انسانیتجربیریاضیکنکور

زندگی افراد موفق در کنکور (تجربی و ریاضی و انسانی)

مواردی اینجا بررسی می شود و گاها بی اهمیت می گرفتیم ولی با این پست دیدگاه شما تغییر خواهد کرد.

سبک زندگی افراد موفق در کنکور خیلی پیچیده نیست و هر کسی که بخواهد می تواند طبق موارد زیر به سادگی نتیجه مطلوب را بگیرد و جزو بهترین های کنکور شود.

عمل کنید
اخبار بد را رها کنید.
به خودتان اعتماد کنید.
فضای مجازی را رها کنید.
استراحت معقول را انتخاب کنید.
برای تغذیه خود برنامه ریزی کنید.
کنکور اولویت اول زندگی شما هست.
کم شدن زمان مرده = افزایش زمان مفید

۷ سبک تاثیر گذار و خیلی مهم در زندگی افراد موفق رتبه برتر

کنکوری موفق نه تنها زمان و انرژی خود را صرف یادگیری کرده است، بلکه سبک زندگی خود را متناسب با بهترین سبک برای رسیدن به بیشترین بازدهی در سال کنکور تغییر داده است، این سبک از زندگی آنقدر خوب است که کنکوری ها حتی بعد از سال کنکور لایف استایل خود را دیگر تغییر نداده اند.

زندگی افراد موفق شامل موارد زیر می شود:

تغذیه مناسب: داشتن تغذیه مناسب در سال کنکور باعث افزایش تمرکز و توانایی حافظه شما می شود، این تغذیه در عملکرد شما اثر زیادی دارد، عدم تغذیه مناسب در سال کنکور سبب بی حوصلگی و کاهش تمرکز و در نتیجه کاهش انگیزه و عملکرد ضعیف دانش آموز می شود.

اولویت اول زندگی شما درس است: در سال کنکور تمرکز خود را از حواشی بردارید، شما هدف بزرگی دارید و در مسیر کنکور نباید زمان و انرژی خود را صرف کارهای حاشیه ای کنید، بعد از کنکور برای همه چیز وقت هست، فکر نکنید اگر دغدغه امروزتان برطرف شود همه چی به روال می شود و می توانید از فردا پرقدرت درس بخوانید، شما باید همین امروز جسارت کنید تا موفق شوید و موانع را از جلوی راه خود بردارید، دقیقا تفاوت انسان موفق و ناموفق در همین قسمت است، همه فکر می کنند کسی که موفق شده حتما سطح هوش بالایی داشته است اما حقیقت این است که انسان موفق توانسته فقط یک کار را انجام دهد و تمام کارهای جانبی را کنار گذاشته است، موفقیت در کنکور نیاز به زمان و تمرکز دارد (منظور از حواشی استراحت نیست بلکه کارهای جانبی است که تمرکز شمارا به  سمت خود معطوف می کند).

به خودتان اعتماد کنید: شکست های گذشته را به عنوان سرکوفت برای خود یاد آوری نکنید، بلکه تلاش کنید از آن ها درس بگیرید و دیگر اشتباهات قبل را تکرار نکنید، هرکسی در مسیر پیشرفت بارها دچار شکست می شود پس به خود اعتماد کنید و موفقیت های خود را مرور کنید.

برنامه منظم داشته باشید: در سال کنکور برنامه ای منظم برای مطالعه نیاز دارید که این برنامه باید دارای قابلیت انعطاف و متناسب با شخص شما باشد، همچنین علاوه بر برنامه منظم برای دروس، شما باید برنامه ای برای ساعت بیداری و خواب و استراحت خود داشته باشید، کنکور مسیر طولانی است و هرگونه آشفتگی و بی نظمی در زندگی، کاهش انگیزه را به دنبال دارد.

بر روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید: متاسفانه بعضی افراد اصلا تمرکزی روی کارهایی که انجام می دهند ندارند، به این صورت که در زمان استراحت دائما به درس فکر می کنند و در زمان درس خواندن به کارهایی که باید انجام بدهند، این افراد در هنگام درس خواندن تمرکز ندارند و از استراحت خود نیز لذت نمی برند.

استراحت لازم است: در سال کنکور همانطور که به آب و غذا نیاز دارید به استراحت معقول هم نیاز دارید، خود را از درس خواندن بدون وقفه نترسانید، شما باید در برنامه خود استراحت داشته باشید، اما زمان استراحت خود را طولانی انتخاب نکنید، اگر از درس فاصله بگیرید ممکن است به سختی دوباره به سمت درس برگردید، استراحت شما کوتاه اما در بازه زمانی های مختلف باشد.

عمل مهم تر از یادگیری است: اینکه به دنبال یادگیری مطالب باشید به تنهایی کافی نیست و یکی از کاهایی که افراد موفق در برنامه روزانه خود دارند عملی کردن نکاتی است که یاد می گیرند، شما تا زمانی که نکات یاد گرفته را عملی نکنید نمی توانید نتیجه آن را ببینید.

بیشتر بخوانید:

باید و نباید های اولیای دانش آموزان کنکور (وظایف پدر و مادر داوطلبان کنکور)

موارد کم اهمیت اما کمک کننده افراد موفق کنکوری

ورزش صبحگاهی: ورزش صبحگاهی خصوصا پیاده روی به نظم برنامه شما کمک زیادی می کند، از خانه و چارچوب اتاق خود خارج شوید، پیاده روی کردن شما را از کسالت بیرون می کشد و به شما شادابی می بخشد، حتما برای یک بار هم که شده آن را امتحان کنید.

اینستا ممنوع: درست است در کنار همه فالووینگ های خود چند پیج کنکوری را هم دنبال می کنید، اما میزان زیانی که اینستا برای شما دارد ده برابر سود آن است، کنکوری که از جزئیات روابط سلبریتی ها و به اصطلاح شاخ های مجازی کاملا آگاه باشد دیگر کنکوری نیست.

زمان مرده را بشمارید: تا به حال ساعت مطالعه خود را شمردین و حساب کرده اید، از این جا به بعد زمان های از دست رفته را بشمارید و آن را کم کنید، با نوشتن کارهای روزانه میزان و علت اتلاف وقت خود را پیدا می کنید.

اخبار بد و حواشی را کنار بگذارید: به اخبار بد و حواشی توجه نکنید، شرایط هر چقدر هم بد باشد برای همه به این شکل است پس ذهن خود را با این مسائل درگیر نکنید و تمرکز خود را بر روی آینده بگذارید، حساسیت ذهن خود را نسبت به شنیدن اخبار و حواشی زندگی و کنکور کم کنید، اگر قرار باشد کنکور حذف شود و یا معدل تاثیر داده شود باز هم آزمونی برای مشخص کردن دانش آموز زرنگ و ترمیم معدل قرار داده می شود نگران نباشید.

بیشتر بخوانید:

انجام همزمان ورزش و کنکور

دور از ترس و اخبار سبک زندگی افراد موفق
اخبار و فضای مجازی ممنوع

ترس و مقایسه مانع موفقیت دانش آموزان در کنکور و زندگی می شود

خود را با بقیه مقایسه نکنید: باطن خود را با ظاهر بقیه مقایسه نکنید، این کار باعث افت انرژی و هدر رفتن زمان شما می شود، شما مجاز هستید خود را فقط با خود مقایسه کنید و سعی کنید همیشه نسبت به دیروز خود بهتر باشید، هر روز عادت جدیدی را به برنامه خود اضافه کنید، مثلا تصمیم بگیرید از فردا صبحانه خود را کامل بخورید، نیم ساعت ورزش کنید و یک ساعت بیشتر درس بخوانید.

خودتان را از کنکور نترسانید: کنکور و یا هر کار مهم دیگری وقتی خود را می ترسانید و به این فکر می کنید به خاطر آن باید شرایط سختی را تحمل کنید حاضر به شروع کردن آن نیستید، تمام علایق خود را برای بعد از کنکور برنامه ریزی نکنید، این علت تعویق شروع  درس خواندن توسط شماست و وقتی بارها بدقولی می کنید و به برنامه خود عمل نمی کنید بعد از مدتی به خود بی اعتماد می شوید و انگیزه خود را از دست می دهید، به جای موکول کردن بعضی از خوشی ها به بعد از کنکور می توانید آن ها را در برنامه ریزی هفتگی خود به عنوان پاداش قرار دهید، این کار حتی روحیه شما را شادتر می کند و شما قوی تر و پر انرژی تر با سختی های مسیر مقابله می کنید.

امید و محکم بودن رمز رتبه برتر شدن و زندگی افراد موفق

می خواستم این تیتر را با جمله ای انگیزشی شروع کنم اما می بینم شما هزاران جمله انگیزشی بلدید تصمیم دارم راه استفاده از این جملات انگیزشی را به شما یاد دهم، ” دورنگر و کمالگرا نباشید”  به آینده و تعداد روزهای باقی مانده نگاه نکنید، برنامه خود را به بازه زمانی کم تری خورد کنید و وقتی آن بازه را تمام کردید به خود پاداش دهید.

یک مثال: فرض کنید یک سنگ به جرم یک تن را می خواهید جابه جا کنید، من هزاران حرف انگیزشی به شما می گویم، شما کاملا پرانرژی و پرشور و شوق هستید، آیا قدرت بدنی شما می تواند آن را جابه جا کند؟ مطمعنا نه، نه تنها آن را جابه جا نمی کنید بلکه فقط حسرت می خورید و دائما سعی در تقویت خود می کنید، کار درست چیست؟؟؟ شما باید سنگ را به قطعات کوچکی تبدیل کنید و هر بار یک قسمت آن را جابه جا کنید و به خود بابت آن پاداش دهید. و در هنگام جابه جا کردن تکه سنگ های کوچک به جرم سنگ و به کل مسیر فکر نکنید، هدف شما فقط جابه جا کردن آن تکه سنگ کوچک باشد.

دورنگری-کمال گرایی زندگی افراد موفق

پاسخ به دغدغه ذهنی بچه ها کنجکاو برای موفقیت

من علایق و روح بلند پروازی دارم ولی حس میکنم جسم من تنبل و همیشه خسته است چه کار کنم؟

این خیلی خوب است که روح و فکر شما بلند پرواز و بزرگ است و به شرایط کم رضایت نمی دهد اگر هر چیزی غیر از این بود پیشرفت سخت می شد، رویا زیاد به شما بستگی ندارد ولی جسم به شما بستگی دارد، پس اگر جسم شما تنبل شده و زود خسته می شود علت آن شما هستید، شما باید جسم خود را قوی کنید، باید از خود فردی قدرتمند بسازید، اگر این جسم خود ساخته حرکت نکند به مرور انگیزه و روحیه وجود شما تضعیف می شود، جسم خود را با سبک زندگی مناسب بسازید.

چرا هرچه سن فرد بالاتر می رود موفقیت سخت تر می شود؟

هرچه سن فرد بالاتر می رود فرد احساس می کند زمان کم تری دارد و باید کارهای عجیب و غریب تری انجام دهد تا به موفقیت برسد و همین عجله و دست زدن به کارهای عجیب درصد احتمال موفقیت فرد را کم تر می کند.

گوشی موبایل زمان زیادی از من را می گیرد:

 • برنامه هایی مانند اینستا که برای شما جذابیت زیادی ایجاد می کند را حذف کنید.
 • گوشی خود را خاموش نکنید، اگر تا به حال زمان زیادی را با گوشی خود می گذراندید الان به یک باره نمی توانید آن را کنار بگذارید باید به مرور این کار را انجام دهید.
 • برای آن برنامه ریزی داشته باشید و فقط شب ها به سراغ آن بروید (استثنایی نداریم از همین الان این کار را انجام دهید حتی اگر منتظر پیام مهمی هستید).
 • در هنگام استراحت به سمت گوشی نروید، زمان استراحت شما طولانی تر می شود.

سبک زندگی نامناسب چه پیامدی دارد؟

 • بی نظمی در زندگی
 • از دست دادن انگیزه به مرور
 • بی حوصلگی و کسلی بعد از مدت ها
 • آشفته بودن و عدم برنامه منظم برای آینده

موضوع خیلی مهم و جذاب:

استراتژی آزمون کنکور (مدیریت زمان و آزمون)

زندگی افراد موفق را تا حدودی دیدید و مطالعه کردید ولی اگر حس می کنید نکته ای مفید برای سبک زندگی هست کامنت کنید.

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

‫۴ دیدگاه ها

 1. سوال دارم
  این یک راه بی نقص هست، کاری ندارم که افرادی موفق نشدن تو این مسیر اینو میدونم که خیلی ها از گذشته تا الان با این روتین موفق شدن.
  من استعدادم تو ریاضیه و باهاش بازی میکنم، نگرانیم اینه که ارزشش رو داره این همه زمان هدر بدیم ماها؟ یعنی مثلا بجاش بریم تو یه جای خوب کار کنیم و اونجا این روتین رو داشته باشیم. اینجوری دیگه کار هم داری. درسته درس برا افراد عاشق درس هست منم درس رو دوس دارم منتهی باز میگم این موضوع نگران میکنه آدمو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا