کنکور

کنکور دو مرحله ای و تاثیر سوابق تحصیلی

موارد مهم کنکور 2 مرحله ای و طرحی که قرار است از 1402 عملی شود.

در سالهای اخیر طرح ها و پیشنهادهای متفاوتی برای تغییر ساختار کنکور سراسری ارائه شده اند و این احتمال وجود دارد که بزرگترین آزمون علمی کشور با شکل و شمایل جدیدی ادامه پیدا کند؛ راه های جایگزین زیادی برای کنکور سراسری وجود دارند (برای اطلاع از روش های جایگزین احتمالی مقاله جایگزین های کنکور سراسری از همین سایت را بخوانید) اما در حال حاضر روش برگزاری چند مرحله ای کنکور مورد توجه مسئولان این حوزه قرار گرفته است.

متن اصلی خبر به شرح زیر است:

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه های جامع علمی کشور در آخرین نشست خود اعلام کرده است که قصد برگزاری چند مرحله ای کنکور سراسری را دارند و این طرح از سال ۱۴۰۲ عملی خواهد شد، علت نیز این است که برگزاری کنکور فشار ذهنی و استرس زیادی را به دانش آموزان و خانواده هایشان وارد می کند و این موضوع سالانه آسیب های فردی و اجتماعی بسیاری را به وجود می آورد؛ این خبر توسط رسانه ملی و سایت مرجع و رسمی مشرق نیوز و همچنین در تاریخ ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ در سایت سنجش نیز منتشر گردیده است.

پس عملا حذف کنکور بی معنی می باشد و فقط تلاش بر ساماندهی و تغییر ساختار فعلی کنکور و حذف استرس ها  و مشکلات قبلی هست.

مزایای اجرای طرح کنکور دو مرحله ای

دانش آموزان زمان زیادی را برای آماده سازی خود جهت شرکت در کنکور سراسری صرف می کنند و هزینه های زیادی را نیز برای استفاده از منابع مختلف آموزشی متحمل می شوند اما ممکن است به دلایل زیر عملکرد مطلوبی سر جلسه کنکور نداشته باشند:

 • کسالت و ابتلا به بیماری در روزهای منتهی به کنکور و عدم شرکت در این آزمون مهم.
 • از دست دادن اعتماد به نفس و تسلط به واسطه استرس و فشار جو حاکم بر حوزه آزمون.
 • بروز حوادث اجتماعی برای دانش آموز و قرارگیری وی در شرایط نامطلوب.
 • خواب ماندن در روز کنکور و نرسیدن به جلسه آزمون.

اینها تنها بخشی از دلایلی هستند که می توانند موجب ضایع شدن زحمات یکساله دانش آموزان بشوند، پس لازم است تا سازوکارهایی برای مقابله با آنها در نظر گرفته شود.

در صورتی که این اتفاق بیافتد چه خواهد شد؟

تلاش و کوشش یکساله دانش آموز و اطرافیانش هیچ خواهد شد؟

باید یکسال دیگر صبر کند و به عنوان دانش آموز پشت کنکوری درس بخواند؟

خیر، خوشبختانه دیگر این چنین نخواهد بود.

دلایل خوب اجرای طرح جدید کنکور در دو مرحله:

در سال، دو کنکور سراسری برگزار می شود.

صفرتاصد کنکور دی و تیر

دانش آموزانی که در کنکور سراسری نتیجه مطلوبی را نگرفته اند می توانند سریعتر از بازه یکساله مجدد در این آزمون شرکت کنند.
استرس و اضطراب دانش آموزان و خانواده هایشان کاهش پیدا می کند.
فرصت ۴ ساعته کنکور در سال دو یا چند بار در اختیار دانش آموزان قرار داده می شود.
هدر رفت وقت دانش آموزان به حداقل می رسد.
ورود به دانشگاه ها نسبت به قبل مقداری ساده تر می شود.

بیشتر بخوانید: ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۲


تاثیر سوابق ۴۰ درصدی معدل در کنکور دو مرحله ای به چه صورتی می شود؟

سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ که سازمان سنجش مشخص کرده است ۴۰ درصد است اگر بخواهیم به صورت خلاصه اطلاعیه سازمان سنجش در تاریخ خرداد ماه بیان کنیم به شکل زیر است:

 • سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ سوابق تحصیلی فقط شامل پایه دوازدهم که ۴۰ درصد سهم داره و ۶۰ درصد میشه سهم کنکور
 • سال ۱۴۰۴ سوابق تحصیلی شامل پایه دوازدهم و یازدهم که ۵۰ درصد سهم داره و ۵۰ درصد هم میشه کنکور
 • سال ۱۴۰۵ سوابق تحصیلی شامل پایه دوازدهم و پایه یازدهم و پایه دهم که ۶۰ درصد سهم داره و ۴۰ درصد هم میشه سهم کنکور
 • دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲ به بعد حذف خواهد شد و کنکور فقط از اختصاصی های در کنکور ۵ رشته نظری گرفته خواهد شد

در طرح جدید قرار بود که امتحانات نهایی سه سال یعنی دهم و یازدهم و دوازدهم را در کنکور تاثیر بدهند ولی چون نظام آموزش و پرورش ساختار برگزاری دقیق در سه سال را ندارد و همچنین زیر ساخت آن را هم ندارد فعلا در کنکور ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ سال دوازدهم مد نظر هست و سوابق معدل دوازدهم در اولویت قرار دارد.

نکته مهمی قابل اجرا و بررسی می باشد و شما عزیزان باید با دقت به آن توجه کنید، ۴۰،۵۰ و ۶۰ درصد تاثیر سوابق تحصیلی در صورتی خیلی مهم و حائز اهمیت می شود که دانش آموز به رشته های درجه دوم و سوم فکر کند (یعنی رشته های غیر از پزشکی و دندان و دارو و مهندسی تاپ و حقوق و فرهنگیان و…) پس اگر کسی رشته خیلی خوب می خواهد، باید با تمام وجود برای کنکور وقت بگذارد و رتبه و درصد خوبی را کسب کند در غیر اینصورت معدل هیچ تاثیری برای موفقیت در بهترین رشته ها را ندارد.

جمع بندی نهایی: کنکور دو مرحله ای از سال ۱۴۰۲ اعمال می شود. ولی چیزی که همچنان واضح هست برای قبولی در رشته های تاپ باید هم معدل کتبی و هم کنکور خوبی داشته باشید.

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ خوبه یا بد؟

سنجش و آموزش و پرورش برنده این تغییرات است چون هر دانش آموزی که در ترمیم معدل ثبت نام بکنه باید هزینه ثابت ۵۰ هزار تومنی پرداخت بکنه و چون تعداد ترمیم معدل زیاد شده است دانش آموزان زیادی شرکت می کنند و این هزینه برای آموزش و پرورش دریافتی زیادی خواهد بود.

مزیت های خوب برای دانش آموزان کنکور ۱۴۰۲ به بعد:

 • چون دو کنکور در سال و فقط مخصوص تخصصی ها است تا حدودی استرس دانش آموزان کم می شود اگر کنکور اول خوب نباشد می تواند در کنکور دوم جبران کند.
 • فقط دروس اختصاصی در کنکور داده می شود و دانش آموزان بدون اینکه همون اول کار خسته شوند سراغ تخصصی ها می روند.
 • فرصت ترمیم معدل ۱ بار است و دانش آموزان به راحتی می توانند معدل شون را به ۲۰ نزدیک کنند.

موارد بد برای دانش آموزان کنکور ۱۴۰۲ به بعد:

 • تقلب در امتحانات نهایی زیاد است درسته در کنکور هم تقلب می شود ولی در امتحانات نهایی تقلب های زیادی وجود دارد.
 • پاسخ برگ های نهایی به صورت الکترونیکی بررسی نمیشه و توسط معلم های آموزش و پرورش تصحیح می شود و همین حالت سلیقه ای در حق دانش آموزان ظلم می شود.
 • معدل بالای ۱۹ زیاد است چون طبق آمار آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ تقریبا ۱۱ هزار معدل بالای ۱۹ تجربی وجود دارد و تقریبا پذیرش برای رشته های تاپ هم ۱۱ هزار است که همین باعث می شود حق خیلی ها ضایع شود پس داشتن معدل زیر ۱۹ ریسکی است.
 • خیلی از دانش آموزان از لحاظ تشریحی خیلی ضعیف هستند و از لحاظ تستی مهارت بالایی دارند.
 • دانش اموزانی هم هستند تسلط بالایی دارند در حل دروس عمومی که همین امر باعث می شود از این ویژگی مثبت بی بهره میشند.
 • قدرت مدارس و آموزش و پرورش بیشتر می شود و روی دانش آموزان تسلط بیشتری دارند و مافیای فروش سوالات نهایی و … بیشتر می شود.

پرسش و پاسخ سوالات کنکور چند مرحله ای و ورود به دانشگاه

آیا این طرح شامل کنکوری های ۱۴۰۳ هم می شود؟
بله، همانطور که گفته شد این طرح در صورت عملی شدن از سال ۱۴۰۲ به بعد اعمال خواهد شد.

یعنی در صورتی که در مرحله اول قبول شویم راهی مرحله دوم خواهیم شد؟ این که سختتر است.
خیر، این طرح اینگونه است که بهترین کنکور برای شما در نظر گرفته می شود، و اگر در مرحله اول موفق نبودید و قصد شرکت مجدد در کنکور را داشتید دیگر نیاز نیست یک سال صبر کنید، بلکه چند ماه بعد می توانید مجددا در مرحله دوم کنکور شرکت داشته باشید.

وزیر علوم: کارنامه آزمون تخصصی در کنکور ۲ مرحله ای تا دو سال برای ورود به دانشگاه اعتبار دارد.

اعضای شورای انقلاب بیان کردند برای کنکور ۱۴۰۲ که امتحانات کتبی ۱۲م ۴۰ درصد تاثیر مثبت و دروس عمومی حذف خواهد شد 

و آزمون کنکور فقط در دروس تخصصی برگزار می شود.

خبر بالا در حال حاضر سنجش تایید کرده است.

اجرای این طرح قطعی است؟
با توجه به اعلام رسمی احتمال اجرایی شدن آن بالاست، اما هنوز قطعیتی در رابطه با انجام آن وجود ندارد و باید تا اعلام شدن تمامی جزئیات و ضوابط منتظر ماند.

هر مرحله از کنکور به یک شکل است و سوالات در یک سطح هستند؟
به طبع اینگونه است و بودجه بندی، میزان سختی و تعداد سوالات تغییری نخواهند کرد و هر مرحله به مانند مرحله قبل استاندارد خواهد بود؛ اجرا کننده این طرح سازمان سنجش و آموزش کشور است که وظایف طراحی سوالات و برگزاری آزمون ها را نیز بر عهده خواهد داشت.

با این کار ظرفیت پذیرش دانشگاه ها کاهش پیدا می کند؟
برگزاری چند مرحله ای کنکور هیچ ارتباطی با کاهش و افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه ها ندارد؛ ظرفیت ها تغییری نمی کنند، بلکه شانس قبولی افراد افزایش پیدا می کند، از طرفی ممکن است قبولی های هر مرحله به دسته های مجزایی تقسیم شوند، برای مثال قبولی های مرحله اول در بهمن ماه و قبولی های مرحله دوم در تیر ماه وارد دانشگاه شوند.

آزمون ها به دو مرحله عمومی و خصوصی تقسیم می شوند؟
خیر، هر آزمون خود کامل و جامع است؛ تنها فاصله زمانی بین برگزاری کنکور کاهش پیدا می کند و به جای سالی یکبار، سالی دو یا چند بار شاهد برگزاری کنکور خواهیم بود البته عمومی ها در کنکور ۱۴۰۲ به بعد حذف خواهد شد.

آیا این شکل از برگزاری کنکور سراسری معایبی نیز دارد؟
تنها عیب اجرایی شدن این طرح این است که دیگر دانش آموزان فرصت کمتری برای آماده سازی خواهند داشت و زمان یکساله آنها به چند ماه کاهش پیدا می کند و باید با جدیت بیشتر و دقت بالاتری به مطالعه دروس بپردازند.

اگر در مرحله دوم کنکور سراسری نیز موفق نشویم چه اتفاقی می افتد؟
هیچ مسئله خاصی پیش نمی آید و می تواند در دوره بعدی که این آزمون برگزار می شود شرکت داشته باشید و باز هم توانایی های خود را بسنجید.

آیا تعداد شرکت کنندگان نصف می شوند؟ یعنی بخشی در آزمون اول و بخشی در آزمون دوم مجاز به شرکت هستند؟
این چنین نیست بلکه همه افراد متقاضی می توانند در هر مرحله شرکت داشته باشند.

این طرح بر روی مسئله معافیت تحصیلی دانشجویان پسر و خدمت سربازی آنها چه تاثیری خواهد داشت؟
تا به امروز اینگونه بوده است که دانش آموزان پسر در صورت عدم قبولی در کنکور یکسال دیگر نیز مهلت شرکت در این آزمون را داشتند و معافیت تحصیلی برای آنها در نظر گرفته می شد، با اجرای این شکل از کنکور تغییری در این روند ایجاد نمی شود و باز هم فرصت یکساله ای به دانش آموزان داده خواهد شد، با این تفاوت که این بار به جای یکبار شرکت در کنکور می توانند به دفعات در کنکور شرکت کنند و شانس قبولی بیشتری داشته باشند.

دغدغه دانش آموزان نظام قدیم در طرح جدید سوابق تحصیلی ۴۰ و ۶۰ درصدی

یکی از مهم ترین دغدغه های نظام قدیمیا معدل هست، خیلی از دانش آموزان به سامانه پاسخگویی سازمان سنجش پیام می دهند و درخواست دارند تاثیر معدل ۴۰ درصدی برای این دسته از دانش آموزان حساب نشود.

هنوز خود سازمان سنجش در این باره تصمیمی نگرفته است و به احتمال قوی برای این تیپ داوطلبان تاثیر معدل کم رنگ شود با این که در مورد این موضوع در بالا صحبت کردیم و تاکید کردیم برای قبولی رشته های تاپ، کنکور حرف اول و آخر را می زند.

بی عدالتی در طرح احتمالی جدید برای ورود به دانشگاه

همان طور که می دانید تقریبا ۱۰ هزار نفر در رشته های برتر رشته تجربی انتخاب می شوند ولی چیزی که گزارش شده است چندین برابر این تعداد معدل ۲۰ و بالای ۱۹ داریم، آیا به نظر شما همچین چیزی عادلانه و منطقی هست؟ که حداقل ۴۰ درصد کنکور این دانش آموزان تضمین شود!!!!

مطلبی که این روزها خیلی داغ هست و آن هم تقلب در امتحانات نهایی و کسب نمره ۲۰ به سادگی در بعضی شهرهاست. این مطلب مهم بذر بی عدالتی را در همه جا پخش کرده است و خیلی از دانش آموزان با ما این مطلب را در میان گذاشته اند و بارها تاکید کردند این موضوع مهم را به گوش وزیر علوم و مقام بالا دست برسانیم.

این موارد چندین سال هست سازمان سنجش کشور و آموزش و پرورش بررسی می کنند و هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیده اند.

تنها چیزی که خیلی مهم است و شما باید به آن عمل کنید موفقیت در کنکور و مطالعه خوب و مفهومی برای کسب درصد بالا در کنکور هست و آن وقت شما می توانید وارد بهترین دانشگاه های کشور شوید.

سایت مشاوره تحصیلی یعنی اورجینال مشاور همیشه درست ترین تغییرات اطلاع رسانی می کند پس همراه تحلیل های ما باشید.

دوستان و دانش آموزان و کسانی که این مطلب را مطالعه می کنید حتما نظرات خودتان را کامنت کنید و اگر دغدغه ای دارید بیان کنید تا به گوش بالا دستیا برسد.

 

moshaver

اورجینال مشاور: مشاور تحصیلی + انتخاب منابع و دبیر کنکوری

۱۰۵ دیدگاه

 1. این تاثیر ۶۰ درصدی مثبته یا مستقیم؟
  برای کسایی که معدل خوبی ندارند و فارغ التحصیل هستند و در کنکور سالهای ۱۴۰۲ به بعد شرکت خواهند کرد و همچنین به دنبال به دست اوردن رشته های تاپ در دانشگاه های تاپ هستند، تاثیر معدل چگونه خواهد بود؟

   1. من سال ۷۳ دیپلم نظام قدیم گرفتم حالا به دلایل شخصی قصد دارم در کنکور ۱۴۰۲ در یک رشته تاپ شرکت کنم. آیا فقط کنکور مهمه برای فردی مثل من یا نمره معدل دیپلم؟

  1. سلام سوابق ۱۲ م فعلا گفتند ولی به احتمال قوی ۱۱م هم حساب شود.
   چیزی که فعلا گفتند ۲۰ درصد سوابق ۱۱م و ۴۰ درصد باقی دروس عمومی به همراه سوابق کتبی ۱۲ م
   که هنوز قطعی نیست.

   1. منظورتون اینه ۳۰ درصد مال یازدهمه و ۳۰ درصد دوازدهم؟
    و اینکه اگه کسی نمراتش خوب نباشه نمیتونه امید داشته باشه؟

    1. سلام دوست عزیز ۶۰ درصد فقط برای امتحانات کتبی ۱۲ به همراه دروس عمومی هست طبق گفته جدیدی که اعلام شده ولی هنوز قطعی نیست.

   2. سلام
    من الان سال ۹۳ دیپلم گرفتم و سال ۱۴۰۲ میتونم کنکور بدم ۶۰ درصد سوابق تحصیلی چی میشه
    و گفتید برای رشته های تاپ مثل پزشکی فقط کنکور تعیین کننده اس
    میشه یکم توضیح بدید
    ممنون

    1. چرا گفتیم کنکور تعیین کننده هست چونکه ۲۰ هزار نفر تقریبا سوابقی مثل هم دارند پس نتیجه بهتر در کنکور سراسری باعث می شود وارد رشته و دانشگاه بهتر شوند.

     1. من که نظام قدیم هستم اون ۶۰ درصد چی میشه و کنکور برای ما فقط میشه دروس اختصاصی؟

     2. این یعنی اگ ما امتحانو خراب کنیم تاثیر منفی میزاره پس بدتر میشه و بایذ حتما نتیجه معدلمون بیست یا نزدیک بیست باشه تا تاثیر منفی عقبمون نندازه

 2. سلام وقت بخیر من کنکوری ۱۴۰۲ هستم یعنی از امسال( یازدهم) باید برا معدل بیشتر از کنکور تلاش کنم؟

  1. سلام معدل ۹۰ درصد رشته های دانشگاهی را برای شما تضمین می کند ولی ۱۰ درصد رشته های برتر نیاز به نتیجه خیلی عالی در کنکور را می خواهد.

 3. سلام من امسال دهم و تموم کردم اما معدلم و نمراتم اصلا خوب نشد چون امسال واقعا نخوندم ، اگه سال یازدهم و دوازدهم و خوب بخونم و معدلم بالای نوزده بشه و کنکور رو خوب بدم میتونم برای دندون پزشکی قبول شم ، خیلی نگران نمرات و معدل دهمم

  1. سلام دوست عزیز ۶۰ درصد فقط برای امتحانات کتبی ۱۱و ۱۲ به همراه دروس عمومی هست طبق گفته جدیدی که اعلام شده ولی هنوز قطعی نیست.

 4. سلام
  من الان سال ۹۳ دیپلم گرفتم و سال ۱۴۰۲ میتونم کنکور بدم ۶۰ درصد سوابق تحصیلی چی میشه
  و گفتید برای رشته های تاپ مثل پزشکی فقط کنکور تعیین کننده اس
  میشه یکم توضیح بدید
  ممنون

  1. چرا گفتیم کنکور تعیین کننده هست چونکه ۲۰ هزار نفر تقریبا سوابقی مثل هم دارند پس نتیجه بهتر در کنکور سراسری باعث می شود وارد رشته و دانشگاه بهتر شوند.

   1. سلام برا کسی که تو کنکور تجربی قبول نشده و بخواد انسانی کنکور بده آیا معدل تجربی اش در کنکور انسانی لحاظ میشود؟؟؟؟

    1. سلام من رشته ریاضی هستم، می‌خوام معماری دانشگاه دولتی برم امسال امتحان نهایی خراب کردم، برای کنکور ۱۴۰۱ حتما باید معدلم خوب باشه؟ رتبه کنکور اینجا زیاد ملاک نیست؟

 5. سلام خدمت شما . در برنامه ی ویژه ی خبری درمورد بهبود نمره و اینکه میشه دانش اموز در دروسی که نمره بد اورده رو بهتره کنه بحث شد. میخواستم ببینم میشه واقعا نمره ی دروسی که بد دادیم رو جبران کنیم دوباره یا نه؟

  1. تصمیمی مبنی بر ترمیم معدل گرفته نشده است و همچنین قطعیتی برای این طرح وجود ندارد شما از طریق این لینک و پست پیگیر خبر واقعی باشید و درگیر دروغ و شایعات نشوید.

   1. من سال۱۴۰۰دیپلممو گرفتم ولی اصلا از نمراتم راضی نیستم و برای کنکور۴۰۱شروع کردم به مطالعه ایا اون تاثیر سوابق تحصیلی برا کنکور ۴۰۱هم لحاظ میشه یا از سال ۴۰۲لحاظ میشه؟؟؟یعنی منی که بخوام ۴۰۱کنکور بدم و برم دانشگاه باید از الان به فکر ترمیم نمره باشم؟

 6. سلام و عرض خسته نباشید خدمت مدیران سایت
  بنده الان دهم هستم و و کنکوری سال ۱۴۰۲ و معدل امسال ۱۹/۲۴ شده
  و منظور از حذف دروس عمومی(زبان،عربی،ادبیات و دینی)اینکه:
  امتحانات یازدهم هم مثل دوازدهم به صورت نهایی برگزار میشه و ۲۰ درصد هم داخل کنکور سهمیه داره
  و یعنی اینکه نمراتی که داخل سال یازدهم و دوازدهم داخل دروس عمومی میگیرم داخل کنکور به عمل میاد
  و دروس تخصصی فقط به صورت کنکوره یعنی امتحاناتی که به صورت نهایی از این دروس تخصصی گرفته میشه نمراتشون کم رنگ تر از دروس عمومی است و داخل کنکور برعکس میشه درسته
  و برای اینکه پزشکی رو داخل کنکور بیاریم باید به چه حدنصاب از سهمی که کنکور داره برسیم ممنون میشم توضیح بدین🌺🤚

 7. سلام من در این موقع سال دهم راخوامده ام و بعد از سه ماه تعطیلی که تمام شد وارد سال یازدهم میشوم وبعد دوازدهم وبعدش که موقع کنکور من برسه وارد سال۱۴۰۲میشوم پس یعنی دهم حساب نمی‌شود و دوسال آخر حساب می‌شود یعنی یازدهم و دوازدهم که من امسال وارد یازدهم میشوم این قوانین جدید جوری هست که همش به من میخوره مثلا معدل ۶۰درصدی که از امسال من شروع میشه و زمان کنکورم که در سال۱۴۰۲هست این موضوع خیلی استرس اور هست مثلا یکی که معدلش در سال یازدهم و دوازدهم از بقیه پایین تر بشه ولی رتبه کنکور ش بایکی دیگر برابر بشه اون نفر که معدلش بیشتر هست وارد دانشگاه می‌شود مثلا من یک روز بعلت سرماخوردگی مدرسه نمیروم و اتفاقا همون روز هم نمرات و ارزشیابی نمره مستمر رو بگذارند خب چون نیستم نمره مستمر پایین میاد و نمرات کارنامه ام پایین میاد ولی کاریش هم نمیشه کرد ولی اگه بایکی رتبه هامون که یکی شده اون قبول میشه اینجوری که انصاف نیست حداقل از سال دوازدهم استفاده کنند از یازدهم زود هست و خیلی استرس اوره همونطور که درمتن های بالا نوشتید ما هرساله خیلی از معدل های ۲۰وبالای۱۹داریم چه فایده ای داره چند بار کنکور وقتی معدلش پایین باشه و کاریش نمیشه کرد وقتی کسی معدلش بالاتر هست قبوله حتی اگه چندبار شرکت کنی و قبول بشی اولویت با معدل بالا هاست ولی دیگه تو معدلش عوض نمیشه ولی رتبه ات عوض میشه وچون ما خیلی معدل ۲۰وبالای ۱۹داریم مثلا کسایی که ۱۸هستند ویا به پایین هربار که شرکت کنند و به پست معدل ۲۰وبالای ۱۹بخورند اونا قبول میشند و اون نفر قبول نمیشه ای کاش فقط از دوازدهم و دروس عمومی بگذارند

 8. ببخشید ۱۴۰۱ هیچ اتفاقی نمی افته؟
  و اینکه اگر کنکوری ۱۴۰۱ بمونند واسه ۱۴۰۲ دوباره کنکور بدن باید عمومیاشون حذف بشه؟؟ینی کل زحمات عمومیا میره ؟ میشه لطفا یکی پاسخو باشه

 9. سلام ببخشید من جایی ندیدم که گفته باشن نمرات یازدهم لحاظ میشه جز سایت شما میشه منبع بدید؟ قطعا اگه نمرات یازدهم بخواد لحاظ بشه نیاز به امتحان نهایی هماهنگ در یازدهم داره که چیزی در این باره نگفتن. در هر حال با این وضع کرونا هم به نظر نمی رسه که بخوان یه سری امتحان نهایی در یازدهم هم اضافه کنن

 10. من سال۱۴۰۰دیپلممو گرفتم ولی اصلا از نمراتم راضی نیستم و برای کنکور۴۰۱شروع کردم به مطالعه ایا اون تاثیر سوابق تحصیلی برا کنکور ۴۰۱هم لحاظ میشه یا از سال ۴۰۲لحاظ میشه؟؟؟یعنی منی که بخوام ۴۰۱کنکور بدم و برم دانشگاه باید از الان به فکر ترمیم نمره باشم؟

 11. سلام ببخشید من چند وقت پیش دیدم که چند تا سایت نوشته بودن که این تغییرات قطعیه و یه اطلاعیه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی اومده بود که در اون گفته شو که تغییرات قطعیه و یکی از چیز هایی هم که تصویب کرده بودن حذف دروس عمومی از کنکور سراسری بود
  الان ما دروس عمومی رو بخونیم یا نخونیم؟

 12. با عرض سلام و خسته نباشید
  من دیپلم ۹۴ هستم و میخوام برای ۱۴۰۲ هم دوباره کنکور بدم الان تاثیر معدل برای رشته های تاپ اگه ۶۰ درصد بشه اون موقع باید چیکار کرد ؟؟؟کمی ناعدالتی هستش که من عملن ۶۰ درصد از احتمال قبولیمو از دست دادم ؟؟؟امیدوارم سازمان سنجش یه فکری بکند…

 13. من دانشجوی کاردانی الکترونیک هستم و توی هنرستان درس خوندم می خوام ۱۴۰۲ کنکور بدم آیا نمراتی که من در هنرستان گرفتم فرقی با سایر رشته ها داره یا نه فرقی نمی کنه؟

 14. سلام وقت بخیر برا کسی که تو کنکور تجربی قبول نشده و بخواد انسانی کنکور بده آیا معدل تجربی اش در کنکور انسانی تاثیر میگذارد؟؟؟؟

 15. عجببب!!!!!!
  چه وضعیه دو مرحله ای دیگه چیه !
  من ۷ سال پشت کنکور موندم قبول نشدم الان حق من ضایع میشه اگه کسی سالی دوبار کنکور بده ویا اینکه بخاد از معدلی که باتقلب و پارتی بدست اورده تو کنکور بخاد سود ببره !! !! احمق ترین قانونیه که تابحال شنیدم اسکلمون کردینا رسما🤢

  1. دقیقاً همین طوره . منم همین وضعیت رو دارم. نظام قدیم هستم و کلی ساله که پشت کنکور موندم. هر سال یه قانون جدید و یه مسخره بازی جدید میذارن. الان تکلیف ما نظام قدیم ها چی میشه که نه امکان ترمیم معدل داریم نه چیزی دیگه بخوان دورس عمومی رو هم از کنکور حذف کنن واقعا وحشتناک میشه. همش حق ماها ضایع میشه.

  2. سلام بچه ها به رویه ی قبل ادامه بدید اولا مجلس مخالف سازمان مخالف دولتم که عوض شده اینجا هم ایرانه ۱۴۰۲ شه میگن نمیتونیم زیرساختا مهیا نیست میره برا ۱۴۰۳ و دوباره همینو میگن میره برا سال بعد و این رویه همچنان ادامه داره

   1. سلام من کنکوری ۱۴۰۱ هستم رشته انسانی معدلم رو خراب کردم
    امسال هم همینجور کنکور دادم.تقریبا یه هفتس شرو کردم برای کنکور ۱۴۰۲ بخونم ایا امیدی هست ک قبول بشم معدلم تاًثیر میزاره یا اصلن قبول میشم!!!
    میشه یکم برام شفاف سازی کنید لطفا من خیلی گیج شدم

 16. سلام خدمت مشاورین محترم من الان ۱۲م هستم امسال میخوام روی صوابق تحصیلی ۱۲م بیشتر تمرکز کنم و سال بعد یعنی ۰۲ برای کنکور امادگی داشته باشم ایا صوابق ۱۱م رو کم رنگ تر حساب میکنن یا همان ۶۰ درصده؟

 17. سلام من امسال دوازدهم هستم
  امسال میخوام بر روی معدل ۱۲ هم تمرکز کنم و سال بعد کنکور ۰۲ رو شرکت کنم با امادگی بهتر این اطلاعیه تاثیر معدل ۶۰ درصد زمانی گفتن که ما یازدهم رو تموم کردیم خب برای کنکور ۰۲ تاثیر میدن معدل یازدهم رو ؟
  این خیلی نامردیه خب

 18. سلام من کنکوری ۱۴۰۱ هستم رشته انسانی معدلم رو خراب کردم
  امسال هم همینجور کنکور دادم.تقریبا یه هفتس شرو کردم برای کنکور ۱۴۰۲ بخونم ایا امیدی هست ک قبول بشم معدلم تاًثیر میزاره یا اصلن قبول میشم!!!
  میشه یکم برام شفاف سازی کنید لطفا من خیلی گیج شدم

 19. سلام
  اگر من مرحله اول دی ماه رو قبول بشم نیازی هست تیر رو کنکور بدم؟؟
  اعلام نتیجه کنکور دی ماه چه زمانی هست؟

   1. سلام من میخوام ۴۰۲ کنکور بدم و دوازدهم هستم معدل یازدهمم ۱۷ و معدل دهمم۱۹ و سعی میکنم دوازدهمم بهتر باشه سوالم این بود ک میتونم رشته تاپ تجربی قبول بشم امیدی هست؟
    و اینکه کنکور دو مرحله ای ۴۰۲ زمان هاش کی هستن؟

   2. من دوازدهم هستم و کنکوری ۴۰۲ اگ بخوام دی امتحان بدم معدل دوازدهم تاثیر داره چی میشه و اونوقت من تموم نکردم دوازدهمم رو

 20. سلام ببخشید من میخوام رشته پزشکی بیارم و قراره ۱۴۰۲ دیپلم بگیرم و بعد کنکور بدم. من سهمیه جانبازی ۳۵٪ دارم. چندتا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید :

  ۱. من عموما عملکرد مدرسه‌ای پایینی تو دوران کرونا داشتم و لطمه‌ی درسی شدیدی بهم وارد شده. من به بقیه درسا هیچ علاقه‌ای ندارم و دوست دارم فقط بشینم زیست واسه کنکور بخونم و تو بقیه درسا فقط یه درصد عادی قابل قبول بیارم که رتبه‌امو پایین نیاره. مثلا شیمی ۱۵ فیزیک ۱۵ ریاضی ۱۰ اما زیست بالای ۶۰. با این اوضاع چه بلایی سر نمره من میاد؟
  ۲. تو دبیرستان من اوضاعم خوب نیست‌. تاثیر معدل امتحان نهایی، معدل کله یا معدل درس؟ یعنی اگر زیستم ۲۰ بشه اما ریاضی ۱۴ و مثلا معدلم ۱۸ بشه کارم سخت میشه یا خوبه؟

  ممنون میشم جواب بدید.

 21. سلام ببخشید اگه کسی رتبه سه رقمی آورده باشه ولی معدلش متوسط باشه انتخاب رشته کنه آیا امکان قبولی در رشته های دولتی هست؟

 22. سلام. من سال ۴ پرستاریم مرداد ۱۴۰۲ فارغ میشم خواستم‌بدونم میتونم تو کنکور دی ماه ۱۴۰۱ و تیر ۱۴۰۲ شرکت کنم؟ بعدا به مشکل بر نمیخورم؟

 23. سلام وقتتون بخیر بنده سال ۹۰ دیپلم گرفتم بنا به دلایلی ادامه ندادم الان فرصت پیش اومده میخوام کنکور بدم….
  سوال اول: کتاب های عمومی دیگه برا کنکور نمیاد؟
  سوال دوم : بنده معدلم ۱۲.۷۳ بود برای دیپلم حالا اگه بتونم خوب کنکور بدم می تونم رشته های تاپ رو قبول بشم؟

  1. سلام عمومی حذف شد.
   چه رشته ای منظورتون هست؟ اگر پزشکی و دندان و دارو میگید باید درصدتون بالای ۷۵ یا ۸۰ باشه تو کنکور تا قبول شید چون معدلتون خیلی کمه

 24. مزیت بد؟؟ مزیت یعنی نکنه مفید، برتری، بار مثبت داره، بنابراین مزیت بد وجود نداره که نوشتید‌. مثل اینه که بگید خوبیِ بد این طرح فلان چیزه 😅

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا