آزمونکنکور

کنکور دی ماه و تیر ماه + توضیحات کامل

دپارتمان سایت اورجینال مشاور یک مقاله جامعی را در مورد کنکور دی ماه و همچنین کنکور تیر ماه برای دانش آموزان ارائه خواهد داد تا تمامی سوالات و سردرگمی ها و نحوه برگزاری و برنامه ریزی خود را برطرف کنند حتما تا آخر مقاله با ما همراه باشید و در پایان اگر سوالی در مورد کنکور دی ماه و تیر داشتید حتما نظرات های خود را کامنت کنید تا در کمترین زمان مشاوران و کارشناسان ما به ابهامات ذهنی شما پاسخ دهند.

تحول در کنکور و برگزاری در دی و تیر ماه

نیوتون در قانون اول خود که معروف به قانون اینرسی هم هست می گوید هر جسم مایل است وضعیت حرکتی خود را حفظ کند مگر اینکه مانعی بر سر راه آن سبز شود و وضعیت حرکتش را عوض کند یعنی یک جسم ساکن دوست دارد بدون حرکت بماند مگر اینکه ضربه ای باعث حرکتش بشود و یک ماشین در حال حرکت تمایل به حفظ سرعت خود دارد مگر اینکه با مانعی بر خورد کند و ناچار به ایستادن  باشد، ذات انسان به گونه ای است که از تغییر می ترسد و نسبت به آن حس دافعه دارد اما باید بدانیم که تغییرات همیشه هم به ضرر ما نیستند بلکه شاید باعث رشد هم بشوند.

وقتی به سیر تحولی کنکور می نگریم درمیابیم که کنکور هم از این قاعده مستثنی نبوده و هر از چند گاهی بعد از سیر ثابت و بدون تغییر، تغییراتی در آن ایجاد شده است، که گاه این تغییرات مثبت و ثمر بخش بوده و ماندگار شدند و گاهی بی نتیجه ماندند و رها شدند و دیگر در کنکور های بعدی اثری نداشتند.

همه این تغییرات در اول راه خود موافقان و مخالفان خود را داشتند، و البته که هر کس دیدگاه قابل احترامی داشت اما باید این نکته را بیاد داشت که تغییرات چه خوب و چه بد در اکثر موارد باعث شکوفایی می شوند زیرا همواره در یک سیر بدون تغییر بودن سبب فرسودگی می شود و هیچگاه کنکور در مسیر رشد قرار نمی گرفت.

برگزاری کنکور در دی ماه و تیر ماه بالا و پایین های زیادی را گذراند و همین باعث سردرگمی داوطلبان می شد، اما باید قبول داشت که تغییرات چه بد و چه خوب باعث رشد می شوند و از فرسودگی مسیر می کاهند.

اینستاگرام مشاور

تغییرات کنکور ۱۴۰۲

کنکور دی ماه
تغییرات در کنکور دی ماه

وقتی به سیر تحولی کنکور می نگریم در می یابیم که کنکور در چند دهه اخیر تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته است، بعضی از کنکور ها به دلیل نقطه عطف تحول بودن همواره در یاد ها خواهد ماند.

کنکور ۱۴۰۲ نیز از آن دسته است زیرا  چهار تغییر بنیادین و اساسی را در بر دارد که تا به حال بی سابقه بوده اند.

برگزاری دو نوبت کنکور در سال و اعتبار هر کنکور تا دوسال

حذف دروس عمومی از کنکور

تأثیر قطعی چهل درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲

حذف زیر گروه ها 

سعی میکنیم به صورت مختصر هر مورد را بشکافیم و رفع ابهام کنیم.

برگزاری کنکور دی ماه و تیر ماه چیست؟

اولین مورد برگزاری دو نوبت کنکور در سال: کنکور در سال تحصیلی ۱۴۰۱٫۱۴۰۲ در دو نوبت دی ماه ۱۴۰۱ و تیر ماه ۱۴۰۲ بر گزار میشود و به هر فرد این شانس داده شده است که در یک یا هر دو کنکور شر کت کند  و نمره بهتر ملاک قبولی آنها باشد اما تنها یکبار حق انتخاب رشته و پذیرش را دارند. و هر کنکور تا دو سال اعتبار دارد.

حذف عمومی ها در کنکور چطوره؟

دومین مورد حذف دروس عمومی از کنکور: کنکور های جاری صرفاً از دروس اختصاصی هر گروه آزمایشی مطرح می شوند و دیگر از دروس عمومی در کنکور هیچ تستی طرح نمی شود.

دروس عمومی بنا بر گفته سازمان سنجش در امتحانات نهایی با توجه به ضریب سختی اعمال خواهد شد.

تاثیر سوابق تحصیلی به چه شکلی است؟

سومین مورد تأثیر قطعی معدل در کنکور: این مورد به این معناست که برخلاف سال های گذشته که معدل به صورت مثبت در کنکور اعمال می شد امسال معدل به صورت قطعی در کنکور تأثیر داده می شود و هرچه معدل به بیست نزدیک تر باشد به نفع کنکور داوطلبان است و هرچه نمره بدتر باشد با اعمال نتیجه منفی به ضرر داوطلبان است.

حذف زیر گروه در کنکور دی ماه و تیر ماه

چهارمین مورد حذف زیر گروه ها از کنکور: در سال های گذشته در کارنامه کنکور چندین زیر گروه وجود داشت که هر رشته رتبه زیر گروه خاص خود را ملاک قبولی قرار می داد و ضرایب و ارزش دروس در هر زیر گروه متفاوت بود.

برای مثال  برای قبولی در رشته داروسازی رتبه در زیر گروه دوم معیار و ملاک بود و درس زمین  شناسی در این زیر گروه اهمیت خاص خود را داشت در صورتی که رشته های پزشکی و پیراپزشکی رتبه در زیر گروه یک معیار بود در این زیر گروه زمین شناسی ارزش نداشت.

تغییرات فعلی بیان می دارد که  همه دروس ارزش یکسان دارند و دیگر زیر گروه ها برداشته شده اند.

کنکور دو مرحله ای و نحوه تاثیر سوابق

این مقاله می تواند مفید باشد

کنکوردی ماه بهتره یا کنکورتیر ماه؟ کدام یک شرکت کنم؟؟

کنکور دی ماه
کنکور دی ماه و یا تیر کدام بهتره؟

یکی از سوالاتی که در میان داوطلبان زیاد مطرح می شود این موضوع است که در کنکور دی ماه شرکت کنم یا تیرماه که به نفع من باشد.

قبل از هر چیز باید بگوییم بحث میان بد تر و بهتر بودن نیست زیرا سازمان سنجش این سیاست را اتخاذ کرده که هر داوطلب شانس دوبار شرکت در آزمون کنکور را داشته باشد و بتواند دوبار مورد سنجش قرار بگیرد اما از میان دو کنکور فقط یکبار پذیرش بشود.

برای مثال ظرفیت دانشگاهی برای رشته پزشکی ۹۰۰ نفر است در کنکور ۱۴۰۲ داوطلبین حق دارند در یک یا هر دو کنکور شرکت کند اما فقط یک بار اجازه دارند انتخاب رشته کند و همه ۹۰۰ نفری که خواهان پزشکی دانشگاه مورد مثال هستند صرف نظر از اینکه در کدام یک از کنکور های حیاتی ما شرکت کردند همه در یک زمان انتخاب رشته می کنند. و وارد دانشگاه می شوند.

اینگونه نیست که به فرض ۴۵۰ نفر پذیرش دانشگاه مورد نظر را در کنکور دی ماه کسب کرده باشند و ۴۵۰ نفر باقیمانده در کنکور تیرماه پذیرفته شده باشند پس هیچ گونه بحث میان بهتر و بدتر بودن نیست بلکه هر داوطلب باید با توجه به هوش فرا شناختی که از خود دارد بتواند تشخیص دهد که کدام یک از کنکور های جاری برای او مناسب تر است و با یک هدف گذاری درست و برنامه ریزی متناسب با آن هدف بتواند به بهترین نتیجه برسند.

کنکور دی برای کدام دسته از داوطلبان مناسب است؟

 به صورت کلی می توان بیان داشت که کنکور دی ماه به طور کلی مناسب افراد زیر است:

 1. داوطلبان فارغ التحصیل با پایه های قوی که برای مثال در کنکور۱۴۰۱ شرکت کرده اما رتبه های متوسط رو به بالایی کسب کردند و با یک بار شرکت دوباره در کنکور می توانند خود را به هدف نزدیک تر ببیند و زودتر به هدف خود برسند.
 2. دسته دیگر دوازدهمی هایی هستند که پایه های بسیار قوی دارند و از همان سالهای پایه شروع به تست زنی و مطالعه هوشمندانه کردند و می توانند تا آخر مهر ماه پایه دوازدهم خود را تمام کرده واز مهر به بعد به جمع بندی بپردازند که البته این دسته افراد زیادی را در بر نمی گیرد.
 3. دسته دیگر هم داوطلبان دوازدهمی و فارغ التحصیلان با پایه های متوسط هستند که هدف اصلی خود را کنکور تیرماه قرارداده اند اما می خواهند به طور آزمایشی در یک کنکور شرکت کنند و خود را در فضای کنکور فرار دهند.

کنکور تیر ماه برای کدام دسته از داوطلبان مناسب است؟

هر کس با توجه به فرا شناختی که نسبت به خود دارد باید بداند کدام کنکور را مبنای برنامه‌ ریزی خود قرار دهد اما به طور کلی کنکور تیر ماه مناسب اکثر بچه های دوازدهمی است  که هدف خود را رشته های متوسط رو به بالا قرار داده اند و برای آنها تلاش می کنند

دسته دوم مناسب داوطلبان فارغ التحصیلی است که پایه های متوسط و یا ضعیف داشته اند و زمان بیشتری را برای تسلط بر روی مطالب نیاز داشتند.

کنکور تیر ماه مناسب افرادی است که دیر شروع می کنند و در کنکور دی ماه بخش بزرگی از مباحث را تموم نکردند.

چه کسانی حق شرکت در کنکور دی ۱۴۰۱ را دارند؟

طبق آخرین اطلاعات سازمان سنجش همه داوطلبان کنکوری اعم از دوازدهمی ها و فارغ التحصیل ها به شرطی که جزو داوطلبان محروم از کنکور نباشند می توانند در کنکور سراسری دی ماه سال ۱۴۰۱ شرکت کنند.

همچنین شرایط برای همه یکسان است حتی آموزان پایه دوازدهم ای که نمره دیپلم خود را در دست ندارند نیز می تواند شرکت کند زیرا نمره دیپلم و سوابق تحصیلی بعد از کنکور تیرماه ۱۴۰۲ با نمره کنکور جمع میشود به صورت ۴۰ درصد قطعی تاثیر نهایی خود را می گذارد.

فارغ التحصیلان ای که نسبت به معدل خود نگران هستند می توانند تا خرداد ماه ۱۴۰۲ نسبت به ترمیم معدل اقدام کند و به یاد داشته باشند که برای شرکت در کنکور دی ماه ۱۴۰۱ نگرانی راجع به ترمیم معدل نداشته باشند.

افرادی که در دوره روزانه کنکور ۱۴۰۱ چه در نوبت مهر چه در نوبت بهمن ماه پذیرفته شده اند اما قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۲ را یا در نوبت دی یا تیر را دارند باید نسبت به رفع محرومیت خود تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۱ اقدام کنند و انصراف خود را قطعی کنند البته ممکن است این طرح امسال مشمول داوطلبان نشود و نتوانند رفع محرومیت کنند.

چه زمانی نسبت به ثبت نام کنکور دی ماه ۱۴۰۱ اقدام کنیم ؟

چنانچه تصمیم دارید در اولین نوبت کنکور سراسری ۱۴۰۲ (کنکور دی ماه) شرکت کنید جهت ثبت نام باید در طی روز های هشتم تا چهاردهم آبان ماه سال جاری یعنی سال ۱۴۰۱ به سایت سنجش مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام اقدام به عمل آورید.

لازم به ذکر است با توجه به تغییرات جدید کنکور و برگزاری دو آزمون در سال اولین نوبت آزمون سراسری سال تحصیلی ٫۱۴۰۱ ۱۴۰۲ در دی ماه سال ۱۴۰۱ و نوبت دوم آن در تیر ماه سال ۱۴۰۲ برگزار می شود .

و‌ اگر قصد شرکت در دومین نوبت کنکور ۱۴۰۲ ( کنکور تابستانی تیر ماه) را دارید باید در بازه مقرر ۱۵ام تا ۲۱ ام فروردین ماه سال ۱۴۰۲ نسبت به ثبت نام اقدام کنید.

باید بدانید که سازمان سنجش این انتخاب را به شما داده است تا بتوانید در یک یا هر دو این کنکور ها شرکت کنید و خود را بیازمایید  و نتیجه کنکور شما تا دو سال اعتبار دارد و نمره و تراز بهتر را برای شما در نظر گرفته می گیرند.

بازه برگزاری نوبت دی ماه و تیر ماه کنکور ۱۴۰۲؟

زمان کنکور دی ماه
تاریخ برگزاری کنکور دی ماه و تیر

چنانچه قصد شرکت در کنکور دی ماه سال ۱۴۰۱ را دارید و ‌در زمان مقرر شده ثبت نام کرده اید با توجه به زمان بندی های ارائه شده می توانید در گروه های آزمایشی خود شرکت کنید:

کنکور سراسری دی‌ ۱۴۰۱

 • در گروه آزمایشی تجربی در صبح روز پنجشنبه مورخه بیست و نهم دی ماه ۱۴۰۱ برگزار میشود.
 • گروه آزمایشی  های خارجه در  نوبت عصر روز پنجشنبه مورخ بیست و نهم دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می شود .
 • گروه های آزمایشی علوم انسانی و ریاضی در صبح روز جمعه مورخه سی ام دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.
 • گروه آزمایشی هنر در نوبت عصر روز جمعه مورخه سی ام ۱۴۰۱ برگزار می شود.

چنانچه قصد شرکت در نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴۰۲ را دارید باید طبق زمان ذکر شده ثبت نام به عمل آورید و طبق زمانبندی ارائه شده در گروه آزمایشی خود شرکت کنید.

کنکور سراسری تیر ماه ۱۴۰۲

 • گروه های آزمایشی علوم انسانی و ریاضی در صبح روز چهارشنبه با مورخه چهاردهم تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می شود.
 • گروه آزمایشی هنر در نوبت عصر روز چهارشنبه چهاردهم تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می شود.
 • گروه آزمایشی تجربی در صبح روز پنج شنبه تاریخ پانزدهم تیر ماه ۱۴۰۲ برگزار می شود.
 • گروه آزمایشی زبان های خارجه در نوبت عصر روز پنجشنبه پانزدهم تیر ماه ۱۴۰۲ برگزار می شود.

منابع آزمون دی ماه سال۱۴۰۱ چیست؟

همانطور که می‌ دانید یکی از تغییرات بنیادین کنکور ۱۴۰۲ حذف دروس عمومی از آزمون سراسری و طرح سوالات آن صرفاً از دروس اختصاصی است.

همچنین از سال ۱۴۰۱ تصمیم بر آن شد که برای کاهش تقلب در روز کنکور سراسری و بالا بردن امنیت آزمون تعداد دفترچه های دروس اختصاصی افزایش یابد ،این طرح‌ ممکن است در کنکور سال جاری نیز اعمال شود و ممکن است سازمان سنجش سیاست دیگری را اتخاذ کند.

منابع دروس اختصاصی تجربی

 •  گروه آزمایشی علوم تجربی شامل دروس: ریاضی _ زیست شناسی_ فیزیک_ شیمی_ و زمین شناسی است که دو درس ریاضی و زیست شناسی در دفترچه اول و سه درس فیزیک_ شیمی و زمین شناسی  در دفترچه دوم هستند.

منابع دروس اختصاصی انسانی

 • گروه آزمایشی علوم انسانی شامل دروس ریاضی_ اقتصاد_ زبان و ادبیات فارسی _علوم اجتماعی_ زبان عربی( اختصاصی)_ تاریخ _ جغرافیا_ فلسفه و منطق _و روانشناسی می شود.

 که درس های ریاضی اقتصاد زبان و ادبیات فارسی علوم اجتماعی در دفترچه اول هستند و دفترچه دوم شامل دروس زبان عربی (اختصاصی)، تاریخ جغرافیا، فلسفه و منطق ،  و روانشناسی می شود.

منابع دروس اختصاصی ریاضی

 • گروه آزمایشی ریاضی شامل دروس: ریاضی فیزیک و شیمی می شود.

منابع دروس اختصاصی هنر و زبان های خارجی

 • گروه آزمایشی هنر شامل دروس درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی و فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری، خلاقیت نمایشی ،خلاقیت موسیقی و خواص مواد می شود
 • گروه آزمایشی زبان های خارجه بسته به زبان انتخابی شما متفاوت است.

ورودی داوطلبان دی و تیرماه کنکور ۱۴۰۲ متفاوت است؟

کنکور دی ماه

طبق آخرین اخبار سازمان سنجش کنکور ۱۴۰۲ قرار است در دو نوبت در سال برگزار شود اولین نوبت آن در دی ماه سال جاری برگزار می‌شود و نوبت آن دوم آن در تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود و هر فرد می‌تواند در هر یک در یک یا هر دو آنها شرکت کند اما فقط می تواند یک بار انتخاب رشته کند پس از ورودی های دانشگاه ها طبق سال های گذشته است و تفاوت آن با سال های گذشته این است که یک داوطلب شانس دوبار سنجش و تنها یکبار پذیرش را دارد‌

یکی از ابهامات داوطلبان در خصوص کنکور ۱۴۰۲ این است که آیا کنکور دو مرحله‌ ای شده است؟

 ابتدا این موضوع را باز میکنم، منظور از دو مرحله ای بودن این است که کنکور اول شرطی است برای کنکور دوم که این مسئله به کنکور های زمان های گذشته  بر می گردد که به این صورت بود که فرد در کنکور اول شرکت میکرد و دانشگاه چند برابر ظرفیت خود ،افرادی را که حد نصاب نمره را کسب کرده اند انتخاب می کرد و دوباره کنکوری را برگزار میکرد و این بار از میان آنها افرادی که در کنکور دوم بالا ترین نمره را کسب کردند انتخاب میکرد

اما  کنکور در سال ۱۴۰۲ به صورت دو کنکور مجزا است که داوطلب حق انتخاب یک یا هر دو آنها را دارد و هیچ  یک شرطی برای دیگری نیست.

زمان مناسب ترمیم معدل داوطلبان فارغ‌التحصیل چه زمانی است؟

یکی از تغییرات سال ۱۴۰۲ تاثیر قطعی ۴۰ درصدی معدل در کنکور است، تاثیر قطعی به این معناست که هر آن چه نمره کسب شده توسط داوطلب در امتحانات نهایی بیشتر باشد و نزدیک به ۲۰ باشد برای او نوعی امتیاز محسوب می شود و به نفع او است و چنانچه نمره دیپلم خوبی را نداشته باشد و نمره هرچه  از ۲۰ کمتر باشد به مراتب به ضرر کنکور او خواهد بود.

 برای کاهش نگرانی داوطلبان فارغ التحصیل که سوابق تحصیلی خوبی ندارند آموزش و پرورش شانس  دوباره ای را به آنها داده و می توانند با شرکت در آزمون ترمیم معدل، نمرات خود را ارتقا دهند

آن دسته از داوطلبان فارغ‌التحصیل که قصد شرکت  در کنکور دی ماه ۱۴۰۱ یا تیر ماه ۱۴۰۲ را دارند باید تا قبل از کنکور سراسری تیرماه ۱۴۰۲ در هر یک از بازه های شهریور ۱۴۰۱ ،دی ماه  ۱۴۰۱ یا تیر ماه ۱۴۰۲ نسبت به ترمیم معدل خود اقدام کنند.

بیاد داشته باشید بعد از اینکه یکی از بازه ها را برای امتحان ترمیم معدل خود انتخاب کردید باید چهل و پنج الی سی روز قبل از برگزاری امتحانات نسبت به ثبت نام اقدام کنید.

ترمیم معدل در کنکور چیست؟

این مقاله می تواند مفید باشد

برنامه ریزی برای کنکور دی ماه

ابتدا شما باید با توجه به شرایط خودتان برای یکی از دو کنکور دی ماه یا تیرماه تصمیم گیری کنید شاید بپرسید که میتوانم در هر دو کنکور دی ماه تیرماه شرکت کنم چرا فقط برای یکی باید برنامه ریزی کنم و فقط یکی را مبنا قرار دهم ؟

جواب سوال های بالا باید اشاره کنیم که درست است شما شانس دو بار شرکت در کنکور در یک سال تحصیلی را دارید اما این دو کنکور کاملاً مجزا هستند و استراتژی رسیدن به آنها متفاوت است و به همین دلیل باید تنها یکی را مبنا قرار دهید و برای آن برنامه ریزی کنید .

افرادی که بسته به شرایط خود کنکور دی ماه را انتخاب می کنند معمولاً باید تا حد زیادی در تابستان پایه دهم و یازدهم و را مرور کرده و حدوداً نیمی از دوازدهم را تا پایان تابستان جمع کنید و تا نیمه های آبان ماه نیم دیگری از دوازدهم را تمام کرده و در تمام این مدت پایه را مرور کنید و آذر ماه برای جمع  بندی تک درس و مرور آن ها در نظر گرفت و دی ماه برای جمع بندی کلی و آزمون های چند روز یکبار برای شبیه سازی کنکور و یک هفته منتهی به کنکور دی ماه تورّق سریع داشته باشند.

برنامه ریزی برای کنکور تیر ماه

کنکور تیر ماه هم همانند اکثر کنکور های اخیر در تیر ماه برگزار می شود و چنانچه هدف اصلی خود را شرکت در نوبت دوم کنکور۱۴۰۲ یعنی  کنکور تیر ماه قرار داده اید و پایه متوسط و به نسبت قوی دارید.

داوطلبان کنکور تیر باید در تابستان دروس پایه یازدهم و دوازدهم خود را مرور کرده و در مهر ماه دوازدهم را استارت زده و در کنار ان یکی از دو پایه دهم و یا یازدهم را انتخاب کرده و مرور کنید و در زمستان نیم دیگر دوازدهم و یکی دیگر از پایه هایی که در پاییز انتخاب نکرده بودید را مرور کنید.

همچنین نیم های فروردین تا اواخر خرداد آزمون های شبیه ساز کنکور را چند روز یکبار تمرین کنید تا با شرایط آزمون آشنایی داشته باشید و در نهایت یک هفته تا ده روز منتهی به کنکور را به تورق سریع بپردازید.

البته این روند یک روند کلی است  و هرکس با توجه به شرایطش میتواند استراتژی خود را بچیند.

اینستاگرام مشاور

چه کسانی از کنکور دی ماه محروم هستند؟

 هر سال در سازمان سنجش افراد زیادی از کنکور محروم می شوند و این موضوع به  تغییرات کنکور سال ۱۴۰۲ مربوط نیست ،  بسته به بخشنامه های ارائه شده در هر سال می توانند  بعضی از داوطلبان میتوانند لغو محرومیت  کنند و شانس شرکت مجدد در کنکور را داشته باشد.

 بند های محرومیت از کنکور زیاد است و افراد مختلفی هر ساله از کنکور محروم می شوند که در ادامه به چند دسته از آنها اشاره می شوند .

 • داوطلبانی که دوره یک دوره در دانشگاه علوم پزشکی تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل آن دانشگاه هستند و مشمول طرح انسانی اجباری هستند .
 • داوطلبان مذکر که مشول خدمت سربازی هستند و به دلیل منع نظام وظیفه نمی توانند در کنکور شرکت کنند .
 • داوطلبانی که دوبار پذیرش دانشگاه های روزانه را گرفته اند.
 • دانشجویانی که در سری کنکور های قبل شرکت کردند و در دوره روزانه پذیرفته شدند و تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه انصراف قطعی خود را دانشگاه قطعی نکرده اند.
 • افرادی که متعهد به خدمت یک سازمان خاص یا دستگاه‌ های اجرایی هستند .
 • همچنین افرادی که در انتخاب رشته خود  از سهمیه مناطق محروم یا سهمیه مناطق بومی  استفاده کرده و انتخاب  کرده اند تا پایان تعهد حق شرکت در کنکور را ندارند.

زمان اعلام نتایج کنکور دی ماه

یکی از مهمترین روزهای کنکور سراسری روز اعلام نتایج آن است  ،گویی اعلام نتیجه یک سال تلاش داوطلب است در این روز بعضی ها خوشحال و بعضی ها غمگین می شود و هر کس نتیجه تلاش خود را میبیند .

 طبق اطلاعات سازمان سنجش آموزش کشور در ارتباط با داوطلبانی که در نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۲ یعنی دی ماه ۱۴۰۱ شرکت کردند  نتایج آن در دهه دوم اسفندماه سال جاری ۱۴۰۱ اعلام خواهد شد

و یک نمره و تراز به شما تعلق  می گیرد و چنانچه قصد شرکت در کنکور تیرماه ۱۴۰۲ را نیز داشته باشید نتایج آن همراه با نتایج سوابق تحصیلی شما جمع می شود و یکی نمره و تراز واحد به شما تعلق می‌گیرد و در آخر با آن میتوانید انتخاب رشته کنید و پذیرش دانشگاه ها را به دست بیاورید البته نتایج کنکور طبق تغییرات اعمال شده در تاریخ در کنکور ۱۴۰۲ تا دو سال  معتبر هستند.

محدودیتی برای تعداد دفعات شر کت در کنکور ۱۴۰۲ وجود دارد؟

طبق آخرین اعلامات معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور هر داوطلب می تواند بدون محدودیت در هر دو نوبت کنکور شرکت کند ، حتی می تواند در ۴ کنکور در دو سال متوالی هم شرکت کند و  اگر در طی دو سال متوالی چهار آزمون کنکور شرکت کرد ۴ نمره کنکور برای آنها ثبت می شود به فرض مثال  داوطلبی در سال ۱۴۰۳ می‌خواهد وارد دانشگاه شود و در چهار آزمون کنکور هم در طی دو سال متوالی شرکت کرده باشد مانند این است که ۴ نمره کنکور دارد که برای ورود به دانشگاه باید تنها یک نمره را ملاک قرار دهند و سازمان سنجش بالاترین نمره او را برای قبولی فرد قرار می دهد .

 داوطلبی بخواهد در گروههای آزمایشی دیگر شرکت کند آیا محدودیتی دارد ؟ جواب خیر است و داوطلب می تواند در گروه های آزمایشی متفاوت در آزمون در کنکور شرکت کند و محدودیتی ندارد به فرض داوطلبی در یک کنکور ریاضی در کنکور دیگر در گروه علوم انسانی شرکت می کند و در این جا ست که داوطلب حق دارد انتخاب کند که کدام نمره را برای  قبولی دانشگاه ملاک قرار دهند.

اما این اخبار بدست آمده تا این جا ممکن است در ادامه را عوض شود پس نسبت به اخبار به روز آگاهی داشته باشید.

نتیجه گیری کنکور دی و تیر ماه

کنکور دی ماه
نتیجه و خلاصه کنکور دی ماه

کنکور ۱۴۰۲ از آن دسته کنکورهای خواهد بود که در یاد ها باقی خواهد ماند زیرا آغاز کننده تغییرات بزرگ در روند کنکور کشور  است.

 تغیرات عبارتند از بر گزاری دو نوبت کنکور در سال، تأثیر قطعی معدل در کنکور، حذف زیر گروه ها و حذف دروس عمومی از آزمون کنکور که در مقاله ی بالا در ارتباط با اولین تغییر آن یعنی برگزاری کنکور در دو نوبت دی ماه و تیر ماه صحبت کردیم و تمرکز مان بیشتر بر روی کنکور دی ماه ۱۴۰۱ بود.

طبق این قانون داوطلبان حق دارند طبق انتخاب خود در یک نوبت یا هر دو نوبت آزمون سراسری ۱۴۰۲ شرکت کند اما باید توجه داشته باشید فقط یکی از دو کنکور دی ماه یا تیرماه را برای خود هدف قرار دهید و بر مبنای آن کنکور برای خود استراتژی بشینید و برنامه ریزی کنید.

کنکور دی ماه بیشتر مناسب  فارغ التحصیلان ای که در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کردند و با اینکه سطح علمی خوبی را دارا بودند و پایه های بسیار قوی داشته اند اما متاسفانه در نهایت سر جلسه کنکور آزمون خوبی را ندادند و رتبه های متوسط و رو به بالا کسب گردد اما نمی توانند در رشته های مورد نظر خود پذیرش بگیرند با این حال می توانند چند ماه دیگر در دی ماه در کنکور شرکت کنند و بتوانند شانس خود را بار دیگر محکم بزند.

تاثیر سوابق تحصیلی

یکی دیگر از تغییرات کنکور ۱۴۰۲ تأثیر قطعی ۴۰ درصدی معدل است پس بنابراین فارغ‌التحصیلان ای که از معدل دیپلم خود ناراضی هستند می توانند در آزمون ترمیم معدل شرکت کنند و برای ارتقاء معدل خود تلاش کند اما به یاد داشته باشند که اگر قصد پذیرش در کنکور ۱۴۰۲ را دارند باید ترمیم معدل خود را تا قبل از کنکور تیرماه ۱۴۰۲ انجام داده باشند.

تغییر دیگر کنکور سراسری حذف دروس عمومی از کنکور است پس بنابراین کنکور دی ماه ۱۴۰۱ مانند کنکور تیرماه ۱۴۰۲ فقط از منابع اختصاصی گروه آزمایشی انتخابی طرح می شود. درست است که کنکور فقط از دروس اختصاصی است اما دروس عمومی نیز همچنان از اهمیت ویژه ای برخوردارند و با ضرایب متفاوت در امتحانات نهایی مورد سنجش قرار میگیرند.

بهترین کلاس های کنکور

کلام آخر نتیجه گیری کنکور دی و تیر

کاملا درست و منطقی است که این تغییرات تا قبل از اجرایی شدن برای داوطلبان سردرگمی هایی  را ایجاد کرده و و هنوز هم ابهاماتی  روشن نشده در این طرح برای داوطلبان وجود دارند اما این موضوع را به یاد داشته باشید هر اتفاقی بیفتد شما نباید وارد حاشیه شوید بدانید بعضی از افراد سودجو هستند که جمع را برای داوطلبان متشنج می کنند تا خودشان سود بیشتری از این قضیه داشته باشند اما داوطلبان باید توجه داشته باشند که همیشه هم تغییرات بد نیستند و این ترس از تغییرات به همان دلیل قانون اینرسی است که در وجود و ذات انسان نهادینه شده است.

گاهی باید یک محرک باشد و انسان را از حالت ثابت جدا کند و به سمت شکوفایی و رشد سوق دهد پس بهتر است خود را وارد حواشی و فضای متشنج کنکور نکنید و طبق آنچه که سازمان سنجش آموزش کشور تصمیم گیری نهایی کرده استراتژی خود را برای کنکور پیاده کنید و این را مطمئن باشید که هر تغییری ایجاد شود تنها برای شخص شما نیست و همه داوطلبان در این طرح یکسان هستند و تغییرات برای رقبای شما نیز اعمال می شوند.

سوالات متداول

۱)کنکور دی ماه شرکت کنم بهتره یا کنکور تیر ماه؟

بر اساس تجربه ای که سایت مشاور از تمامی اساتید و مشاوران گرفتند در کنکور دی ماه فرصتی بسیار عالی برای دانش آموزان است که بتوانند رتبه خوبی را کسب کنند چون اکثر دانش آموزان سال دوازدهم به سختی می توانند خود را برای این کنکور آماده کنند.
کنکور دی ماه بهترین فرصت برای داوطلبان فارغ التحصیل است.
دانش آموزانی که اطلاعات بیشتری می خواهند حتما وارد سایت شوند.

۲)در کنکور دی ماه چه افرادی می توانند شرکت کنند؟

کنکور دی ماه تمامی فارغ التحصیل ها و دانش آموزانی که سال دوازدهم هستند می توانند شرکت کنند.
افرادی که اطلاعات کاملی را می خواهند حتما وارد سایت شوند.

شماره تماس اورجینال مشاور

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

‫۱۶۸ دیدگاه ها

 1. سلام می خواستم بدونم من که کتاب های سال یازدهمو افتادم ولان که باید کنکورم رو تیر بدم چیکار کنم چون باید شهریورماه تجدید هامو پاس کنم سوالم اینه میتونم کنکور تیر رو بدم بدم؟ ☹️

 2. سلام خسته نباشید ببخشید من کنکور تیر ماه رو دادم ولی دوتا امتحان افتادم میشه با نتیجه تیر ماه از بهمن برم ثبتنام کنم؟

 3. سلام یه سوال داشتم
  الان که درصدای تیر و دی اومده ایا میشه از هر درس درصدی که تو هر کدوم از ازمون ها داشتی رو انتخاب کنی یا نه فقط بین تیر و دی باید یکیو انتخب کرد؟

 4. با سلام وقتتون به خیر آیا میشود مقداری از دروس را در کنکور دی امتحان داد و مقداری دیگر را در کنکور تیر؟ به طور مثال ریاضی و فیزیک در یک کنکور
  شیمی و زیست در کنکور دیگر

 5. سلام من کنکور دی شرکت کردم نتیجه عالی گرفتم اما دوازدهم را تموم نکردم برای تیر هم ثبت نام کردم اما میخوام کنکور تیر را ندم میشه نتیجه کنکور دی را گذاشت ؟

   1. سلام. من امسال هردو نوبت کنکور رو شرکت کردم، رشته زبان. در کنکور دی درصدم ۸۱.۵ شد و کنکور تیر ۷۹. کدوم درصدو برام حساب میکنن؟ میانگین میگیرن؟ یعنی بهتر بود کنکور تیر رو ندم؟ من شنیده بودم هرکدوم که بالاتر شد رو حساب میکنن.

 6. سلام تیر ماه کنکور دادم پیام نور آوردم نرفتم دی هم کنکور دادم کافی‌نت گفت آزمایشی بود برا تیر ثبت نام کن، یعنی هیچی… نمیشه انتخاب رشته کرد؟ کنکور تیر ثبت نام نکردم امتحانام هم مونده میتونم با یکدوم از ۲کنکور قبلی که دادم انتخاب رشته کنم؟

 7. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید مزاحم شدم من یه سوال برام پیش اومده خیلی ذهنو درگیر کرده
  من دیپلم نظام قدیم ریاضی دارم. در دی ماه دیپلم نظام جدید انسانی گرفتم و کنکوری دی رو انسانی دادم. الان قصد دارم تیر ماه کنکور ریاضی بدم آیا با همون سوابق تحصیلی نظام قدیم خودم یعنی دیپلم ریاضی میتونم کنکور ثبت نام کنم؟ آخه گفتن که دیگه توی سامانه شما با دیپلم انسانی ثبت نام شدید و امکان ویرایش سوابق تحصیلی وجود نداره و سوابق تحصیلی رو صفر در نظر میگیرن
  این درسته؟

  1. سلام خسته نباشید من کنکور دی شرکت کردم اگه برا تیر ثبت نام نکنم و شرکت نکنم مشکلی که ایجاد نمیکنه ؟ با نتایج کنکور دی میتونم انتخاب رشته کنم ؟ یعنی حتما تو کنکور تیر هک باید شرکت کرد ؟

 8. پس در نتیجه:
  کنکور دی و تیر سختی یکسان است
  در این دو ازمون فقط یک تراز وجود دارد که نتیجه اش پس از کنکور تیر براساس اعمال سوابق تحصیلی و نمرات بهتر یکی از دو ازمون که تراز بدست می اید و براساس تراز رتبه میدهد
  پس در کنکور دی به دانش اموز گفته نمیشه که روزانه مجاز است ، فرهنگیان مجاز است یا خیر
  این بعد کنکور تیر با کارنامه ای همانند سال های قبل دست دانش اموز می‌رسد
  چیزی که من فهمیدم

 9. سلام خسته نباشید یک موضوعی رو نمیدونم من درست متوجه نشدم یا شما فکر کنم تو کنکور دی تراز نمیدن و فقط نمره خام میدن و تراز بعد کنکور تیر براساس نمرات بهتر هر کدام از ازمون ها و تاثیر سوابق تحصیلی اعلام میکنن و براساس اون تراز رتبه اعلام میکنن این منطقی تر نیست؟

 10. اگر من خرداد ترمیم معدل کنم . نمره سوابقی که تازه ایجاد شده تو کارنامم ، هم توی کنکور دی و هم کنکور تیر تاثیر داده میشه؟یا ن؟
  و اینکه این نمره ای که میگید توی اسفند میاد از کنکور دی، آیا سوابق تحصیلی تاثیر داده میشه یا نه صرفا نمره خود کنکور هست ؟

 11. اگر من خرداد ترمیم معدل کنم . نمره سوابقی که تازه ایجاد شده تو کارنامم هم کنکور دی و هم کنکور تیر تاثیر داده میشه؟یا ن؟
  و اینکه این نمره ای که میگید توی اسفند میاد از کنکور دی آیا سوابق تحصیلی تاثیر داده میشه یا نه صرفا نمره خود کنکور هست ؟

  1. سلام
   اگر ترمیم کنید برای هر دو کنکور تاثیر میدند
   صرفا درصد میاد و رتبه که نمیاد زمانی رتبه میاد که دو کنکور تمام شده باشد و سوابق نهایی شما کامل باشد

 12. سلام وقت بخیر
  من نظام قدیم هستم در دی ماه ترمیم معدل کردم و در همین دی ماه میخوام کنکور تجربی بدم چون توی تیر شرایط کنکور دادن ندارم
  آیا این ترمیم معدل در کنکور دی ماه لحاظ میشه یا خیر؟

 13. ما مخالف این مصوبه طاغوتی و پر از ایراد و ابهام هستیم که همه اش به ضرر دانش آموزان مناطق محروم است…در امتحانات ترمیم دی ماه تقلب گسترده ای شکل گرفت و حق خیلی از دانش آموزان ضایع شد…این مصوبه به نفع آقازاده هاست برای این که راحت تر بتوانند در بهترین دانشگاه های کشور قبول شوند!!!ما مخالف این مصوبه ایم آقایان شورا!!!لطفا به نفع خودتون قانون گذاری نکنید که البته قانون گذاری اصلا در حوزه ی مسئولیت شما نیست و قانون گذاری کار مجلس است!!!البته در این مورد مجلس با اهمال کاری های خودش شأن خودش رو زیر سوال برده!!!

   1. سلام من کنکور دی شرکت کردم نتیجه عالی گرفتم اما دوازدهم را تموم نکردم برای تیر هم ثبت نام کردم اما میخوام کنکور تیر را ندم میشه نتیجه کنکور دی را گذاشت ؟

 14. سلام من میخواستم بدونم که اگر در کنکور دی ماه ثبت نام کرده باشم و پشیمون باشم و بخوام انصراف بدم چیکار باید بکنم اصلا امکان انصراف هست ؟
  ممنون میشم توضیح بدین

 15. ببخشید یه سوال دیگم دارم اینکه مثلا برای بدست اوردن درصدای خوب تو کنوور از هر درس حداقل باید چند سوال درست پاسخ بدیم ک هم درصد خوبی بگیریم هم در اخر رتبه ی مورد قبول رو کسب کنیم

 16. سلام ببخشید من یه سوال داشتم میخاستم بدونم رتبه کنکور دی ماه همون چند وقت بعد از دی میاد یا باید تا نتیجه تیر صبر‌ کنیم؟!

 17. سلام ببخشید من یه سوال داشتم میخاستم بدونم رتبه کنکور دی ماه همون چند وقت بعد از دی میاد یا باید تا نتیجه تیر صبر‌ کنیم؟!

 18. سلام من سال دوازدهم رشته تجربی هستم میخوام رشته ریاضی کنکور بدهم تاثیر معدل تجربی در کنکور ریاضی چطوری؟
  درس هایی که نمره اش ندارم چجوری حساب میشه ؟

  1. سلام طبق قانون جدید حتما باید سوابق تحصیلی مربوط به تمامی درس ها را داشته باشید اگر امتحانش را ندهید اون درس در کنکور سوابق صفر براتون حساب میشه

 19. سلام میخواستم بدونم کسی که در کنکور دیماه شرکت میکنه بعدا در اعلام رتبه با همین افرادی که دیماه کنکور دادن سنجیده میشه یا با کنکوری های تیر باهم میسنجن

 20. سلام تو نظرات خوندم که انتخاب رشته هردو کنکور در یک تاریخ هست
  پس مثلا من اگر کنکور دی قبول شم و کنکور تیر هم قبول شم طبق کدوم رتبه انتخاب رشته میکنم ؟

  1. کنکور دی ماه فقط تراز مشخص می شود و شما اگر هر دوتا را شرکت کنید تیر ماه که کنکور دادید و مرداد رتبه ها مشخص میشه و شما باید بهترین رتبه را انتخاب کنید و برای اون انتخاب رشته شود

   1. سلام درسته ک کنکوردی ماه اگرکنکوربدیم مثلا اگررتبه۷۰۰دی بیاریم تیرهم ۷۰۰بیاریم مال دی ماه ترازش بیشتره چون تعدادبچه هاکمتربوده ؟؟؟؟
    اصا میشه راجب تفاوت تراز دوکنکور ی توضیح بدین خیلی ممنون میشم جواب درست بهم نمیدن

 21. سلام سپاس از اطلاعات کامل و دقیقتون و سایت عالیتون
  یه سوال داشتم اگه کنکور دی رو به عنوان آزمایشی شرکت کنیم هیچ تاثیر منفی روی کنکور تیر نداره؟!
  بعد اینکه حدود تراز قبولی پزشکی با سهمیه ۲۵ چقدر میشه؟!( تراز کنکور و تراز معدل نهایی) رو میخوام بدونم
  که مثلا من با سهمیه ۲۵ معدل نهاییم چقدر بشه خوبه و همین طور تراز کنکورم اگه جواب بدین ممنون میشم
  خدا قوت

 22. سلام خسته نباشید.
  ممنون بابت سایت خوبتون.
  یه سوال داشتم
  من می‌خوام دی ماه کنکور بدم
  آیا میشه خرداد ۱۴۰۲ ترمیم معدل رو انجام بدم؟

 23. من دیپلم اصلی و اولم تجربیه ولی میخوام کنکور انسانی رو دی ماه بدم ولی هنوز سوابقم برای کنکور انسانی اماده نیست و امتحان نهاییایه انسانیو ندادم. اگر در تیر ۴۰۲ سوابق انسانیم حاضر بشه ، یعنی بعد از کنکورانسانی دی ، دیپلم انسانیو بگیرم ایا روی نتیجه کنکور دی ماهم ۴۰ درصد سوابق انسانی اعمال میشه ؟ یا فقط همون نمرات نهایی عمومی تجربیم توی نتیجه کنکور انسانیم اعمال میشه ؟

 24. سلام خسته نباشید ببخشید من ابهام دارم اگه میشه پاسخ بدید ، ببینین اگه تعداد شرکت کنندگان کنکور در دی کم و ما کنکور بدیم تراز و رتبه اولیه خوب بیاد ، و در تیرماه شرکت نکنیم ، این تراز و رتبه ما چطوری حساب میشه یعنی ممکنه رتبه و ترازمون جاش عوض بشه و بدتر بشه ؟!و اگه تیرماه هم شرکت کنیم رتبه خوب نیاریم ، از بین این دو تا رتبه اون خوبه اعمال میشه؟!؟

 25. سلام .من در آزمون ترمیم معدل در شهریور امسال شرکت کردم و نمرات هشت تا درسم را بالا بردم .الان که دارم تو کنکور ثبت نام میکنم با مراجعه به سوابق تحصیلی متوجه شدم که هنوز تغییر نمرات اعمال نشده و همان نمرات قبلی دوازدهم ثبت شده میخواستم بدونم این تغییر نمرات و ثبت انها کی صورت میگیره .ایا من باید به جایی از آموزش پروش مراجعه کنم یا این تغییر نمرات اتوماتیک هستش .خلاصه چون برای اولین بار بصورت رسمی این ترمیم معدل را امتحان دادیم هیچ اطلاعاتی در رابطه با نحوه اعمال آنها نداریم .لطفا راهنمایی کنید و من و شاید خیلی از دوستان را از نگرانی خارج کنید .با سپاس

 26. سلام. روز بخیر. من مهندسی کامپیوتر خوانده ام و ورودی ارشد مشاوره الزهرا ۱۴۰۱ روزانه بودم و در مهر انصراف دادم. حق شرکت در کنکور ۱۴۰۲ برای روزانه کارشناسی رو دارم؟
  دیپلم من نظام قدیم و سال ۷۱ امتحان نهایی به صورت منطقه ۱۰ تهران بوده . دروس عمومی و معدل من چطوری سنجیده میشه؟

 27. با سلام وخسته نباشید ببخشید من تیرماه ۱۴۰۱ کنکور دادم و دانشگاه دولتی قبول شدم ولی به دلیل نداشتن دیپلم نتونستم ثبت نام میتونم هم‌زمان هم‌ترمیم معدل بزنم هم ثبت نام کنم برای کنکور دی ماه

 28. با سلام من در سال ۱۳۶۸ دیپلم گرفتم آیا حق امتحان دادن برای ترمیم معدل را دارم؟ اگر این حق را ندارم پس کنکور هم بدم امیدی واسه قبولیم نیست؟

 29. سلام من قصد داشتم کنکور زبان خارجهرو به زبان المانی شرکت کنم ایا امکان این وجود داره حالا که دروس عمومی حذف شده من در کنکور دی ماه شرکت کنم ولی بازم به زبان المانی و فقط درس زبان المانی به صورت اختصاصی پاسخ بدم؟

 30. سلام و درود میخواستم بدونم که منی که امسال انتخاب رشته کردم و دانشگاه آزاد و پیام نور قبول شدم ولی برای ثبت نام اقدام نکردم میتونم مجددا کنکور بدم یا خیر،ممنون میشم جواب بدید

 31. فنی حرفه ای رشته تربیت بدنی هم کنکوری در دی دارد؟ بوجه بندیش چیه فقط عمومی ها حذفه؟ اگه در کنکور دی قبول بشیم اسفند معلوم میشه و مهر میریم دانشگاه؟

 32. با سلام من لیسانس و فوق لیسانسم رو روزانه گرفتم شما فرمودید در مقالتون در صورت استفاده دو بار روزانه حق شرکت در کنکور را نداریم ولی من جایی خوندم که از سال‌های ۹۷ به بعدبا اعتراض بعضی قانون محرومیت برداشته شد و این افراد میتونن حتی روزانه پزشکی رایگان بخونند.؟

 33. سلام.
  ببخشید من امسال بر اساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته کردم و در دوره روزانه پذیرفته شدم ولی نمیخوام تو رشته ای که قبول شدم درس بخونم و میخوام دوباره در کنکور دی ماه شرکت کنم.
  الان برای من محرومیت و محدودیتی وجود داره؟ینی باید رفع محرومیت کنم چیکار باید بکنم؟
  ممنون میشم جوابم رو بدید

  1. سلام وقتتون بخیر
   من فارغ‌التحصیل هوشبری روزانه ام ولی هنوز طرحم و نرفتم
   حتما باید طرح و برم بعد بتونم کنکور شرکت کنم؟!

   1. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم که اگه من برای کنکور دی فقط زیست و شیمی رو بخونم و بقیه درس ها صفر باشه و کنکور تیر ماه بقیه درس ها رو بزنم این دو تکمیل کننده هم هستند یا نه؟

 34. سلام ببخشید یک سوال اگر دو نفر مثلا کنکور بدن نفر اول توی دی ماه ۹۰۰ بشه نفر دوم توی تیر ماه ۹۰۰ بشه دوتاش بخوان برن یک رشته و یک دانشگاه کدومش میره؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر آفرین سوال خوبی بود صدرصد در این حالت درسته رتبه ها مساوی است ولی ترازهاشون یکی نیست به اون دلیل اونی که تراز کنکورش بهتره مطمئنا جلوتر است

   1. سلام من در کنکور ۱۴۰۱ دانشگاه روزانه قبول شدم ولی برای ثبت نام اقدام نکردم آیا میتونم دی ماه کنکور شرکت کنم ممنون

   2. سلام وقت بخیر اگر در کنکور دی ۱۴۰۱شرکت کنیم و در دانشگاه روزانه مجاز بشیم بعد از کنکور تیر این مجاز بودن تغییر نمیکنه البته اگر در کنکور تیر۱۴۰۲شرکت نکنیم واینکه انتخاب رشته قبل از کنکور ۱۴۰۲هستش؟

 35. سلام وقت شما بخیر
  ذکر کردید که زیرگروه‌ها حذف شدند، برای همه رشته‌ها اعمال شده؟ یعنی من دی‌ماه بخوام کنکور زبان رو بدم، مثل سال قبل زیرگروه‌ها مارو محدود نمیکنه؟ (مثل رشته های زبان غیر انگلیسی)

  1. زیر گروه ها واسه رشته تجربی ریاضی و انسانی اعمال نمیشه ولی بازم واسه زبان انگلیسی و هنر هم چون عمومی هاش حذف شده پس زیر گروه دیگه معنی نداره و این دو رشته هم اگر سازمان سنجش در ماه های آینده اطلاعیه جدیدی را منتشر نکند برای زبان انگلیسی هم حذف می شود

   1. پس اگه اینجوری باشه میشه همون زبان انگلیسی تخصصی رو کنکور داد و رشته‌ زبان های دیگه رو انتخاب رشته کرد، برخلاف کنکور های قبلی که زیرگروه ها مشخص میکرد چه رشته‌هایی رو بشه انتخاب کرد؟

   1. خب اینطوری که خیلی بد میشه ینی اگه من دی ماه رتبه خوبی بیارم باید صبر کنم ۸ ماه دیگه ینی مهر سال بعد وارد دانشگاه بشم ۸ ماه خیلی زیاد نیس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خب ۴ ماه دیگه هم میذاشتن روش بشه ۱۲ ماه ینی همون یکسال بعد وارد دانشگاه بشیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 36. سلام ببخشید
  تو نتایج کنکور دی معلوم میشه فرهنگیان هم مجاز شدی با خیر ؟
  امکان داره تو کنکور دی مجاز بشی ونتایج کنکور تیرکه بیاد رد بشی؟
  کنکور دی رو بدی و ترمیم معدل رو خرداد ۴۰۲ انجام بدی توی رتبه لحاظ میشه دیگه و اگر نمره بهتر بشه رتبه هم پایین میاد ؟

  1. سلام بله فرهنگیان هم مشخص می شود.خیر احتمال نداره دانش آموزی در کنکور دی ماه به عنوان مثال ۴۰ هزار بیاره و مجازه بشه برای انتخاب رشته ولی بعد آن رد شود!!!چون شاید دانش آموز دوست داشته باشد فقط یک کنکور شرکت کند.
   در مورد سوال ترمیم معدل شما باید سنجش در ادامه بیشتر توضیح بدهد ولی طبق سال های گذشته نمی شود

   1. سلام من دانشجو ترم یک هستم دوره روزانه و کنکور دی ماه رو شرکت کردم اگر کنکور رو قبول بشم قبل از انتخاب رشته باید از این رشته در حال تحصیلم انصراف بدم؟

 37. سلام من رشتم فنیه اگه بخوام دی شرکت کنم تو رشته تجربی تاثیر معدل برام حساب میشه یانه ببا توجه ب اینکه رشتم متفاوته اگر ن چیکار کنم معدلم تاثیر داشته باشه باید ترمیم کنم یا از اول دیپلم تجربیرو بگیرم؟

  راهنمایم کنید توروخدا

  1. سلام با توجه به چیزی که ما فهمیدیم و از آموزش و پرورش هم شنیدیم سوابق تحصیلی برای رشته فنی و کاردانش حساب نمیشه یعنی شما ۴۰ درصد را از دست میدید ولی بازم سنجش باید دقیق تر توضیح دهد چون این چیزی که آموزش و پرورش گفته قطعی نیست.

 38. سلام برای ترمیم معدل ۴ درس اختصاصی در تجربی و دروس عمومی فقط نیاز به ترمیم دازند یا اینکه باید کتاب هایی مثل هویت اجتماعی و مدیریت خانواده و بهداشت و اینارم نمرشونو درست کنیم؟

 39. سلام خسته نباشید. ببخشید من کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کردم و احتمالا پزشکی آزاد یا پردیس پذیرفته میشم. امکانش هست در صورت قبولی در پزشکی آزاد بدون انصراف در کنکور دی ماه شرکت کنم؟

 40. سلام
  اگر ظرفیت دانشگاه پزشکی۹۰۰ نفر باشه.پس در دی تا رتبه ۹۰۰ میرن پزشکی و ممکنه تیر ماهم شرکت نکنن.در تیرماهم تا رتبه۹۰۰هم میرن پزشکی پس میشه ۱۸۰۰ نفر؟یا از هر کنکور ۴۵۰ نفر برمیدارن؟

  1. سلام طبق مثال خودتون دو کنکور کلا ۹۰۰ نفر برمیدارن و هر کنکور سهمیه خودشو نداره هر کدام از کنکور ها تراز بالاتری داشته باشد و رتبه دانش آموز بالا باشد حساب می شود با وجود این باید منتظر بمونیم سازمان سنجش شاید به شکل دیگه ای ورودی برای دانشگاه بگیرد

 41. با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از مطالب خوب و کاربردی. سوالی از خدمت شما داشتم. اگر شخصی در کنکور ۱۴۰۱ قبول بشه، جهت شرکت در کنکور ۱۴۰۲ چطور باید انصراف خودش رو اعلام بکنه؟

  1. شما در سال برای کنکور ۱۴۰۲ دو تا کنکور می دهید اگر در کنکور دی ماه ۱۴۰۱ رتبه خوبی را کسب کردید اصلا دیگر نیازی نیست در کنکور تیر ماه شرکت کنی و نیازی به انصراف یا چیزی نیست

   1. سلام وقت بخیر من اگه بخوام کنکور دی رو بدم با توجه به کارنامه ی دی معلوم میشه اون رتبه ی مورد نظر رو کسب میکنم یا حتما باید کنکور تیر رو بدم؟

 42. با سلام‌
  لطفا در مورد کنکور هنر هم راهنمایی بفرمایید
  سوابق تحصیلی دانش آموزی که رشته تجربی یا رشته های دیگه ( نظری یا فنی و حرفه ای ) داره و کنکور هنر رو داره چگونه تاثیر میتونه داشته باشه ؟؟؟؟!!!!

 43. سلام ببخشید من پسرم یک سال پشت کنکور موندم و اگه تیر هم قبول نشم مشمول سزبازی هم ایا میشه برم دانشگاه اگر قبول نشدم و انصراف بدم بعد از یه مدتی باز کنکور بدم؟

  1. سلام اگر روزانه انصراف بدید محروم میشید باید دانشگاه آزاد یا پیام نور در کنارش بخونه تا سربازی نره و بعدش واسه کنکور بخونه اگر قبول شد انصراف بدهد

   1. سلام سوابق تحصیلی برای کنکور دی ماه هم تاثیر قطعی چهل درصدی دارع؟!
    و اینکه منظور از تاثیر قطعی چهل درصدی فقط معدل کتبی نهایی هست یا معدل دوازدهم کلا؟!

 44. سلام
  افرادی که دردیماه ۱۴۰۱ کدایثارگری اخذ می نمایند این کد برای کنکورتیر۱۴۰۲ هم پابرجا است یا کدجدید لازم است
  باتشکر

    1. احتمال زیاد میشه و مشکلی ندارد باید منتظر جواب قطعی سازمان سنجش باشیم چون گفتند تا آخر شهریور ماه در مورد ترمیم معدل و سوابق تحصیلی نظام قدیم تصمیم گیری خواهد شد

 45. سلام و عرض ادب خدمت شما تکلیف ماکه پیش دانشگاهی خوندیم ونظام ترمی واحدی در رابطه باترمیم معدل چگونه است؟الآن ماحق ترمیم معدل نداریم نظام مافقط کنکور ملاک بودوفقط درس را بایستی پاس میکردیم.راه حلی داردآیا؟سپاسگذارم.

  1. سلام متاسفانه تا به امروز سازمان سنجش اطلاعاتی در مورد سوابق نظام قدیمی ها نداده ولی چیزی که مشخص است اگر بخواهید نمره های سال دیپلم تون را ارتقاء بدید باید درس های نظام جدید را بخونید و در مدرسه های شبانه روزی واسه ترمیم معدل ثبت نام کنید

 46. سلام و درود امیدوارم روز خوبی را بوده داشته باشید
  شما گفتید جواب کنکور دی اسفند میاد یعنی اون موقع سوابق تحصیلی رو در نظر‌ نمی گیرند و تیر دوباره کارنامه دی صادر میشه با سوابق تحصیلی اگه کنکور تیر رو شرکت نکنیم

  1. طبق گفته سازمان سنجش یک ماه بعد کنکور نتایج میاد تا اینکه دانش آموز بفهمد بازم واسه کنکور بعدی شرکت کند یا نه!!! ولی در مورد این سوالی که شما پرسیدید یکم برای همه و تمامی کارشناسان مبهم است ولی احتمال زیاد سوابق تحصیلی لحاظ شود

 47. سلام پس اگر برای کنکور تیرماه انتخاب رشته کرده باشیم در کنکور دی ماه نمیتونیم انتخاب رشته کنیم حتی اگر دانشگاه ثبت‌نام نکنیم و باید تیر سال آینده کنکور داد؟

   1. سلام من رشتم فنیه اگه بخوام دی شرکت کنم تو رشته تجربی تاثیر معدل برام حساب میشه یانه ببا توجه ب اینکه رشتم متفاوته اگر ن چیکار کنم معدلم تاثیر داشته باشه باید ترمیم کنم یا از اول دیپلم تجربیرو بگیرم؟

    راهنمایم کنید توروخدا

   1. سلام ،برای فارغ‌التحصیلی که در کنکور دی شرکت می کنه در کارنامه اولی که در اسفند براش صادر میشه این مطلب مشخص میشه ک در دوره های روزانه مجاز هستش یا نه ؟

   2. با سلام
    من میخوام کنکور دی رو بدم و میخوام بدونم که رتبه من در کنکور دی چگونه محاسبه میشه؟
    یعنی باتوجه به شرکت کنندگان کنکور دی
    یا شرکت کنندگان کنکور تیر؟
    یا هردو

    1. در کنکور دی ماه چیزی که تا امروز اطلاع رسانی کردند رتبه مشخص نمی شود و فقط تراز در کنکور دی ماه مشخص می شود و در کنکور تیر رتبه هر دو و تراز مشخص می شود و میتوانید انتخاب رشته کنید

  1. سلام با تشکر از زحمات شما
   فقط یک سوال. هر داوطلب اگر بخواد کنکوکور بده کلا چهار کنکور رو طی، دو سال فقط میتونه کنکور بده؟ کلا چهار بار؟
   قبلا طرف چندین بار میتونست کنکور بده

 48. با توجه به مقاله منتشر شده شما پس در کنکور امسال دروس تخصصی برای رشته تجربی بدون توجه به زیر گروه شامل هر پنج درس ، ریاضی، فیزیک ، شیمی زیست و زمین شناسی میباشد

   1. سلام ببخشید
    کنکور دی ماه رو که بدیم و نتیجش توی اسفند ماه بیاد توی همون کارنامه اولیه اسفند رتبه کشوری و رتبه در سهمیه نهایی اعلام میشه؟؟؟؟؟ یا فقط درصد دروس اعلام میشه؟؟ چطوریه دقیقا؟

  1. سلام بنده شامل اعمال سوابق تحصیلی نمیشم و خیلی از بقیه عقب میفتم سئوال اینه که:
   اگه تو کنکور درصد بالایی بزنم میتونم عدم اعمال سوابق تحصیلی رو جبران کنم

   1. سلام درصد بالا در کنکور یعنی تراز خیلی وحشتناک بالا.
    پس اگر این شرایط برای شما اتفاق بیفتتد مطمئنا با معدل پایین کتبی نتیجه مطلوبی خواهید گرفت.

 49. با سلام با فرض شرکت کردن من تنها در کنکور دی ماه نتیجه اش چطوری با شرکت کنندگان تیرماه از نظر اختصاص دادن سهمیه ی رشته های برتر سنجیده میشه

  1. سلام وقت بخیر رتبه شما اگر سهمیه دارید در ر دو کنکور لحاظ می شود و متناسب با ترازی که در نظر می گیرند بهترین رتبه در بین هر دوتاش انتخاب می شود و مرداد ماه می توانی انتخاب رشته کنید

     1. دو حالته
      ۱: مثلا یکی دی میانگین ۶۰ میزنه تراز کنکور دیماه شده مثلا ۹۰۰۰ بعد ،تیر ۶۵ زده شده ۸۵۰۰،اون ۹۰۰۰رو حساب میکنن بعد با تراز امتحان نهایی جمع میشه.

      ۲: بهترین امتیاز کنکور هر داوطلب رو انتخاب و با اون ۴۰ درصد امتحان نهایی جمع میکنن بعد میندازن تو تراز کلی

      اگر مورد اول باشه امتحان تیر رو سخت تر میکنن تا ترازا همسان بشه

      اگر مورد دوم باشه دشواری کنکور دی و تیر اندازه هم دیگه اس.

      توضیح بدید کدوم حالت درسته؟

   1. سلام من فوق دیپلم حسابداریم دیپلم ریاضی نظام جدید میخوام کنکور تجربی بدم باید چیکار کنم؟
    میتونم دی امتحان بدم رتبم بیاد بعدش ترمیم معدل کنم ؟
    محاسبه کنکور دی نمرات سوابق در نظر گرفته نمیشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا