کنکورمشاوره تحصیلی

لغو تاثیر معدل در کنکور

با به کار آمدن رئیس جمهور جدید تاثیر معدل نهایی دهم، یازدهم و دوازدهم لغو می شود؟

هر ساله تعداد بسیار زیادی داوطلب کنکور قصد ورود به دانشگاه ها را دارند که لازمه ورود به دانشگاه برای همه دانش آموزان شرکت در کنکور دو مرحله ای و قاعدتا کسب نمره و درصد مناسب در کنکور سراسری می باشد و در حال حاضر تعداد زیادی از دانش آموزان تمایل دارند لغو تاثیر معدل در کنکور. همچنین یکی از مواردی که در نمره و تراز نهایی داوطلبان نقش بسیار مهمی دارد تاثیر معدل امتحانات نهایی می باشد. در طی سالیان اخیر تاثیر معدل در کنکور سراسری تغییراتی داشته است که این تغییرات در نحوه تاثیر (قطعی یا مثبت بودن) و در میزان این تاثیر (درصد آن) بوده است. 

تعدادی از صاحب نظران مخالف تاثیر قطعی امتحانات نهایی در نتیجه نهایی آزمون و تعدادی نیز موافق این تاثیر می باشند. 

موافقان طرح تاثیر معدل: بر این عقیده هستند که کنکور به عنوان یک آزمون چند ساعته نباید تعیین کننده و تنها عامل موثر در انتخاب رشته و تعیین سرنوشت تحصیلی افراد باشد. به همین علت تاثیر معدل می تواند از میزان این استرس در روز کنکور کاسته و خیال جمعی از دانش آموزان که در طی سال مطالعه داشتند را کمی راحت تر کند. 

مخالفان طرح تاثیر معدل: این طرح بر این عقیده هستند که تعداد داوطلبان با معدل های ۱۹ و ۲۰ در آزمون های نهایی کتبی بسیار بالا می باشد و اگر که برای غربالگری سطح دانش آموزان، میزان سختی سوالات بالا برده شود احتمال دارد که بعضی از دانش آموزان نتوانند دروس را پاس کرده و میانگین نمرات دانش آموزان بسیار افت خواهد داشت. همچنین ممکن است که معدل های یکسان در سال های مختلف تراز مساوی نداشته باشند (برای مثال معدل ۱۹ در خرداد ۱۴۰۲ و معدل ۱۹ در خرداد ۱۴۰۳ تراز یکسان نخواهند داشت). خیلی از دانش آموزان از نحوه تصحیح کردن برگه های نهایی رضایت ندارند و ادعا می کنند سلیقه ای انجام می شود و نمره ها عادلانه نیست. بعضی از دانش آموزان مناطق محروم نیز شاکی هستند که چرا ما با امکانات ضعیف در نمرات نهایی با شهرهای بزرگ و با امکانات بیشتر مقایسه شویم.

تصویب لغو تاثیر قطعی نمرات نهایی امکان پذیر است؟

با توجه به تعداد زیاد موافقان و مخالفان این طرح، لغو تاثیر معدل در کنکور تصویب نشده است و تصویب یا عدم تصویب آن بستگی به تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد. با توجه به تغییرات اعمال شده در ریاست جمهوری و کابینه ایشان، احتمال تصویب یا عدم تصویب این طرح وجود دارد که در صورت تصویب شدن این طرح، تغییرات از سال ۱۴۰۴ برای داوطلبان کنکوری اعمال می شود. در صورتی که تاثیر قطعی معدل تصویب نشود، طبق روال قبل معدل در کنکور سراسری می تواند به صورت مثبت (فقط در صورت بهبود تراز و رتبه) تاثیرگذار باشد. 

در هر صورت آن چه که بدیهی و واضح می باشد این است که معدل دانش آموزان در حال حاضر در نتیجه کنکور آنها تاثیرگذار می‌باشد مگر این که به کلی لغو شود. بنابراین موفقیت در کنکور سراسری نیازمند این است که داوطلب و دانش آموز هم معدل بالا و مناسبی داشته باشد و هم اینکه بتواند در جلسه کنکور به خوبی سوالات را پاسخ دهد؛ که این امر نیازمند برنامه ریزی کامل و جامع جهت مطالعه دروس هم به صورت تستی و هم تشریحی می باشد.

آیا با حضور رئیس جمهور آقای پزشکیان تاثیر معدل لغو می شود؟

خیلی از کارشناسان پیش بینی می کنند که تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به بعد لغو می شود و آقای پزشکیان مانع ایجاد مافیای امتحانات نهایی می شود. ولی باید آقای پزشکیان نظر شورای عالی انقلاب را تغییر دهد و کمی سخت خواهد بود و به اعقتاد بهروز اسدی تحلیلگر و مدیر سایت اورجینال مشاور، بعید است که تاثیر معدل نهایی لغو شود!!!! اما اگرت عداد زیادی از دانش آموزان پیگیر شوند و اعتراض گسترده ای انجام دهند احتمال لغو شدنش بالا می رود.

سوالات شما تنها در نظرات این پست به صورت دقیق پاسخ داده می شود و لطفا تماس نگیرید.

تفاوت تاثیر قطعی و تاثیر مثبت معدل بر کنکور داوطلبان 

در سال‌های اخیر و پیش از ایجاد تغییرات کنکوری جدید، معدل دانش آموز و داوطلب تاثیر مثبت در نتیجه کنکور وی داشته است. به این صورت که فقط در صورتی که این اثر منجر به بهبود تراز و رتبه دانش آموز می شد، تاثیر اعمال می‌گردید؛ که در واقع داوطلب می توانست با برنامه ریزی کنکور در حوزه پاسخ گویی به سوالات تستی، در کنکور سراسری کمبود نمرات نهایی خود را جبران کند. این مسئله در صورتی است که با قطعی شدن تاثیر معدل، ممکن است که نمرات امتحانات نهایی و معدل داوطلب، منجر به بهتر شدن و یا حتی بدتر شدن تراز و رتبه داوطلب شود. در واقع تاثیر قطعی معدل به این معنی که ممکن است معدل داوطلب چه خوب و چه بد، می تواند تراز کنکور داوطلب را تحت تاثیر قرار دهد. 

نظرات دانش آموزان و داوطلبانی که خواستار لغو این طرح (تاثیر قطعی معدل بر تراز نهایی کنکور) هستند: 

داوطلبان و دانش آموزان به عنوان افرادی که بیشترین تاثیر را از این طرح می پذیرند و این مسئله می تواند در سرنوشت و آینده ایشان اثر گذار باشد، نظرات و اعتراضاتی در مورد طرح تاثیر قطعی معدل برای کنکور داشته و خواستار لغو آن می باشند که در ادامه برخی از این نظرات آورده شده است. 

تعدادی از داوطلبان و دانش آموزان به همتراز نبودن نمرات نهایی طی سال های مختلف اشاره کرده‌اند که به نظر ایشان با توجه به یکسان نبودن سختی سوالات در سال های مختلف، ممکن است تراز ها نیز متفاوت باشند و همین موضوع باعث احتمال ایجاد بی‌عدالتی در بین داوطلبان خواهد شد. 

تعداد دیگری از داوطلبان به موضوع فرصت محدود شرکت در امتحانات ترمیم معدل اشاره نموده و گفتند شرکت در امتحانات ترمیم معدل با توجه به زمان محدود و فقط یک بار فرصت جهت شرکت در امتحان می تواند باعث نگرانی داوطلبان جهت شرکت در این امتحانات شود. 

تعداد دیگری از داوطلبان به موضوع فرصت محدود شرکت در امتحانات ترمیم معدل اشاره نموده و گفتند شرکت در امتحانات ترمیم معدل با توجه به زمان محدود و فقط یک بار فرصت جهت شرکت در امتحان می تواند باعث نگرانی داوطلبان جهت شرکت در این امتحانات شود.  
همانطور که در بالا اشاره شد تعداد دانش آموزان و داوطلبان کنکور با معدل های ۱۹ و ۲۰ بسیار زیاد می باشد که این نشان دهنده قدرت پایین امتحانات نهایی برای تفکیک داوطلبان از یکدیگر می باشد. 
بر اساس نظر جمعی از داوطلبان کنکور با توجه به تعدد امتحانات بدیهی است که ایجاد امنیت در امتحانات نهایی با توجه به اینکه این امتحانات در تمام مدارس برگزار می‌شود، نسبت به کنکور سراسری سخت تر بوده و همین موضوع باعث می شود که احتمال تقلب در این امتحانات افزایش یابد. 

با توجه به تشریحی بودن امتحانات نهایی و تفاوت نگرش تصحیح کننده های اوراق، احتمال عدم رعایت عدالت و انصاف با توجه به احتمال تفاوت در نظر مصححین محترم وجود دارد. 

 یکی از مواردی که نگرانی دانش آموزان را نسبت به این طرح افزایش می‌دهد؛ عدم وجود زیرساخت های مناسب برای تاثیر قطعی معدل در وزارت آموزش و پرورش می باشد. چنانچه در خرداد ۱۴۰۳ شاهد لغو امتحانات به دلیل عدم صدور به موقع کارت ورود به امتحان برای دانش آموزان بودیم که همین موضوع استرس زیادی به دانش آموزان و داوطلبان کنکوری (که خود به صورت بالقوه استرس دارند) وارد کرده است.

با وجود برگزاری چندین تجمع اعتراضی توسط داوطلبان کنکور و اولیای ایشان در اعتراض به این طرح، همچنان این طرح لغو نشده و طبق قانون بر اساس این طرح برای داوطلبان تصمیم گیری می شود و همچنان معدل دانش آموزان به صورت قطعی بر نتیجه کنکور ایشان تاثیر دارد. بهترین مشاور کنکور در سایت اورجینال مشاور پاسخگوی سوالات شما فقط در لخش نظرات خواهد شد.

اگر مخالف طرح معدل هستی نظرتو بنویس
تاکنون کارزارهای زیادی انجام شده است ولی تا به حال نتیجه نداده است.

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

‫۱۸ دیدگاه ها

 1. باسلام ما درخواست حدف تاثیر قطعی معدل و تاثیر ۶۰ درصدی عستیم.
  ب لی پشت کنکوری ها ظلم بزرگی هست یه خ د هر روزمان گریه و اشک ریختن شده ما هدف های بزرگی در این راستا داریم بیشتر به کنکور باید اهمیت داده شود تاثیر ۶۰ درصد باید حذف شده بچه های مناطق محروم چه گناهی کرده اند به صرر اون ها هم می‌شود چه مصوبه مسخره ای ایست که پشت کنکوری هایی که سال یازدهم دردسشان نهایی نبوده حالا با هزینه بالا بروند کل دروس رو نهایی بدن تازه دروس دوازدهم هم هست این هزینه بالایی دارد از طرفی وقت گیر است
  لطفت خواستارم آقای رئیس جمهور یا شورای نگهبان به این موضوع توجه بسیار جدی داشته باشد و و خواستادحدف تاثیر قطعی معدل شوند باتشکر

 2. سلام من پدر بک دانش آموزم که باخون دل توانستم فرزندم درس بخونه امسال از شانس بد این قوانین افتضاح رو یک عده آدم که هیچ تخصصی ندارندنسبت به آموزش وتحصیل دانش آموزان تصویب میکنند آخر چرا فرزند بی گناه من باید امسال که سال آخرش هست وهزار امید وآرزو ها دارد این بلایا را به سرش آورند اگر این تصمیم خواست اجرابشه باید از سال دهم اجرا کنند چون دانش آموزی که امسال وارد دهم میشود میداند که هر سال امتحان نهایی خواهد داشت در نتیجه تلاش خواهد کرد نه اینکه دانش آموزی که سال آخرش هست اول سال اعلام کنند که امسال امتحان نهایی داری وتاثیر ۵۰درصد در کنکور دارد واگر قبول نشدی وپشت کنکور ماندی بیا دوباره سال قبل تو کلاً امتحان بده چرا از جلو به عقب بر میگردند چرا از پایه دبیرستان شروع نکردن به گرفتن امتحان نهایی من خودم راضی به این کار بودم الان باتوجه به امتحان نهایی که آنقدر سخت گرفتن وامتحان کنکور که باعث شده کلی دانش آموزان حتی نتوانند امسال حتی دیپلم بگیرندویک قانون مسخره ا ی که گذاشتن تا کسری بودجه آموزش وپرورش رو سالانه جبران کنند به جهت اینکه هر دانش آموز اگر حداقل چهار درس ترمیم معدل داشته باشه برای سال بعد اگر افزایش نداشته باشد باید دویست هزار تومان بپردازد حال برای ثبت نام کنکور هم اگر سیصد هزار تومان بپردازد شما حساب کنید که چه مبلغی میشود درکل کشور به این ترتیب بافشارهای عصبی که به دانش آموز واردشده کسری بودجه خود را جبران میکنندبایک حساب کوتاه اگر ۳۰۰هزار دانش آموز درکشور ترمیم معدل داشته وبرای کنکور ثبت نام کنندمبلغ میشود ۱۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰=۳۰۰۰۰۰×۵۰۰۰۰۰ملیاردتومن پس برای همین است که آن عده قلیل مخالف لغو این مصوبه مسخره هستند چون کسری بودجه رو میخوان تامین کنند.

 3. اقای اسدی اگر کسی درسی رو افتاده باشه میتونه کلا ترمیم نزنه تا خرداد سال بعد، منظورم اینه مشکلی پیش نمیاد دیپلم نگیره تا خرداد و بزاره همون خرداد ترمیم بزنه؟؟/

   1. ببینید من فیزیک رو مردود شدم
    منظورم اینه که میتونم بزارمش برای خرداد فقط هم تزمیم کمکور باشه هم پاس کنم درس رو؟
    یا ایمکه اول باید در شهریور و دی پاس بشه؟؟

 4. لطفا تاثیر معدل رو وردارین واقعا خیلی سخته همزمان هم کنکورتو بخونی هم اینکه امتحان نهایی ۳ پایه شرکت کنی تازه اونم یکبار فرصت داریم خیلی بی عدالتیه
  #نه به تاثیر قطعی معدل

   1. آقای اسدی چرا آنقدر بی فکرین؟
    بر داشتن نهایی خیلی بهتره
    توی حوزه ها کلی تقلب میشه حق بچه ها ضایع میشه
    اینقدرم سخت میارین هر چی می‌خونیم انگار نه انگار اصلا انصاف ندارین خودتون نشستین یه گوشه خیلی راحت و آسوده دانش آموزان دارن مثل بید میلرزن

 5. سال یازدهم اولین سالی بود که نهایی شد و من به شخصه غیر از استرس نمی‌دونستم اصن نهایی رو چطوری بخونم بدون هیچ نمونه سوال مشابهی حداقل فقط واسه دوازدهم باشه که ما ‌الان افتادیم رو دور برا اینکه زحمت دوستانی که نمرات بالا تو سال یازدهم کسب کردن هدر نره تاثیر مثبت گذاشته شده

 6. سلام . تو رو خدا اینقدر با سرنوشت ما بازی نکنید . لغو کنید این تاثیر قطعی رو یا حداقل ۲۰ درصد در نظر بگیرید .

 7. باسلام من خواستار لغو تاثیر معدل هستم و اگر قرار نیس تاثیر معدل لغو شود حداقل برای کنکور ۱۴۰۴ فقط تاثیر پایه دوازدهم را داشته باشیم و دیگر پایه یازدهم تاثیری نداشته باشد.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا