مشاوره درسی متوسطه دوم و کنکور

روش مطالعه ریاضی رشته تجربی و ریاضی و انسانی

در هر رشته ای باشید (مختص به خودت) روش مطالعه ریاضی را با بالاترین راندمان گفتیم.

درس ریاضیات جزو دروس محاسباتی کنکور سراسری محسوب می شود و روش مطالعه ریاضی به شدن مهم است.
برای بدست آوردن نتیجه خوب و عالی در این درس اولین و مهم ترین قدم این است که دانش آموز در هنگام تدریس استاد مفاهیم را بطور کامل فرا گیرد، پس سر کلاس ریاضیات چرت نزنید و یادداشت برداری کنید. برای تثبیت یادگیری ریاضیات حتما حتما بعد از اتمام کلاس به فاصله کمتر از چند ساعت مطالب درس داده شده را مرور کنید و تک تک مثال های معلم را برای خودتان حل کنید.

 • ترتیب یادگیری درس ریاضیات کنکور چگونه است؟
 • چطور درس ریاضی رو خلاصه برداری کنیم؟
 • در کل روش مطالعه ریاضی چطور باید باشد؟

سوالات زیادی در ذهن داوطلبان کنکور (ریاضی،تجربی و انسانی) در مورد درس ریاضیات هست و جالب تر اینجاست که اکثر داوطلبان حتی گروه ریاضی از این درس فراری هستند!!!

روش مطالعه ریاضی رشته تجربی

درس ریاضی در زیر گروه یک رشته تجربی ضریب ۲، در زیر گروه دو و سه ضریب ۳، در زیر گروه چهار ضریب ۴ و در زیرگروه پنج ضریب ۳ را برای داوطلبان کنکور دارد. داوطلبان رشته تجربی باید به ۳۰ سوال ریاضیات در مدت زمان ۴۷ دقیقه پاسخ دهند.

بودجه بندی درس ریاضی در کنکور تجربی

مبحث سوال مبحث سوال مبحث سوال
هندسه ۳ مثلثات ۴ احتمالات ۲
مشتق ۴ معادلات و نامعادلات ۳ الگو ۱
لگاریتم ۲ آمار ۱ کاربرد مشتق ۲
مقاطع مخروطی ۱ شمارش بدون شمردن ۱ حد و پیوستگی ۴
تابع ۲

برای فراگیری درس ریاضیات قبل از هر چیز دانش آموز با توجه به سطح اطلاعاتی خود باید یک یا دو منبع مناسب پیدا کند بطور مثال:

 • دانش آموزان قوی: مهر و ماه، آی کیو، موج آزمون نشر الگو
 • دانش آموزان متوسط: جامع خیلی سبز، میکرو طلایی جامع
 • دانش آموزان ضعیف: تخته سیاه

مطالعه درس ریاضیات باید پویا باشد، در این درس سعی نکنید فرمول های مختلف و راه های میانبر را حفظ کنید. در عوض مطالب را مفهومی یاد بگیرید و تا جایی که می توانید تست حل کنید. در زمان حل تست در صورتی که سوالات را می توانید حل کنید دست به قلم شوید و تا رسیدن به جواب اصلا سراغ پاسخنامه نروید هر مقدار تستی که حل می کنید را کامل تحلیل کنید.


موضوعات جذاب: مشاوره درسی متوسطه دوم و کنکور


ترتیب یادگیری درس ریاضی هر سه رشته

ریاضیات جزو درس های کاملا تحلیلی محسوب می شود، تا زمانی که شما دست به قلم نشوید انتظار فراگیری این درس شیرین را هم از ذهنتان دور کنید، در حل تمرین های ریاضیات باید کاملا به جواب برسید و تا زمانی که به پاسخ نرسیده اید مراحل حل کردن را ادامه دهید.
متاسفانه عده ای از دانش آموزان پس از حل کردن قسمتی از سوالات جواب را حدس می زنند و این باعث نمره منفی شما در آزمون اصلی می شود.

همان طور که در ابتدای مطلب ذکر شد اولین و مهم ترین مرحله یادگیری درس ریاضیات کلاس درس معلم است، نکاتی که سر کلاس ذکر می شوند در بسیاری از مواقع راه گشای بسیاری از مطالب است.
در مرحله دوم بهتر است چند ساعت بعد از تدریس معلم شما مثال های آموزشی را مجدد در منزل حل کنید، سپس بعد از سه روز شروع به حل کردن تست های آموزشی همان مبحث کنید.

سعی کنید در هنگام حل تست های آموزشی مطالب را کاملا برای خود توضیح دهید، توضیح ریاضیات با صدای بلند باعث تثبیت در ذهن می شود همچنین هدف شما از حل تست های آموزشی اصلا رسیدن به جواب نباشد فقط هدف یادگیری تمام محتویات تست باشد.

در مرحله آخر به حل تست های سراسری یا همان تست تسلط بپردازید و سعی کنید حتما تست ها را زمان دار حل کنید.

ویژگی مشترک در روش مطالعه ریاضی تمامی رتبه برترهای کنکور فقط و فقط حل تست های زیاد و متنوعی بوده است.

روش مطالعه درس ریاضی رشته ریاضی فیزیک

درس ریاضی در زیر گروه یک و دو کنکور ریاضی فیزیک دارای ضریب ۴ و در زیر گروه سه دارای ضریب ۳ می باشد داوطلبان رشته ریاضی سر جسله کنکور باید به ۵۵ سوال ریاضیات که شامل ریاضی پایه و حسابان (۲۰ سوال)، هندسه (۱۸ سوال)، گسسته (۱۰ سوال) و آمار واحتمال (۷ سوال) پاسخ دهند. در حالت کلی سطح سوالات درس ریاضیات در کنکور ۱۳۹۹ مبحث حسابان ساده، هندسه سخت، آمار و گسسته در حد متوسط طراحی شده بودند.

بودجه بندی درس ریاضی در کنکور ریاضی

مبحث تعداد سوالات مبحث تعداد سوالات مبحث تعداد سوالات
مجموعه-دنباله ۲ تبدیل های هندسی ۲ دایره ۳
توان گویا ۱ تجسم فضایی ۲ مثلثات ۳
تابع ۲ احتمال ۲ تابع لگاریتمی ۱
مشتق ۳ مبانی ریاضی ۳ معادله و نامعادله ۲
آمار ۲ نظریه اعداد ۴ چند ضلعی ۱
ماتریس ۳ روابط طولی مثلث ۱ حد نامتناهی و بی نهایت ۱
حد و پیوستگی ۳ ترکیبات ۴ گراف ۲
قضیه تالس و تشابه ۲ بردار ۱ مقاطع مخروطی ۳
مبانی ریاضی ۳ کاربرد مشتق ۲

ریاضیات پایه و حسابان: ریاضیات پایه، اساس مباحث ریاضیات است برای یادگیری درس حسابان و حساب دیفرانسیل باید پایه ریاضی قوی داشته باشید چون تمام مباحث به نحوی با هم در ارتباط هستند. بطور مثال:

 • فصل دو حسابان یک و فصل اول حسابان دو (توابع)
 • فصل سه حسابان یک و فصل دو حسابان دو (مثلثات)

پس برای اینکه در درس ریاضیات درصد بالایی داشته باشید از همان ابتدا به فکر مفهومی فراگرفتن این درس جذاب باشید.

برای یادگیری حسابان و ریاضیات پایه چه کنیم؟

مرحله اول: بهترین کار این است که تمامی تمرینات کتاب درسی از ابتدا تا انتها حل شوند حدود نیمی از سوالات با تغییرات محتویات کتاب مطرح می شوند.

مرحله دوم: یک یا نهایتا دو منبع تستی را انتخاب کرده و تست ها را یک به یک برای خود توضیح دهید و راه حل ها را تحلیل کنید، سوالاتی که مشکل دارید علامت زده و مجدد بعد از چند وقت مرور کنید.

هندسه: تعداد سوالات هندسه پایه در کنکور ۱۰ تست و هندسه دوازدهم ۸ تست می باشد، برای یادگیری این درس توصیه می شود فهرستی از قضایا و صورت تمرینات مهم کتاب درسی را تهیه و در دراز مدت مرور کنید با این روش شما تبحر کافی در حل تست ها بدست خواهید آورد.

سوالات درس هندسه معمولا در یک قالب خاص بوده ولی مطمئن باشید با حفظ کردن فرمول ها نمی توانید به سوالات متنوع این درس پاسخ دهید شما باید این درس را به صورت کاملا مفهومی درک کنید.

گسسته: پیش نیاز فصل احتمال در ریاضیات گسسته کتاب جبر و احتمال است پس بهتر است قبل از شروع این فصل حتما مطالب پایه را از این کتاب فراگیرید. حتما قبل از حل تست های درس گسسته با سوالات تشریحی این درس آشنا شوید چون بسیاری از مطالب تستی را فقط با فهمیدن مطالب تشریحی متوجه خواهید شد.

در طراحی سوالات درس ریاضیات گسسته برخلاف سایر دروس ریاضیات پراکندگی زیاد وجود ندارد و شما حتی با تعداد تست های تمرینی کمتر می توانید ۱۰ سوال از بقیه رقبا پیشی بگیرید. در یادگیری مبحث گراف ها، نظریه اعداد، هم نهشتی و مبنا وقت بگذارید چون اکثر سوالات درس گسسته از این مباحث هستند.

آمار و احتمال: مطالعه درس آمار را به آخر سال موکول نکنید شرط پاسخ دادن به ۷ سوال آمار تسلط کامل بر این درس و تحلیل کافی است. سوالات درس آمار در ظاهر ممکن است سخت و پیچیده باشند به همین علت اکثر داوطلبان این درس را حذف می کنند ولی با کمی دقت و حل تست های آموزشی می توان سوالات این درس را به راحتی پاسخ دهید.

روش مطالعه ریاضی رشته انسانی

درس ریاضیات برای دانش آموزان رشته انسانی در زیر گروه یک ضریب ۲، زیر گروه دو و سه ضریب ۴، زیر گروه چهار و پنج ضریب ۳ را دارد.

بودجه بندی درس ریاضی در کنکور انسانی

مبحث سوالات مبحث سوالات مبحث سوالات
عبارت گویا ۲ معادله گویا ۱ تابع ۶
آمار ۴ احتمال ۳ گزاره ۱
دنباله ۳

مباحث درس ریاضی گروه انسانی نسبت به رشته های دیگر بسیار ساده تر و روان تر است برخلاف تصور خیلی از داوطلبان رشته انسانی درس ریاضیات در کنکور از اهمیت بالایی برخوردار است، این درس به دلیل داشتن میانگین درصد پایین به شدت رتبه آور است.

پیشنهاد می شود دانش آموزان رشته انسانی به دلیل علاقه به دروس حفظی درس ریاضی را دو یا سه بار در برنامه هفتگی خود با تایم کم قرار دهند تا فرمول ها و مفاهیم با مرور زیاد در ذهن تثبیت شود.

 میدونی عادت به ریاضی یعنی چی؟

این که ما بتونیم به چیزی که ازش بدمون میاد ولی بهش نیاز داریم عادت کنیم، واقعا یه تغییر بزرگی هست که توانایی افراد موفقه.

بهترین زمان برای مطالعه بچه های انسانی در ابتدای برنامه مطالعاتی است چون انرژی زیادی برای مطالعه مفید ریاضی لازم است و نباید وقتی خسته هستید این درس را بخوانید پس سعی کنید با برنامه ریزی اصولی به درصدی عالی از این درس جذاب برسید.

چطور درس ریاضیات را خلاصه برداری کنیم؟

خلاصه برداری درس ریاضیات با دروس دیگر کاملا متفاوت است. اگر شما سر جلسه کلاس نتوانستید صحبت های معلم را خلاصه برداری کنید حتما از کتاب های کمک درسی و یا دی وی دی های آموزشی جهت یادگیری مفاهیم درس استفاده کنید.

بهترین راه خلاصه برداری ریاضیات مارک دار کردن تست های حل شده است، به این صورت که شما هر تستی که مبحث مورد نظر شما را پوشش داده و همچنین از نظر سطح آموزشی و استاندارد بودن به سوالات کنکور نزدیک است را  با مداد علامت گذاری کنید و در مرور مجدد با خواندن آن تست ها در واقع کل مفاهیم و مطالب کتاب را مرور کرده اید.


موضوع متناسب و مطالعه اجباری: نکات خلاصه نویسی و روش خلاصه درس ها


نکات جمع بندی شده و خیلی مهم روش مطالعه ریاضی

خیلی از دانش آموزان درس ریاضی را مانند تاریخ مطالعه می کنند، حفظ کردن فرمول مهم است ولی یادگیری فرمول و استفاده درست از آن مهم تر است جالب است که بدانید ۶۷ درصد داوطلبان کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ درس ریاضی را زیر ۲۰ درصد پاسخ داده اند. این موضوع نشان می دهد که با رعایت نکات زیر می توانید جزو این ۶۷ درصد در کنکور ۱۴۰۰ نباشید.

 • همیشه دنبال سنگین ترین برند های تست زنی نباشید بلکه کتاب آموزشی استفاده کنید که متناسب با سطح خودتان است.
 • ریاضیات کنکور بصورت مبحثی می باشد پس حتما پیش نیازهای هر مبحث را مطالعه کنید.
 • اگر در مطالعه ریاضی دست به قلم نشوید ۱۰۰ درصد شکست میخورید.
 • اگر دانش آموزی در درس ریاضیات ضعیف است بهتر است در هفته چند بار ولی در تایم های کوتاه این درس را مطالعه کند حل کردن تعداد تست های کم باعث تسلط بیشتر و ایجاد انگیزه بهتر در مورد این درس می شود.
 • اگر در درس ریاضیات دنبال کامل ترین درسنامه که صفر تا صد مطالب را داشته باشد می گردید فقط وقت خودتان را در لابه لای کتاب های فراوان هدر می دهید تسلط بر درس ریاضی فقط با تمرین و تکرار زیاد است.
نکات مهم روش مطالعه ریاضی
روش مطالعه ریاضی را با این نکات قورت بده

منبع: مجموعه مشاور تحصیلی و آموزشی

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا