مشاوره درسی متوسطه دوم و کنکور

روش مطالعه فیزیک کنکور و کسب درصد بالا در فیزیک

روش مطالعه فیزیک برای کسب درصد بالا و همچنین نمره 20

درس فیزیک جزو درس هایی است که طراح کنکور نسبت به دروس دیگر در طراحی سوالات خلاقیت کمتری به خرج می دهد و اکثر سوالات شبیه به هم هستند و اگر روش مطالعه فیزیک را یاد بگیرید بدون شک به درصد مناسبی در کنکور و همچنین نمره ۲۰ کلاس می توانید برسید. توجه داشته باشید درس فیزیک برای حفظ کردن نیست بلکه درسی کاملا تست محور و تمرین محور است.

سوالات فیزیک کنکور ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ چگونه است؟
سوالات فیزیک ۹۹ بیشتر از متن کتاب طراحی شده بود و کسانی که به متن کتاب درسی تسلط داشتند به درصد های بالایی از این درس رسیدند، به نظر می رسد با توجه به کنکور نظام جدید طراحان توجه بیشتری به متن کتاب درسی و سوالات در زمینه کتاب درسی داشته باشند.

خلاصه کردن یکی از روش مطالعه فیزیک
برای خلاصه برداری درس فیزیک بهترین کار این است که علاوه بر نوشتن فرمول ها در زیر هر فرمول یک سوال تست هم بنویسید که در هنگام مرور مجدد لازم نیست دوباره کل کتاب را مطالعه کنید بلکه همان فرمول ها و تست ها برای یادآوری مجدد درس کفایت می کند.

گام های طلایی روش مطالعه فیزیک کنکور

 • درس ریاضی چون ماهیت تحلیلی و محاسباتی دارد در صورتی که کتاب درسی مطالعه نشود با حل تست های متنوع می توان مباحث را فراگرفت ولی برای درس فیزیک حتما حتما کتاب درسی و تمریناتش باید حل شود و نکته برداری انجام شود.
 • از زمان شروع مطالعه درس فیزیک شروع به نوشتن فرمول ها در یک دفترچه کنید چون به مرور زمان تعداد فرمول ها زیاد شده و باعث فراموشی می شود.
 • در فراگیری درس ریاضی و فیزیک تا زمانی که دست به قلم نشوید انتظار پاسخگویی به سوالات را نداشته باشید، به عنوان مثال یک قهرمان شنا با تماشای فیلم های شنا به یک قهرمان تبدیل نمی شود بلکه باید حتما تنی به آب بزند.
 • بعد از این که تست های آموزشی را حل کردید و مسلط شدید به سراغ تست های زمان دار بروید، دروس محاسباتی اگر وقت زیادی داشته باشند ۸۰ درصد دانش آموزان می توانند به سوالات پاسخ دهند پس نکته مهم زمان است!!!
 • یادتان نرود که مسائل را باید حل کرد و اگر مساله ای را بلد نبودید بعد از چک کردن راه حل، حتما یک بار یا دو بار وقت بگذارید و برای خودتان حلش کنید تا به مطالب تسلط پیدا کنید.

موضوع متناسب این مطلب: روش مطالعه ریاضی


گام های طلایی روش مطالعه فیزیک

حذف مباحث سخت فیزیک در قبال حذف کل فیزیک

اگر در ابتدای مسیر کنکور قرار دارید حذف حتی یک مطلب کوچک از این درس هم کار بسیار اشتباهی است چون تجربه نشان داده که در کنکور بستگی به نظر طراح سوال درس های سخت گاهی سوالات بسیار راحتی دارند و برعکس درس های راحت سوالات مفهومی و پیچیده!!!

اما اگر داوطلب کنکور ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ هستید پیشنهاد می شود مباحث سخت و کم تست در کنکور را یا مطالعه نکنید یا کم تر برای آن وقت بگذارید. اگر در سطح صفر صفر نیستید درسنامه های کتاب جمع بندی را مطالعه کنید و بیشتر تایم خود را به حل تست اختصاص دهید، مباحث جدول زیر در فیزیک از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

حل حداقل ۲۵ تست در روز
مبحث تعداد روز
کار و انرژی ۵ روز
ویژگی مواد ۶ روز
گرما ۶ روز
الکتریسیته ساکن ۹ روز
جریان و مدار ۸ روز
مغناطیس و القا ۱۰ روز
حرکت ۱۰ روز
نوسان و موج ۱۲ روز
دو درس اول فیزیک اتمی

۴ روز

سقوط در دام آموزشی زنگ خطر برای خیلی از دانش آموزان

حل تست های زیاد قبل از آزمون باعث میشه زمان کنکور حسرت بعضی مسائل کوچک و جزیی را نخورید، یکی از این مسائل دام های آموزشی هستند شما فکر می کنید گزینه درست را انتخاب کرده اید در حالی که اینطور نیست!!!!

علت این موضوع:

 • نصفه خواندن سوالات، فکر می کنید سوال را کامل متوجه شده اید و یا مشابه آن را دیده اید در نتیجه جواب اشتباه را انتخاب می کنید.
 • مفاهیم درسی را خوب یاد نگرفته اید.
 • سوالات را چشمی حل می کنید (همان دست به قلم نشدن) و نتیجه اش جواب اشتباه.

تثبیت فرمول های فیزیک در ذهن ساده ترین نوع روش مطالعه فیزیک

فیزیک درسی کاملا مفهومی است و نباید فرمول های این درس را حفظ کرد چون به شدت زیاد هستن و زیادی هر چیزی باعث فراموشی می شود.

برای یادگیری فرمول های درس فیزیک ابتدا متن کتاب، جزوه و یا درسنامه را روزنامه وار بخوانید تا با کلیات درس آشنا شوید سپس برای بار دوم مطلب را عمیق تر و مفهومی تر بخوانید، فرمول ها را روی برگه بنویسید و واحدهای هر کمیت را یاد بگیرید وقتی متوجه رابطه بین کمیت ها شوید تشخیص این که کدام فرمول برای کدام مساله استفاده شود راحت تر است.

بعد از مطالعه حتما تست بزنید ولی لازم نیست تعداد تست ها زیاد باشند چون فقط این تست ها جهت آشنایی با فرمول و موارد استفاده در سوالات است، هیچ وقت از ماشین حساب استفاده نکنید و مساله رو حتما تا آخر و رسیدن به جواب نهایی حل کنید.

ترس از درس فیزیک برای دانش آموزان تجربی

بچه های رشته تجربی توجه کنید اگر واقعا دوست دارید به رو پوش سفید پزشکی برسید باید در درس ریاضی و فیزیک درصد بالایی داشته باشید.

واقعا علت این همه بی میلی به درس فیزیک چیست؟
واقعا تست های این درس غیر قابل پاسخگویی است؟

موضوع عدم علاقه به درس فیزیک و ریاضی تقریبا مشکل خیلی از بچه های رشته تجربی است. دلیل اصلی این موضوع هم پایه ضعیف بچه ها است، شاید نداشتن معلم خوب برای این درس و یا بی توجهی شما در کلاس درس باعث ایجاد پایه ضعیف شده ولی در هر شرایطی که هستید با کمی تلاش و پشتکار و هدف مشخص می توانید این نقص ها را جبران کنید.

موضوع مهم دیگر روش مطالعه فیزیک است، یک روش مطالعه نادرست مانع رسیدن شما به رشته مورد علاقه تان می شود.


دو عامل اساسی در روش مطالعه فیزیک وجود دارد: ۱- دست به قلم شدن ۲- تست زیاد حل کردن


اگر شما ده تست فیزیک حل کردید و هر ده تست به پاسخ نادرست ختم شد دلیل بر کنار گذاشتن این درس نیست، تست های قبل از آزمون اصلی برای پیدا کردن ایرادات شما طراحی و چاپ شده اند پس تا جایی که زمان دارید تست حل کنید و به کم قانع نباشید.

ترس از فیزیک ضد روش مطالعه فیزیک

روش مطالعه فیزیک را با انتخاب یکی از منابع زیر مزه کنید

کتاب میکرو گاج (نظام جدید): کتاب در دو جلد طراحی شده و چیدمان فصل ها طبق کتاب درسی می باشد، مورد کاربرد دانش آموزان سطح متوسط و بالا هست. سایز و فونت نوشته ها بسیار خوب است و از فونت ها متفاوت استفاده شده، پاسخ همه تست ها تشریحی است و حتی مولف برای یک تست دو راه حل نوشته است نوع چینش سوالات در یک سطح هستند و از آسان به سخت طراحی نشده است.

نقاط قوت: تعداد تست بالا و بررسی حالات مختلف یک موضوع در قالب تست.
نقاط ضعف: درسنامه این کتاب خلاصه طراحی شده و دید کلی نصبت به مطالب دارد، اطلاعاتش دسته بندی نشده بنابراین برای دانش آموزان ضعیف مناسب نیست.

کتاب فیزیک مهر وماه (نظام جدید): این کتاب تست برخلاف کتاب میکرو گاج درسنامه های بسیار زیبا و روانی دارد و در واقع درسنامه های این کتاب جزو بهترین ها هستند و در انتهای هر درس آزمون های درس به درس و جامع هم طراحی شده است.

نقاط قوت: درسنامه موضوعی و طبقه بندی شده
نقاط ضعف: تعداد تست های کمتر نسبت به بقیه کتاب ها

کتاب فیزیک خیلی سبز (نظام جدید): آخرین انتشار این کتاب در سال ۹۹ است، درسنامه این کتاب برای کنکور طراحی شده است پس باید از قبل اطلاعاتی در مورد فصول مختلف داشته باشید ولی برای تمام سطوح قابل درک است، تعداد تست های مطرح شده برای هر قسمت با توجه به اهمیت مطالب کم یا زیادتر هستند.

نقاط قوت: تست ها بصورت میکرو طبقه بندی هستند و تمام کتاب را شامل می شوند.
نقاط ضعف: در این کتاب آزمون های جامع طراحی نشده است.

منابع برای تقویت روش مطالعه فیزیک

دی وی دی فیزیک حرف آخر (نظام جدید): مدرس این آموزش استاد کامیار است و یک دانش آموز به عنوان استادیار برای ایجاد حالت سوال و جواب قرار داده شده است و همه دروس به صورت صفر تا صد تدریس شده است یعنی شما اگر دانش آموز متوسط و  ضعیفی باشید هم به خوبی می توانید از این آموزش استفاده کنید.

استفاده از الگو به جای تکنیک و فرمول محور اصلی آموزش است، به طور مثال کل مبحث سینماتیک با الگوی v-t تدریس شده و شما به جای حفظ کردن ۵۰ فرمول مبحث سینماتیک با یادگیری الگوی v-t است.

این روش تدریس فقط برای مبحث سینماتیک نیست بلکه همه مباحث الگو استفاده شده به طور مثال بحث نوسانات با الگوی دایره مثلثات و بحث خازن با الگوی بشکه ای تدریس شده.

نقشه راه: در ابتدای آموزش نقشه راهی قرار داده شده و تمام مواردی که در کل فصل باید یاد بگیرید در یک صفحه جمع شده است.

 


برای اطلاعات بیشتر در مورد موسسات آموزشی کلیک کنید: موسسات آموزشی


اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

یک دیدگاه

 1. تشکر
  چرا موسسات کنکوری فیزیک کنکور رو خیلی راحت درس میگیرن اما اینجور نیس چون فیزیک کنکور جذاب ترین و پیچیده ترین درس کنکوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا