اول ابتداییمشاوره درسی ابتدایی

روش مطالعه فارسی اول ابتدایی

یادگیری روش مطالعه فارسی اول ابتدایی کاملا لازم و ضروری است.

همانطور که می دانید کلاس اول ابتدایی از پایه های مهم دوره ی دبستان است و درس فارسی اول ابتدایی خود دارای اهمیت ویژه ای در این پایه است.

علاوه بر دانش آموز برای پدر و مادر دانش آموزان و معلمان مدارس و هرشخصی که به دانش آموز پایه ابتدایی در درس خواندن کمک می کند، یادگیری روش مطالعه این درس کاملا لازم و ضروری است.

شما یک ساختمان بلند را ببینید آن چیزی که در این ساختمان مهم و اساسی است محکم بودن پایه و اساس در این ساختمان است، درس ابتدایی هم مانند همان پایه و زیر بنای ساختمان است و هرگونه ضعف در این درس تا پایان دوره با دانش آموز می ماند.

در ابتدا به صورت کلی یکسری از اطلاعات مهم برای علاقه مند کردن دانش آموز به درس خواندن در این سن به صورت کلی عنوان می کنیم و بعد ازآن به صحبت در مورد روش صحیح مطالعه فارسی اول ابتدایی می پردازیم.

کلاس اول ابتدایی

دانش آموزان در این پایه برای اولین بار شروع به خواندن و نوشتن می کنند پس لازم است یکسری شرایط برای آنان فراهم کنیم تا دانش آموز درس خواندن هم مانند بازی کردن دوست داشته باشد.

از جمله این اقدامات می توان موارد زیر را نام برد:

  • استفاده از شعر و داستان و نقاشی های جذاب
  • افزایش تمرینات با بچه ها
  • استفاده از رنگ ها و نشانه گذاری کردن
  • و استفاده از مواردی که بچه ها دوست دارند و نسبت به آنها تمایل و علاقه نشان می دهند

این نکته را به یاد داشته باشید که بچه ها در سنین کم مطالب را در حافظه بلند مدت خود ثبت می کنند.

کلاس درس فارسی اول ابتدایی

فارسی اول ابتدایی

این کتاب شامل آموزش حروف الفبا و تلفظ صحیح لغات و کلمات است. در این کتاب بچه ها یاد می گیرند چطور حروف را کنار یکدیگر بگذارند و کلمه بسازند و همچنین چطور کلمات را کنار هم بگذارند و جمله ساده درست کنند.

کتاب فارسی ابتدایی شامل سه بخش است :
نگاره ها، نشانه های یک، نشانه های دو

از جمله اهدافی که در این کتاب دنبال می شود : حوزه های شناختی و عاطفی و مهارتی متناسب با این پایه است، از جمله مهارت هایی که در این کتاب دانش آموز فرا می گیرد مهارت هایی مانند مهارت گوش دادن، مهارت سخن گفتن، مهارت خواندن و نوشتن  که برای محقق شدن این اهداف معلم باید یکسری فعالیت ها را برای دانش آموز در نظر بگیرد.

  • دانش آموز باید بتواند حروف الفبا را تشخیص دهد
  • متن ساده را بخواند و مفهوم آن را درک کند
  • توانایی درک معنی کلمه را پیدا کند
  • تشخیص ویژگی نوشتاری حروف الفبا
  • تشخیص صدای حروف الفبا
  • صامت خوانی متن ساده

روش مطالعه فارسی اول ابتدایی

 یکی از روش های مطالعه این درس همانطور که در قبل تر هم گفته شد استفاده از سرگرمی و بازی است، این به نوبه خود باعث افزایش بازدهی در دانش آموز اول ابتدایی می شود، سعی کنید تا حد امکان مفاهیم را ساده تر و قابل درک تر کنید، هرچه مفاهیم ساده تر باشد تمایل برای یادگیری بیشتر است، از روش هایی جذاب استفاده کنید، برای یادگیری بهتر و بیشتر این درس دانش آموز  باید تمرین و تکرار زیادی داشته باشد،  تمرین کردن تمام فعالیت های کتاب درسی فارسی را در برنامه داشته باشد.

یکی از اهداف این کتاب تشخیص حروف الفبا است پس شنیدن هرچه بیشتر صدای حروف در این درس بسیار حائز اهمیت است .

افزایش مهارت شفاهی در کتاب فارسی ابتدایی از طریق فعالیت هایی مانند گوش دادن و بازگو کردن مطالب، هرچقدر که می توانید برای داستان گفتن از دانش آموز کمک بگیرید این می تواند مهارت سخن گفتن را افزایش دهد، خواندن یک پیش نیاز برای نوشتن است پس دانش آموز سعی شود در نوشتن تمرینات اول بخواند بعد بنویسد، نحوه اتصال حروف باید توجه کنند تا در دفعات بعدی بهتر بنویسند.

آنچه باید بدانید

با وجود اهمیت زیاد پایه ابتدایی متاسفانه شاهد آن هستیم که با رعایت نکردن اهداف این کتاب وعدم  تلاش جهت ایجاد فضای شاد تر و پویاتر جهت یادگیری دانش آموزان باعث شده اند درس برای بچه ها کسل کننده شود و بازدهی مد نظر مولف کتاب ایجاد نشود، آنچه که حائز اهمیت است افزایش قدرت سخن گفتن و بالا بردن روابط اجتمائی کودکان در این سن در کنار یادگیری الفبا و توانایی خواندن و نوشتن و جمله سازی ساده است، این مقطع نقطه عطف زندگی دانش آموزان است.

ما باید به هوش باشیم تا بستری برای یادگیری بیشتر دانش آموز فراهم کنیم و داشتن آموزشی اصولی متناسب با روحیه کودکانه دانش آموز علاوه بر یادگیری بیشتر دروس باعث ایجاد علاقه و انگیزه در دانش آموزان می شود. هر آموزش در مقطع ابتدایی قوی تر باشد افت تحصیل در مقاطع بالاتر کمتر می شود.


برای اطلاع بیشتر در رابطه سال پنجم این مقاله مفید است

نحوه مطالعه ریاضی پنجم دبستان


معرفی یک منبع برای فارسی اول ابتدایی

مجموعه اجی مجی

خوشبختانه موسسه حرف آخر برای مقطع ابتدایی با نام اجی مجی آموزشی پویا و جذاب را به کمک گردهمایی اساتید برجسته ایجاد کرده است، هدف از این آموزش ارتقا سطح یادگیری دروس ابتدایی است. شیوه تدریس به صورت انیمیشنی، مفهومی و سرگرمی است، محصولات اجی مجی برای تمام دروس از مقطع اول تا ششم ابتدایی است.

از جمله اهدافی که در این دی وی دی آموزشی اولویت قرار گرفته است بحث روانشناسی است که در آموزش اول تا ششم ابتدایی معلم ها تلاش کرده اند در کنار آموزش دروس، مشکلاتی که بچه ها از نظر روانشناسی دارند از جمله گوشه گیری یا ترس از مطالعه را برطرف کنند و نقاط ضعف آنهارا به نقطه قوت تبدیل کنند.

در حالت کلی درس زندگی را به کودک یاد می دهند، خیلی از مواردی که در مدارس یا خانواده ها به دلیل دغدغه های روزمره به کودک یاد داده نمی شود.

اجی مجی به کمک انیمیشن سازی و تکنیک های جدید آموزش در دنیا، آموزشی را ارائه می دهد که در نوع خود بی نظیر است، اجی مجی یکی از برترین انتشارات آموزشی برای مقطع دبستان است.

در این آموزش تکرار و تمرین زیادی برای دانش آموز قرار داده شده است، همانطور که می دانید دانش آموز ابتدایی با تکرار و تمرین است که یاد می گیرد و منابع اجی مجی به صورت دی وی دی آموزشی است و این امکان و به دانش آموز می دهد که بارها آموزش را ببیند.

آموزشی جامع است که کلیه فعالیت ها و آزمایش ها و تمرین های کتاب درسی حتی فراتر از کتاب درسی به بچه ها آموزش داده می شود، و از نقطه قوت این آموزش می توان به زمان مناسب آن اشاره کرد. هدف اساتید ابتدایی در این پکیج پرورش استعداد ها کودکان و ایجاد حس مسئولیت در دانش آموز است و همچنین آموزشی مهم جهت چگونگی انجام کارهای بهداشتی وسلامتی کودک

پکیج رایگان

شما می توانید ۲۰ درصد آموزش اجی مجی مربوط به پایه تحصیلی فرزندتان را به صورت رایگان و فقط با هزینه پست از ما دریافت کنید، جهت دریافت کلمه  ” هدیه اجی مجی ” را به شماره زیر پیامک کنید و یا وارد سایت زیر شوید.

منبع
اجی مجی

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا