مشاوره روانشناسی

وظایف والدین کنکوری و باید و نباید های اولیا

وظایف والدین کنکوری را یاد بگیرید، اصولی و سنجیده با دانش آموزاتون برخورد کنید.

خیلی از اولیای عزیز دنبال وظایف خودشان در سال کنکور هستند، وظایف والدین دانش آموزان کنکوری یکی از موارد مهمی هست که بررسی می کنیم.

دورنمای کلی وظایف والدین کنکوری از دیدگاه سایت مشاوره تحصیلی

۱- دانش آموزی که علاقه به ورود به بازار کار آزاد داشته باشد را شما نمی توانید به اجبار به کنکور علاقمند کنید، پس علایق فرزندتان را بشناسید.

۲- کنکور دادن و حساسیت برای موفقیت کار فرزند شماست، پس شما از حساسیت های خود دست بردارید، آن ها شرایط سخت و رقابت تنگاتنگ سال کنکور را به خوبی درک می کنند.

۳- افراد مختلف شخصیت متفاوت دارند فرزند خود را با بقیه مقایسه نکنید.
۴- او را از لحاظ روحی و روانی ساپورت و حمایت کنید.

۵- با فرزند خود علمی صحبت کنید، تا بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد، این فقط زمانی اتفاق می افتد که شما خود را به روزرسانی کنید.

وظایف والدین کنکوری در موفقیت دانش آموز

جو کنکور جوی پر از استرس برای دانش آموزان و اولیا هست، در واقع همین استرس نشان دهنده اهمیت دادن فرزندان شما به کنکور و آینده خود است، شما در مسیر موفقیت فرزندتان نقش مستقیم و پررنگی دارید، از اهمیت والدین در موفقیت فرزندان هیچ گاه نمی توان غافل شد، وقتی موفقیت دانش آموزان موفق در مسیر کنکور را پیگیری می کنیم به پدر و مادرانی می رسیم که از خود فرزندان موفق تر بوده اند، دقت کنید اینجا اصلا منظور این نیست حتما پدر و مادر خود درس خوانده اند مثلا حتما پدر و مادر دکتر باشند که فرزند پزشکی قبول شود، نه، در واقع موفقیت تعریف خاصی ندارد که بگوییم حتما در تحصیل است، شما در مسیر زندگی خود باید فرد موفقی باشید تا فرزندانتان را در مسیر موفقی قرار دهید.

وظایف والدین کنکوری و استرس این دوران
استرس دانش آموز کنکوری

وظایف والدین کنکوری در ارتباط با انتخاب رشته دبیرستان

اولین دغدغه دانشگاه با ورود به سال دهم و انتخاب رشته شروع می شود نقش شما به عنوان والد خیلی حائز اهمیت است، شما نباید فکر کنید اگر فرزند شما بخواهد آینده خوبی داشته باشد حتما باید پزشک شود یا سمتی که همه جامعه می روند را فرزند شما طی کند، مثلا ممکن است خانواده مخالف ورود به رشته فنی حرفه ای باشند در حالی که الان خیلی از شغل های مهارتی آینده خوبی دارند، لازم نیست حتما فرزند خود را به این رشته بفرستید اما می خواهیم شما این تفکر را پیدا کنید برای موفقیت فرزندتان اول باید علاقه آن را بشناسید و به آن ها کمک دهید در مسیر علاقه خود حرکت کنند.

اگر دانش آموزی در مسیر علاقه خود حرکت نکند چه اتفاقی میافتد؟

دائما از این شاخه به آن شاخه می پرد و در نهایت زمان و عمر خود را هدر می دهد.

وظایف والدین کنکوری در انتخاب مسیر

علاقه فرزندتان را بشناسید: این بحث مهمی است که بدانید فرزند شما به چه چیزی علاقه دارد، در این زمینه شما بهتر از هر مشاوری با شرایط جسمی و روحیات فرزندتان آشنا هستید، اینکه فرزندان علایق خود را نمی شناسند سبب شده دائما راه های مختلف را امتحان کنند، اگر شما به آن ها در شناخت علایقشان کمک کنید و به آن ها بگویید انتخاب کن ما کمکت می دهیم مطمئنا فرزند اعتماد به نفس خوبی می گیرد.

خواسته خود را به آن ها اجبار نکنید: هر کسی در زندگی به یک چیزی علاقه دارد، فرزندان نباید مسیری که شما نرفته اید و در آن شکست خورده اید را ادامه دهند، اگر فرزندی به اجبار مسیری را انتخاب کند در مسیر ناموفق و شکست خورده خواهد بود.

رفتار مناسب والدین با فرزند کنکوری

به زبان فرزندانتان صحبت کنید: سعی کنید زبان فرزندتان را یاد بگیرید و مانند آن ها صحبت کنید این گونه بهتر می توانید بر روی فرزندتان تاثیر بگذارید، به این فکر نکنید که خودتان چگونه بزرگ شده اید.

بر روی برنامه فرزندتان نظارت کنید:

  • این نظارت می تواند از طریق معلمان و مدارس و پرسش در مورد وضعیت درسی آن ها باشد.
  • نظارت بر درس خواندن و ساعت بیداری بچه ها
  • نظارت و ارتباط با مشاور فرزندتان
  • نظارت در میزان استفاده فرزندتان از فضای مجازی

ایجاد امید و انگیزه در فرزندتان: شما در برابر کاهش تراز و درصد های فرزندتان می توانید دو نقش را داشته باشید، یا فرزند خود را بخاطر تراز کم تنبیه کنید و باعث افت بیشتر و خستگی بیشتر آن ها از درس خواندن شوید و یا آن را تشویق کنید و به آن ها بگویید نگران نباش تو استعدادش را داری از این به بعد  زمان بیشتری بگذار و مشکلات خود را برطرف کن.

بیشتر بخوانید: ایجاد هدف و انگیزه برای کنکور

ایجاد شرایط مناسب مطالعه برای فرزندان: شرایط مناسبی برای مطالعه فرزندانتان ایجاد کنید، اتاقی با کم ترین میزان رفت و آمد و سر و صدا را برای آن ها قرار دهید، تا بتوانند بیشترین تمرکز را داشته باشند.

فرزند شما به استراحت نیاز دارد: بعضی وقت ها با مشورت فرزندتان شرایط استراحت و تفریح خانوادگی را فراهم کنید، این کار باعث تغییر روحیه و رفع خستگی ها می شود.

ساپورت معنوی: شما ساپورت مالی را برای فرزند خود در حد توان دارید، بهتر است به جای حساسیت های خود فرزندان را از نظر معنوی و روحی ساپورت کنید که فرزند شما احساس تنهایی در درس خواندن نکند، سال کنکور به اندازه کافی سال سختی است اینکه شما حساس شوید و دائم بگید درس بخوان و به او توصیه هایی مبنی بر درس خواندن داشته باشید باعث اعصاب خوردی فرزند شما می شود بهتر است به جای حساسیت شما هم شرایطی مانند او را برای خود ایجاد کنید، به طور مثال خود شما هم درس بخوانید، همین باعث می شود فرزند شما احساس تنهایی نکند.

ظرفیت فرزند خود را زیاد کنید: فرزند شما بعد از کنکور وارد دانشگاه می شود و بعد از آن مجبور به تحمل مشکلات زندگی است، سعی کنید به جای فراهم کردن همه موارد، در نقش یک حامی به افزایش ظرفیت و توانایی و تحمل او کمک کنید، اولین گام برای این کار به روزرسانی خود، مانند فرزندانتان است.

برایش دعا کنید: این که شما در جلوی او برایش دعا کنید باعث انرژی مثبت در وجود او می شود.

به تغذیه فرزند خود اهمیت دهید: خوردن صبحانه به همراه تغذیه مناسب همراه با ویتامین ها، درافزایش کارایی مغز، همچنین کاهش استرس فرزند شما نقش زیادی دارد.

کارهایی که خانواده ها نباید انجام دهند

حساسیت سال کنکور را کاهش دهید: فرزندان شما موقعیت حساس خود را درک می کنند، در کلاس کنکورها و در بین دوستان خود به اندازه کافی شرایط استرس را درک می کند، نیاز نیست دائما به آن ها یاد آوری کنید و اجازه مهمانی رفتن را با آن ها ندهید، این کار باعث افزایش لجاجت و اضطراب در فرزند شما می شود، مطمئن باشید همه چیز هایی که می خواهید به او بگویید فرزند شما آن را می داند.

فرزند خود را سرزنش نکنید: این که گذشته فرزند شما نمره خوبی کسب نکرده نباید باعث سرزنش از طرف شما شود، هرکسی از یک زمانی تغییر و تحول را شروع می کنند به آن ها اجازه تغییر و نشان دادن خود را بدهید.

فرزند خود را مقایسه نکنید: پدر و مادر بخاطر حمایت های مالی که از فرزندان می کنند، انتظارات زیادی از فرزندان دارند و حتی آن ها را با بقیه مقایسه می کنند، خانواده معمولا انتظار دارند فرزندشان مانند بقیه بچه هایی که با کم ترین امکانات نتیجه گرفته اند کار کنند و همین مقایسه ها باعث می شود فرزندان بیش از قبل در خود فرو بروند و رابطه خوبی که با پدر و مادر خود داشته اند به مرور خراب شود و همین فاصله به مرور ضربه های بدی را به دانش آموزان وارد می کند.

چرا دائما به حمایت روحی خانواده تاکید می شود؟

در این دوران حاشیه های زیادی برای بچه ها وجود دارد، یک حمایت روحی می تواند به فرزندان برای شناخت خود و استفاده درست از استعدادهایش کمک زیادی کند.

به همه نگویید فرزندتات درس می خواند: مطمئنا درس خواندن بچه ها برای پدر و مادر باعث سربلندی است و در سال کنکور معمولا خانواده به اطرافیان می گویند فرزند ما درس می خواند و می خواهد مهندس یا پزشک و ،… شود، این خیلی خوب است ولی به این فکر کنید اگر خدایی نکرده نشد فرزند شما چه حس و حالی پیدا میکند؟ این روند چقدر به فرزند شما استرس وارد می کند؟ بچه ها هم شیطونی دارند هم درس خواندن، اجازه بدهید فرزند شما نتیجه را بگیرد بعد به بقیه بگویید.

سرزنش دانش آموز و وظایف والدین کنکوری
سرزنش دانش آموز کنکوری

مشکلات پیش روی والدین دانش آموزان در سال کنکور

چرا حرفی که پدر یا مادر به بچه ها می گویند را بچه ها نمی پذیرند ولی با شنیدن آن صحبت ها از مشاور آن را قبول می کنند؟

چون مشاور این موضوع را به بچه ها به صورت علمی می گوید و همین باعث تاثیرگذاری و پذیرفتن توسط دانش آموز می شود، سعی کنید خود شما نیز مانند فرزندتان متناسب با جامعه امروز زندگی کنید هرچه اطلاعات خود را بیشتر کنید رابطه شما بهتر و تاثیرگذارتر خواهد بود، در واقع سواد اجتمایی خود را بالا ببرید.

چگونه پدر و مادر محبت و عشق خود را به فرزند منتقل کنند؟

عشق ورزیدن به فرزند تاثیر زیادی در اعتماد به نفس و حس آرامش فرزند دارد، اما برای انتقال این محبت یک سری باید و نباید ها وجود دارد:

  • محبت خود را از طریق نصیحت و ایراد گرفتن از کارهای او نشان ندهید، نتیجه این عمل کاهش اعتماد به نفس و هم چنین تشنه محبت بودن فرزند شماست.
  • در عین حال او را لوس نکنید، وگرنه در آینده دیگر پذیرای انتقاد های دلسوزانه نیست و آن ها را قبول نمی کند.

بهترین مقایسه برای فرزندان چه کسی است؟

شما باید فرزند خود را با گذشته اش مقایسه کنید و به او کمک کنید نسبت به قبل خود بهتر باشد، سعی کنید از فرزندتان شایستگی تقاضا کنید.

وظایف والدین کنکوری رو با دقت مطالعه کنید و اولیای عزیز حتما پکیج روش مطالعه درس ها که رایگان هست را از ما دریافت کنید.

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

‫۳ دیدگاه ها

  1. تشکر میکنم رفتار والدین رو بررسی میکنید پدر و مادرم همیشه منو با دیگران مقایسه میکنن و هر وقت درس نمیخونم بهم گیر میدن این پست رو خوندن خیلی خوششون اومد و میخوان بهم کمک کنن که وظایف خودم رو به خوبی انجام بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا