرد متفاوتی دارند:

 • برخی پس از دریافت وجه دانش آموز را به حال خود رها کرده و راه های ارتباطی را نیز از دسترس خارج می نمایند.
 • عده ای روز کنکور تنها عکس صفحه اول و مشخصات سوالات را برای داوطلب متقلب ارسال می کنند.
 • دسته ای دیگر خود از داوطلب می خواهند که با تلفن همراه در سر جلسه حاضر شود و پس از آن این موضوع را به سازمان سنجش گزارش می دهند.

استفاده از گیرنده ها و فرستنده های صوتی، عینک ها و ساعت های هوشمند

تقلب با استفاده از هندزفری، هدفون های بی سیم و ایرپاد مسئله ای رایج است که در امتحانات مدارس نیز دیده می شود، اما این کار در کنکور سراسری نیز روشی برای تقلب است که بیشتر هم از سوی داوطلبان دختر مورد استفاده قرار می گیرد.

داوطلبان متقلب با این روش به هیچ وجه موفق نخواهند شد، زیرا:

 • هر لحظه ممکن است ارتباط بین داوطلب و فردی که در آن سوی خط وجود دارد قطع شود.
 • داوطلب باید سوال را برای همراه خود بخواند و او نیز در کتاب ها و منابع به دنبال جواب بگردد که امری ناممکن و نشدنی است.
 • داوطلبان قبل از ورود به آزمون بررسی می شوند تا وسایلی از این قبیل به همراه نداشته باشند.

تقلب گروهی

دیده شده است دسته از داوطلبان کنکور مباحث را بین خود تقسیم می کنند و قرار می گذارند تا هر کدامشان در کنکور به دسته خاصی از سوالات پاسخ داده و آن را به دیگران نیز اعلام کنند، اما این روش نیز کاملا با شکست مواجه می شود.

تغییر چهره و فرستادن فردی دیگر به جای خود

هر سال اخباری به گوش می رسد که در فلان حوزه امتحانی فردی با تغییر چهره به آزمون ورود پیدا کرده است و قصد آزمون دادن به جای فردی دیگر را داشته است؛ برخی از داوطلبان با پرداخت هزینه با افراد فارغ التحصیل و کسانی که در دروس قوی هستند از آنها چنین درخواستی می کنند که آن را هم می توان بی اثر دانست.

لو رفتن سوالات پیش از برگزاری کنکور

کانال های زیادی با ادعای این که در بین افراد برگزار کننده و مراقبین دارای ارتباطی هستند، نسبت به فروش سوالات کنکور اقدام می کنند، این موضوع دارای دو وجه است:

 1. مسئله کلاهبرداری است و پس از پرداخت وجه هیچ سوالی به داوطلب ارائه نخواهد شد.
 2. به واقع فرد متخلفی در حوزه امتحانی وجود دارد و قصد دارد سوالات را به دست آورده و در اختیار همدستان خود قرار دهد.

در مورد دوم اکثر اوقات فرد متخلف دستگیر شده و موفق به انجام هدفش نمی شود، اما سال هایی نیز بوده اند که این کار انجام پذیرفته که البته سوالات حین برگزاری لو رفته اند نه پیش از آن.

فروش صندلی دانشگاهی

این موضوع برای برخی از رشته های پرمتقاضی مانند پزشکی مطرح است و متاسفانه واقعیت دارد؛ فروش صندلی عموما در دانشگاه های آزاد انجام می شود و انجام این کار برای دانشگاه های دولتی به دور از ذهن و واقعیت می باشد.

رشته پزشکی دانشگاه آزاد هزینه های زیادی را روبروی دانشجویان قرار می دهد، پس فرد باید از لحاظ مالی توان بالایی داشته باشد، حال این موضوع باعث شده است تا افراد توانمند و دارای ثروت دیگر به خود زحمت ندهند و حتی بدون کنکور و سنجش نیز قصد ثبت نام در رشته پزشکی دانشگاه آزاد را داشته باشند.

فروش صندلی یعنی چه؟

فروش صندلی به این معنا است که ظرفیتی را برای فرد خریدار در نظر می گیرند و وی بدون اینکه در کنکور سراسری پذیرفته شده باشد و حتی در مواقعی بدون اینکه در این آزمون شرکت کرده باشد بتواند به رشته پزشکی دانشگاه آزاد ورود پیدا کند.

این کار چگونه انجام می پذیرد؟

سودجویان، کلاهبرداران و افراد فاسد موجود در نظام آموزشی، سازمان سنجش و واحدهای دانشگاه آزاد با استفاده از اختیارات و ارتباطات خود این دست از تخلفات را انجام می دهند.

افرادی که به این شکل وارد دانشگاه می شوند و مشغول به تحصیل می گردند ممکن است پس از مدتی شناسایی شوند، این نیز ممکن است که هیچگاه نحوه ورود آنها به دانشگاه مشخص نشود و به مانند باقی دانشجویان تحصیل کنند و فارغ التحصیل شوند.

باید این نکته را در نظر داشت که این دسته از دانشجویان همیشه و حتی تا زمان فارغ التحصیلی ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوند و محکومیت های مختلفی شامل حال آنها شود.

تقلب در کنکور برای داوطلبان خوب و مفید است یا بد و مضر؟

شخصی که ماه ها درس می خواند، هزینه می کند و برای رسیدن به هدفش تلاش می کند به هیچ وجه به دنبال راه های انحرافی نیست و به خود و توانایی هایش تکیه کرده است، در این بین وجود داوطلبان متقلب و سودجو باعث می شود تا حق دیگران ضایع گردد و نتایجی که به دست می آیند منصفانه نباشند.

هر شکل از تقلب در کنکور سراسری برای داوطلبان این آزمون بد و مضر است، پس آنها حق دارند که نگران و معترض به این شرایط باشند.

اما:

هر فرد می تواند با مدیریت خود، برقراری امنیت سوال های خود، گزارش دادن کانال ها و افراد سودجو و همینطور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موضوع مورد بحث با این مسئله حاشیه ای مقابله کند و به نتایج مورد انتظار خود در کنکور سراسری نیز دست پیدا کند.

نتیجه گیری

دانش آموزانی که به دنبال قبولی در رشته های مطرح و پرمتقاضی هستند نباید وقت و انرژی خود را صرف این مسائل حاشیه ای نمایند و از اصل راه موفقیت دور شوند؛ دانش آموزان نباید نگرانی های زیادی در این رابطه داشته باشند، زیرا سازمان سنجش خود با سازوکارهای مختلف از این موضوع ممانعت به عمل می آورد و با شفاف سازی، روند کنکور را به شکل بهتری مدیریت می کند.

سوالات رایج تقلب و تخلف در کنکور سراسری

چطور می تونیم افراد سودجو و کانال هایی که در این رابطه وجود دارند رو معرفی کنیم؟

برای این کار با سازمان سنجش تماس بگیرید و اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهید.

اگر ثابت بشه که در کنکوری تقلب انجام شده آیا این امکان وجود داره که اون رو لغو بکنند و مجدد برگزار بشه؟

خیر چنین امکانی وجود ندارد؛ در نظر داشته باشید که تقلب های صورت گرفته در کنکور سراسری حتی یک درصد از جمعیت این آزمون را نیز شامل نمی شوند، از طرفی نمی توان به واسطه جریمه چند متقلب، حقوق و نتایج خوبی افرادی که به موفقیت رسیده و برای آن تلاش بسیار کرده اند را از بین برد.

قیمت خرید صندلی دانشگاه آزاد چنده؟ میشه خرید؟

خرید صندلی و ظرفیت دانشگاهی غیرقانونی است و انجام دهندگان آن مجرم شناخته می شوند و طبق قانون مورد مجازات قرار می گیرند؛ به جای پرداختن به این مسائل حاشیه ای برای رسیدن صحیح و اصولی به هدف تلاش کنید.

روش تقلب با صابون چیه؟ اشاره ای بهش نکردین

دسته ای از داوطلبان به این موضوع اعتقاد دارند که با کشیدن صابون بر روی پاسخنامه، دستگاه های تصحیح کننده کامپیوتری دچار خطا می شوند و گزینه ها را درست تشخیص می دهند، این کار به روش صابون شهرت پیدا کرده است؛ البته گفتنی است که این باور کاملا غلط است و نتیجه ای برعکس دارد، یعنی دستگاه ها برگه هایی به این شکل را به راحتی تشخیص می دهند و پاسخنامه به طور کلی از جریان تصحیح خارج می شود تا تمامی سوالات داوطلب اشتباه در نظر گرفته می شوند.

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

‫۱۳ دیدگاه ها

 1. خودشان منشا تقلب و فساد گسترده اند.
  همین حالا هم فقط افرادی که پول برای کلاس کنکور و تست میدن برنده اند .
  بقیه که پول ندارند باید بمیرند .
  این سرکرده های سازمان سنجش ناراحتن که چرا پولها و رشوه ها تو جیب اینها سرازیر نمیشه .
  همشون دارن برای رشوه میجنگن.
  تو مدارس که کافیه یه آشنا تو آموزش پرورش داشته باشی مصحح اگر عقده ای باشه که هست رشوه میگیره حلش میکنه.
  تو مملکتی که رییسش در حد ششم ابتدایی سوادش بعید نیست این چیزا

 2. سلام اگر ما چند سال کنکور بدیم و رتبه خوبی نیاریم ولی یه سال قشنگ درس بخونیم و رتبه مون خوب بشه به ما هم متقلب میگن؟؟؟

  ممنون میشم جواب بدید خیلی ذهنم رو درگیر کرده.

 3. تقلب خیلی هم خوبه و خیلی هم لذت بخش ، پدر و پیر من در اومد ۵ سال تا آخر شدم رتبه ی ۱۲ تجربی منطقه ۱ ، دقیقا اون دوستم که سال ۹۶ سوالا رو خریده بود ، از دانشکده دندون فارغ التحصیل شد و من تازه داشتم وارد میشدم ، قاه قاه هم به ریش من میخندید

 4. خیلی خوب بود اما چرا جلوی این کانالارو نمیگیرن،من تو کانالای درسی میبینم تبلیغات میکنن که کلید سوالای قلم‌چی و نهایی و کنکور رو پخش میکنیم😐☹️

 5. بهترین روش برای جلوگیری از تقلب قطع اینترنت در موقع برگزاری کنکور است
  قطع اینترنت سرارسری
  لطفا برای کنکور ۱۴۰۱ حتما این کار را بکنید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا