کنکور

روش افزایش قدرت تست زدن

روش افزایش قدرت تست زدن سوال رایج خیلی از دانش آموزان هست. دانش آموزان با روش تست زدن تا حدی آشنا هستند و خیلی هم کار می کنند ولی بازهم نتیجه مطلوبی در آزمون ها و کنکور نمی گیرند.

برای خانواده و گاها خود دانش آموز مسئله ای عجیب به نظر می رسد، که دانش آموز آن ها با وجود معدل خوب در مقاطع تحصیلی پشت سر گذاشته، در کنکور و آزمون های آزمایشی درصد های رضایت بخشی ندارد.

سایت های مختلفی روش تست زنی را بیان کردند ولی در اینجا روش عملی و کاربردی زیر نظر سایت مشاور و برترین مشاوران امتحان کنید و پیشرفت کنید.

مهم ترین روش جهت بالا بردن قدرت تست زنی دروس مختلف

در دروس زیست شناسی و استدلالی و محاسباتی و حفظی بررسی می کنیم.

روش افزایش قدرت تست زدن زیست شناسی:

 • سوال را با دقت بخوانید: یک نکته مهم در زیست شناسی خواندن دقیق سوالات است، نحوه خواندن سوال زیست خیلی مهم است و حتی بخش اعظم حل تست است، این فقط شامل نکات قدیمی که می گفتند به منفی و مثبت بودن جمله دقت کنید نیست، بلکه باید جمع و مفرد بودن کلمات و منظور سوال را دقت کنید. به طور مثال:

غلاف میلین توسط انواع زیادی از سلول های پشتیبان ساخته می شود؟ غلط، علت هم این است که یک نوع سلول پشتیبان دخالت دارد.

 • تاثیر قید ها در مفهوم جمله: وقتی همواره، قطعا، فقط، بیشتر، همه، یا این چنین کلماتی را دیدید، هر آنچه مربوط به آن قسمت هست را در ذهن خود مرور کنید. به طور مثال:

همواره غدد پانکراس ترشحات خود را به مجرا می ریزد؟ غلط، وقتی می گوید همواره منظورغدد درون ریز و برون ریزاست، و فقط برون ریز وارد مجرا می شود، اگر می گفت بعضی تست درست بود.

وقتی می گوید سلول زنده شما باید تمام سلول ها حتی جاندار تک سلولی مانند پارامسی، باکتری، حتی گلبول قرمز، همه را باید مدنظر داشته باشید و سپس ادامه تست را بخوانید.

 • ترجمه کنید: پاراگراف به پاراگراف تست ها را ترجمه کنید، به یک باره تست را کامل نخوانید هر قسمت را که خواندید آن را ترجمه کنید سپس ادامه را بخوانید، با این کار اجازه نمی دهید طراح با طولانی کردن متن شما را گیج کند. به طورمثال:

مثلا در تستی نوشته اندام ترشح کننده گاسترین (شما در اینجا ادامه جمله نخوانید سریعا زیر این قسمت خط بکشید و بنویسید معده).

 • شکل کتاب درسی را قورت دهید: باید شکل کتاب درسی را به صورت کامل یاد بگیرید، موقعیت اشکال را به خوبی یاد بگیرید، به طور مثال: باید دقیق جایگاه کاردیا و پیلور و موقعیت نسبت به یکدیگر، موقعیت طهال نسبت به آپاندیس، با همه قسمت را بلد باشید.
 • غلبه بر استرس: کنکور امتحانی مفهومی و سرنوشت ساز برای شماست، ولی باید استرس خود را کنترل کنید، شما از الان باید یاد بگیرید نه تنها در کنکور بلکه در همه مراحل زندگی خود استرس مضر که باعث اتلاف وقت و کاهش عملکرد شما می شود را کنار بگذارید.
 • خواندن همه گزینه ها: دیگر فکر نکنم دانش آموزی باشد که همه گزینه ها را نخوانده، و یا سوال را تا انتها نخواند، به سوال پاسخ دهد، در واقع سوالات زیست طوری طراحی می شوند که دیگر با رد گزینه نمی توان جواب داد و این کاملا نکته ای ساده و پیش پا افتاده است اما در اینجا برای تکمیل نکات آن را ذکر کردیم.

روش افزایش قدرت تست زدن دروس استدلالی و محاسباتی:

شامل دروس ریاضی و فیزیک، بخش هایی از اقتصاد رشته انسانی، ژنتیک مندلی زیست شناسی، مسائل شیمی.

 • یادگیری پیش نیاز: بعضی مباحث برای یادگیری باید پیش نیاز آن را بلد باشید در غیر این صورت به خوبی آن را یاد نمی گیرید.
 • پاسخ نامه ممنوع: بعد از حل تست در صورتی که به سوال اشتباه پاسخ دادید، سریعا به سراغ پاسخ نامه نروید و سعی کنید ابتدا به کمک درسنامه به سوال پاسخ دهید و سپس به سراغ درسنامه بروید.
 • یادداشت برداری نکات: تست ها را بررسی و تحلیل کنید، سپس نکاتی که یاد می گیرید را در دفتری یادداشت کنید، این دفتر در نزدیکی کنکور برای شما معجزه می کند.
 • اشتباه محاسباتی: محاسبات را تا انتها حل کنید و حتما به جواب آخر برسید، اگر در محاسبات مشکل داشتید به سمت سوالاتی بروید که محاسبات سنگین دارند.
 • تثبیت و تسلط: مدتی قبل از آزمون دیگر مطلب جدید نخوانید و زمان را برای تثبیت مطالب بگذارید، این گونه دروس نیاز به تست زیاد و تسلط برای یادگیری دارند، پس بیشتر از اینکه درسنامه را بخوانید، به حل تست بپردازید.

روش افزایش قدرت تست زدن دروس حفظی:

 1. این دروس خصوصا دروس عمومی در کسب درصد و کمک به دست یابی به رتبه خوب موثرند، این دروس را اصلا کم ارزش تلقی نکنید.
 2. در ابتدای سال ساعت کم تری به این دروس نسبت به تخصصی ها اختصاص دهید در نیمه دوم سال زمان بیشتری آن ها را مطالعه کنید، ولی یک اشتباه بزرگ بچه ها این است مطالعه عمومی را به بعد عید موکول می کنند، این ضربه بدی به دانش آموز وارد می کند، زیرا در این بازه مطالب وارد حافظه کوتاه مدت دانش آموز می شود.
 3. این دروس به تکرار نیاز دارند پس در برنامه خود حتما تکرار را قرار دهید.
 4. تست ها را به صورت کامل پاسخ دهید و بعد تحلیل کنید، به صورت تک به تک سوالات را نباید تحلیل کنید.
 5. به یک باره حجم زیادی از تست ها را حل نکنید، گزینشی انتخاب کنید و هر بار یک تعداد از سوالات را حل کنید.

روش افزایش قدرت تست زدن دروس

تحلیل آزمون به عنوان عاملی برای افزایش درصد و قدرت تست زنی

در تحلیل آزمون سوالات با این مشکلات رو برو می شوید:

 • اگر بعد از آزمون در خانه به تست درست جواب دادید؟ این دلیلی بر استرس و عدم تمرکز شما سر جلسه آزمون است.

راه حل: در خانه شرایط جلسه آزمون را فراهم کنید، لباس رسمی بپوشید، تست های زمان دار کار کنید، مدیریت زمان را در خانه تمرین کنید، در خانه در هر شرایطی تست کار کنید، یعنی با وجود سر و صدا و شرایط بد تست بزنید این کار باعث می شود هیچ شرایط بدی سر جلسه آزمون نتواند تمرکز شما را به هم بزند.

 • تستی را به اشتباه جواب داده اید؟ بهترین زمان مناسب برای تحلیل آزمون یک تا دو روز بعد از آزمون است، شما در تحلیل خود این نکته را متوجه می شوید که علت پاسخ اشتباه شما چیست، اگر در خانه هم به سوال اشتباه پاسخ دادید باید یک بار دیگر درسنامه را بخوانید.
 • سوالاتی که سر جلسه آزمون در جواب آن ها شک داشته اید؟ این سوالات دو دسته اند، یا شامل مباحثی می شوند که هفته قبل خوانده اید و آن را مرور نکردید، یا شامل مباحثی هستند که برای آن ها تست به اندازه کافی حل نکرده اید.

راه حل: حل تست پوششی و مروری خود را بیشتر کنید.

منظور از تست پوششی: این گونه تست ها مانند بخش آنچه گذشت سریال های تلویزیونی است، در آنچه گذشت مروری بر قسمت های قبل می کند و سپس فصل جدید را شروع می کند، شما هم در درس خواندن اگر روزی ۸۰ تست برای یک فصل کار کردید باید ۲۰ تست آن از فصل قبلی باشد.

 • کسی که تست های مشابه در منزل حل کرده ولی نمی تواند سر جلسه آزمون یا در بازه زمانی دیگر از آن دسته تست ها حل کند؟ این داوطلب تست را به خوبی درک نکرده، یکی از کارهایی که رتبه برترها انجام می دهند بعد از تحلیل تست، آن را تغییر می دهند، در واقع تستی را که شما تحلیل کردید باید سعی کنید نمونه ای با درجه سختی بیشتر شبیه آن قسمت را بسازید و آن را حل کنید.
 • دانش آموزی که با یک آموزش یک سری تست ها را حل می کند دسته دیگری از تست ها را نمی تواند حل کند؟ قطعا آموزش شما تکنیک محور بوده آن تکنیک همه جا جواب گو نیست، راه حل خود را تغییر دهید.
 • دانش آموز در زمان پاسخ گویی نمی داند از چه راه حلی سوال را حل کند؟ این مشکل به دلیل یادگیری چند راه حل برای یک سوال است، از یک منبع استفاده کنید و برای هر قسمت یک راه حل را یاد بگیرید.

ضعیف کار نکنید: مغز خود را قوی کنید، مغز شما مانند بدن انسان ورزشکار است، هرچه تمرین های سخت تری داشته باشید، قدرت ذهنی شما به مرور بیشتر می شود، به این منظور به خود سخت بگیرید:

 • تست ها را به ترتیب حل نکنید: مثلا امروز قرار است ۴۰ تست کار کنید ۱۰ تا تست سطح راحت ۱۵ تست سطح متوسط و ۱۵ تست از سطح سخت حل کنید.
 • پرش درسی را امتحان کنید، مثلا در یک ساعت ۲۰ دقیقه تست ریاضی ۲۰ دقیقه تست فیزیک ۲۰ دقیقه تست زیست کار کنید، آنقدر تمرین شما زیاد باشد که سر جلسه آزمون ذهن شما به راحتی درس ها را عوض کند.

روش افزایش قدرت تست زدن آزمونی

روش تستی اتمی موثر در قدرت تست زدن

این اتم با اتمی که در شیمی می خوانید متفاوت است، در واقع این روش نکته خاصی ندارد، همان روش برای تسلط دروس است که آن را به این صورت جمع کرده اند، هدف از آوردن آن در این پست این است که اگر با این اسم برخورد کردید فکر نکنید روش خاصی را از دست داده اید، روش تست اتم یا آتتم می گوید:

آ: “تست آموزشی”  یعنی حل تست آموزشی و حتی سوالات تشریحی برای یادگیری و آشنایی با نحوه سوال دادن از مباحث.

ت: “تمرین” در واقع منظور حل تست های مروری بعد از چند روز از خواندن اولیه مباحث درسی که باعث افزایش مهارت تست زنی شما می شود.

ت: “تکرار” تکرار کردن تست های علامتدار و حل تست زمان دار در این بازه زمانی.

م: “مهارت” افزایش مهارت با حل تست های زمان دار و تست جمع بندی، مشخص کردن نقاط ضعف و قوت دانش آموز.

روش افزایش قدرت تست زدن اتمی

رسیدن به درصد بالای ۹۰ در کنکور

برای تبدیل به یک کنکوری حرفه ای و دسترسی به درصد بالای ۹۰ باید به این مهارت ها علاوه بر مهارت های افزایش تراز دست پیدا کنید:

 • بر روی کنکور ۸ سال اخیر تسلط پیدا کنید، منظور از تسلط در اینجا تحلیل و یادگیری تنها نیست، شما باید به مهارتی برسید که تست کنکور را خودتان تغییر دهید، تسلط بر روی سوالات کنکور باعث افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی درصد شما می شود اما قدرت تغییر سوالات و طرح سوالات سخت تری نسبت به سوالات کنکور نشان تسلط کامل شما و توانایی کسب درصد های بالای ۹۰ درصد است.
 • باید به قدرتی دست پیدا کنید که با دیدن تیتر کتاب آن قسمت را با جزئیات مانند معلم آن درس توضیح دهید.
 • جمع بندی را زودتر شروع کنید، هرچه زودتر وارد دوران جمع بندی بشوید مشکلات خود را زودتر شناسایی می کنید، جمع بندی زود هنگام کمک زیادی به شما در کسب درصد بالا می کند.

متاسفانه هنوزم معلمان یا مشاورانی هستند که دانش آموزان را ترغیب به حل تست زیاد نمی کنند و ادعا می کنند اگر یاد بگیرید کافی هست. در حالی که تکرار و تمرین تست های زیاد حتی بیشتر از ۵ هزارتا تست در یک درس کارگشا هست.

روش افزایش قدرت تست زدن = حل تست زیاد آشنایی با تکنیک های مختلف

مواردی که برای افزایش درصد همه دروس باید رعایت کنید

 • مرور و جمع بندی قبل آزمون را داشته باشید، فراموش کردن مطالب امری طبیعی است پس باید مرور در قالب تست پوششی شما زیاد باشد.
 • زمان بیشتری از مطالعه خود را برای تست قرار دهید تا خواندن درسنامه، باید بخشی از یادگیری نکات شما در قالب تست باشد، این کار به افزایش قدرت شما در تست زنی کمک می کند.
 • حل تست های تالیفی علاوه بر تست سراسری: در بعضی تست های تالیفی ایده های قشنگی استفاده می شود، از آن ها غافل نشوید.
 • تحلیل آزمون: ۲۰درصد ارزش آزمون است، ۸۰ درصد ارزش آن در تحلیل آزمون است، شما باید سوالات را تحلیل کنید و نقاط ضعف خود را بشناسید.
 • تمرین های کتاب درسی را حل کنید این کار به شما کمک زیادی می کند، مانند کنکور ۹۸، کسانی که تمرین های کتاب درسی نظام جدید را حل کرده بودند درصد های خوبی را توانستند در بعضی دروس کسب کنند.
 • در هر آزمون باید پیشرفت را احساس کنید، هر آزمون باید برای آزمون بعدی نقطه قوت خود را حفظ کنید و نقطه ضعف خود را برطرف کنید.
بیشتر بخوانید: افزایش تراز و ارتقا درصد دروس در کنکور و آزمون

منبع: سایت مشاوره تحصیلی کنکور

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

‫۲ دیدگاه ها

 1. تعداد سوالات که تو هر مبحث کنکور میاد تعدادش مشخصه میخوام از مباحثی که خوندم شروع کنم تا سرعتم بالا بره این روش جواب میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا