آزمونآزمون آزمایشیآزمون کنکورآزمون ورودی مدارسانتخاب منابع آموزشیقلمچیکنکورمازموسسات آموزشی

آزمون ماز یا قلمچی؟نقاط ضعف و قوت هر دو موسسه

مقایسه ویژگی های دو آزمون برتر برای داوطلبان کنکوری

سایت اورجینال مشاور زیر نظر بهروز اسدی (برترین تحلیلگر اساتید کنکور و موسسات کنکور) در زمینه مشاوره تحصیلی تخصصی پاسخگوی شما عزیزان می باشد. سعی داریم به بررسی دو موسسه بزرگ ماز و قلمچی بپردازیم سوال اکثر دانش آموزها این هست که آزمون ماز یا قلمچی را شرکت کنیم؟ کدام آزمون بهتر است؟ حتما و حتما این تحلیل را تا آخر مطالعه کنید تا با تصمیم گیری دقیق بهترین آزمون آزمایشی کنکور مناسب با خودتان را انتخاب کنید این پست کامل ترین مقایسه است و به هیچ عنوان نیازی نیست که سراغ سایت هایی بروید که به نفع خودشون تحلیل می کنند.

انتخاب درست آزمون های آزمایشی!

در نهایت ما تبدیل به انتخاب های مان خواهیم شد و این ما هستیم که می توانیم به یک داستان عالی تبدیل شویم “جف بزوس”

احتمالا شمایی که مخاطب این تحلیل هستید یا خودتان در تب و تاب شروع مسیر کنکور هستید، دوست دارید در ابتدای مسیر بهترین انتخاب ها را داشته باشید تا با تکیه بر آن ها قوی و استوار قدم بردارید تا در نهایت به نتیجه‌ مطلوب خود برسید.

محاله به قصد تماشای برنامه مورد علاقه تان در تلویزیون نشسته باشید و در میان برنامه ها صحبتی از کنکور و تبلیغات موسسه های مختلف نباشد، یا در حال وب‌ گردی یا گشت و گذار در شبکه های اجتماعی باشید و چشم تان به افرادی نخورد که هرکدام درحال تبلیغ پکیج و آزمون و کتاب های موسسه خاصی نباشند.

 آنقدر این تبلیغات ها خوش آب و رنگ هستند که شما و خانواده های شما سردرگم می شوید که به راستی کدام‌ یک از این موارد پیشنهاد شده مناسب سطح ما است و می توانیم از آن ها به عنوان ابزار مناسبی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم؟

تحلیل طبق قلم بهروز اسدی که رتبه برتر کنکور بوده و همچنین حداقل ۱۰ سال سابقه مشاوره ای و برنامه ریزی را دارند، نوشته شده است.

ویژگی یک آزمون خوب؟

آزمون خوب آزمونی است که:

 • کیفیت مطلوب سوالات در اکثر درس ها حفظ کرده
 • کیفیت سوالات در حد کنکور سال های اخیر و یا مقداری سطحش بالاتر باشد.
 • بودجه بندی و برنامه ریزی منسجم و دارای مرور باشد.
 • فاصله زمانی بین دو ازمون متوالی متناسب و استاندار است.
 • جامعه آماری نزدیک به کنکور دارد.
 • امنیت آزمون را به خوبی حفظ می کند.
 • شهریه ثبت نام، متناسب با میانگین سطح درآمد جامعه است.
 • پاسخ نامه کامل دارد و هر گزینه را تحلیل می کند.
 • کارنامه های مختلفی به داوطلبان ارائه می دهد تا خود را به درستی با رقبای خود بسنجند.

ویژگی های متمایز کننده ماز از رقبا

آزمون ماز یا قلمچی

برای مقایسه دو موسسه بزرگ آزمون ماز یا قلمچی اول ویژگی هر دو موسسه را بیان می کنیم که بیشتر با ویژگی های خوب هر دو موسسه آشنا شوید.

برگزاری آزمون به صورت آنلاین در ماز

آزمون های ماز در همان ابتدا سنگ بنای خود را بر روی غیر حضوری برگزار کردن آزمون ها گذاشت می توان گفت همین موضوع باعث شد به دلیل پیشینه و سابقه ای که در این کار داشت در دوران کرونا نسبت به آزمون های قلم چی توانست، آزمون ها را با امنیت بالاتری برگزار کند.

هزینه مناسب تر آزمون های ماز

یکی دیگر از نقاط قوت آزمون های ماز شهریه پایین تر آن نسبت به سایر موسسات مشابه بود همچنین همه دانش آموزان به صورت یکسان شهریه پرداخت می کردند و برای یک فردی با فرد دیگر متغیر نبود مگر افرادی که خود موسسه ماز به دلیل درصد های بالا به صورت رایگان ثبت نام می کند.

پاسخ نامه دقیق و پر نکته در آزمون ماز

می توان گفت پاسخ نامه بعد از کیفیت سوالات آزمون مهم ترین رکن یک آزمون است چرا که آزمون دادن علاوه بر سنجش، نوعی آموزش برای شما حساب می شود و از طریق آن می توانید نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید.

به همین علت یکی از مهمترین و عمده ترین بخش های آزمون دادن تحلیل و بررسی سوالات آن بعد از آزمون است و در اختیار داشتن یک پاسخ نامه کامل و البته دقیق می تواند شما را در این امر یاری کند. ماز یکی از کامل ترین پاسخ نامه ها را به دانش آموز ارائه می دهد.‌

تطابق سوالات با کنکور در ماز

تا چند سال پیش بعضی از دانش آموزان نسبت به بالا بودن سطح سوالات و سختی آزمون های ماز نسبت به سطح کنکور شکایت داشتند اما با توجه به کنکور های چند سال اخیر که درجه سختی آنها بالاتر رفته تشابهات آزمون های موسسه ماز و همچنین قلم چی با سوالات کنکور بسیار بالاست و تطابق بیشتری نسبت به سایر موسسات دارد.

امکان تقلب پایین تر در آزمون ماز

یکی از دلایلی که تقلب در آزمون های ماز کم است این است که این آزمون ها به صورت آنلاین برگزار شده و امکان pdf شدن و تبدیل به فایل را برای چاپ شدن ندارند به دلیل زمان محدود آمارهای تقلب در این آزمون ها کمتر است.

همچنین بیشتر افرادی در این آزمون ها شرکت می کنند خواهان رتبه شدن هستند، درست است که جامعه آماری پایین تری دارد، اما سیاهی لشکر در این آزمون کمتر است و همین دلیلی بر کاهش تقلب در آزمون است.

ویژگی های متمایز کننده قلم چی از رقبا

آزمون ماز یا قلمچی

بعد از ویژگی های ماز به ویژگی های موسسه قلمچی می پردازیم البته اگر اول به ویژگی های ماز پرداختیم دلیلی بر برتری آزمون ماز به قلمچی نیست در ادامه به ویژگی موسسه قلمچی هم می پردازیم.

جامعه آماری بالا در آزمون های قلمچی

مهمترین ویژگی بنیاد فرهنگی قلم چی داشتن جامعه آماری بسیار بالاست به طوریکه در آزمون های سالانه هیچ  موسسه‌ای به پای موسسه قلم چی نمی رسد چرا این ویژگی اهمیت دارد.

به دلیل اینکه دانش آموزان می توانند با جمعیتی نزدیک به آمار کنکور در طول سال آزمون دهند و رتبه نزدیک به رتبه کنکور خود را مشاهده کنند

شعب مختلف در اکثر نقاط ایران در قلمچی

کانون قلم چی از قدیمی ترین موسسات برگزار کننده آزمون آزمایشی است.

بیش از سه دهه است که دانش آموزان و خانواده هایشان با این موسسه آشنا هستند و به همین دلیل استقبال زیادی از این موسسه شده است.

شعبه های مختلفی را در سراسر ایران تاسیس کرده است تا همه دانش آموزان از امکانات این آزمون ها استفاده بکنند.

برنامه راهبردی قوی و منسجم در قلمچی

از دیگر ویژگی های مهم موسسه قلم چی می توان به داشتن برنامه راهبردی قوی منسجم و دارای مرور تا روز کنکور می توان نام برد که بسیاری از موسسات دیگر برنامه خود را بر اساس برنامه قلم چی می نویسند.

پشتیبانی کانون قلم چی

به ازای هر ۵۰ دانش آموز یک پشتیبان را انتخاب کرده پس در کل ایران بیش از چندین هزار نفر هستند که دانش آموزان کانون را پشتیبانی می کنند.

همچنین با داشتن نمایندگی های مختلف در سراسر ایران افراد زیادی را به خدمت گرفته تا به دانش آموزان بهترین خدمات را ارائه دهد.

بورسیه در موسسه قلمچی

یکی دیگر از ویژگی های کانون قلم چی بورسیه کردن دانش آموزان معدل بالای ۱۷ که تمکن مالی ندارند.

در ادامه به مقایسه آزمون قلم چی و ماز می پردازیم و آن ها را از لحاظ کیفیت سوالات در دروس اختصاصی، هزینه ثبت نام، زمان برگزاری این آزمون ها، کارنامه، پاسخ نامه و بودجه بندی آنها می پر دازیم.

از لحاظ کیفیت دروس اختصاصی، هر دو آزمون ماز و قلم چی پیشرو هستند و نسبت به سایر مؤسسات سؤالات با کیفیت تری را طراحی می کنند که علاوه بر سنجش موجب یادگیری دانش آموز نیز می شود. اما در ادامه ریزتر عملکرد ماز و قلم چی را در هر درس جداگانه بررسی می کنیم.

زیست آزمون ماز یا قلمچی بهتره؟

زیست آزمون ماز یا قلمچی
زیست آزمون ماز یا قلمچی

بدون شک زیست شناسی با ضریب ۱۲ مهم ترین درس رشته علوم تجربی است درسی که بسیاری از دانش آموزان به علت علاقه به آن این رشته را انتخاب کردند و وارد متوسطه دوم شدند.

اما بعضی از دانش آموزان به دلیل عدم تسلط بر آن و ندانستن نحوه آزمون دادن و درصد گیری در آن در بدو ورود شان به این رشته از با ارزش ترین  درس شان زده می شوند، چرا که این تصور برای آنها به وجود آمده که زیست شناسی هم مانند علوم تجربی دوران متوسطه اول است و صرفاً با حفظ کردن متن آن می توان به بهترین درصد ها رسید.

اما این خیال باطلی بیش نیست چرا که زیست شناسی درسی بسیار مفهومی است و طراح می تواند از ساده ترین و پیش پا افتاده ترین خط های کتاب نکاتی بسیار مفهومی را استخراج کند و بر پایه ی آن نکات سوال طرح کند، اما جای نگرانی نیست چرا که شما با مطالعه صحیح و آموزش صحیح و آزمون کار کردن منظم و تحلیل آزمون ها می توانید به نکات پنهان شده در عمق جملات کتاب برسید.

پس بخاطر سنگین شده اساسی ترین درس های تجربی و ریاضی در کنکور بارها این سوال پیش می آید، آزمون ماز یا قلمچی را شرکت کنم؟؟!؟!؟

زیست موسسه ماز

باید این نکته را ذکر کنیم که درس زیست شناسی اولین درسی بود که آزمون های ماز بر پایه آن تاسیس شد و تا قبل از سال ۹۸ همچنان موسسه ماز آزمون های خود را صرفاً از درس زیست شناسی برگزار می کرد.

همچنین کتاب های مطرحی به نام خیلی سبز و پینوکیو را تألیف کرده است و‌ از مهمترین منابع موجود در بازار هستند، پس ماز در درس زیست شناسی بسیار قدر است و تا به حال تطابق سوالات آن با کنکور ها بالای ۸۰ درصد بوده است.

زیست شناسی موسسه ماز دارای سوالات چالشی + مفهومی و چندقسمتی طولانی شبیه کنکور هست.

زیست موسسه قلمچی

موسسه قلم چی نیز در درس زیست شناسی سوالات چالشی زیادی را مطرح می کند که اغلب چند موردی هستند و طولانی، اما قلم چی معمولاً از طراحان مختلفی در این درس استفاده می کند و از میان چندین سوال ارسالی فقط پنجاه سوال را در هر آزمون گلچین می کند.

همین موضوع می تواند شما را با دید گاه های مختلف آشنا کند‌.

زیست شناسی موسسه قلمچی سوالات چالشی و سخت و گاها طولانی هست.

شیمی آزمون ماز یا قلمچی بهتره؟

شیمی آزمون ماز یا قلمچی
شیمی آزمون ماز یا قلمچی کدام بهتره

درس شیمی از نظر اهمیت در کنکور تجربی بعد از زیست شناسی، با ضریب ۹ برای تجربی ها در پله بعدی قرار می گیرد.

 همچنین از آن جا که هر سوال شیمی چندین برابر یک سوال درس های دیگر ارزش دارد، از درصد آن در کنکور برای کسب رتبه مطلوب نمی توان گذشت.

درس شیمی شامل دو بخش است یک بخش به نام مسئله که اتفاقا بخش اعظم این درس را شامل می شود و یک بخش  دیگر حفظی – مفهومی، برای بخش حفظی -مفهومی آن باید از درس زیست شناسی الگو برداری کنیم و آموزش خوب ببینیم بعد با حل تست و نوشتن نکات ان به مفاهیم پنهان شده در متن برسیم، اما برای بخش مسئله راهی جز تمرین زیاد تست و زدن آزمون ندارید.

با توجه به کنکور های اخیر تعداد سوالات شمارشی شیمی بیشتر شده است، پس نقش یک آزمون خوب خیلی پر رنگ شده است.

بنابراین برای رسیدن به تسلط در این درس باید بار ها و بارها از خود آزمون بگیرید و نقاط  ضعف و قوت خود را بشناسید و همچنین به توان یاد بگیرید که زمان خود را مدیریت کنید و در زمان محدود بیشترین سوالات ممکن پاسخ درست را بدهید برای درس شیمی آزمون موسسه ماز و قلم چی خوب هستند در ادامه به مقایسه این دو آزمون در درس شیمی می پردازیم.

شیمی موسسه ماز

در درس شیمی بخش مسئله و محاسبات از اهمیت خاصی بر خودار است بنا بر این اگر به دنبال تقویت محاسبات خود هستید، شرکت در این مؤسسه برای شما می تواند مفید باشد البته اکثر سوالات طراحی شده توسط ماز چالشی و سخت هستند.

شیمی موسسه قلمچی

اما قلم چی در درس شیمی بیشتر از سوالات چند موردی و طولانی استفاده می کند و به بخش حفظی – مفهمومی این درس نیز توجه ویژه دارد.  بنیاد فرهنگی قلم چی نیز همانند ماز استاد طراحی سوالات سخت و چالشی در این درس هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین اساتید شیمی ایران

بیشتر بخوانید: بهترین اساتید زیست کنکور

این دو پست می تواند برای شما مفید باشد.

ریاضی آزمون ماز یا قلمچی بهتره؟

ریاضی آزمون ماز یا قلمچی
ریاضی آزمون ماز یا قلمچی کدام بهتره

درس ریاضی از درس های محاسباتی رشته تجربی و ریاضی است که بسیار پر اهمیت است و به دلیل اینکه اکثر داوطلبان نمی توانند درصد مطلوبی را در آن کسب کنند اگر شما بتوانید این درس را برای خود به نقطه قوت تبدیل کنید از رقیبان خود چند قدم جلو تر میفتید.

آمار سال های گذشته درس ریاضی نشان می دهد که درصد بچه ها رو به پایین روی هست و سوالات کنکور نیز رو به مفهومی شدن بیشتر هست.

پس اگر شما در درس ریاضی نزدیک به نیمی از سوال های این درس را پاسخ درست دهید، به راحتی از هزاران داوطلبان دیگرجلو میفتید. درس ریاضی از آن در درس هایی است که علاوه بر اینکه یک آموزش خوب کمک کننده است حل تمرین و تکرار تست نیز بسیار پر اهمیت است تا بتوانید مهارت کافی را داشته باشید که در مدت زمان محدود به بیشترین سوال ممکن پاسخ درست را دهید.

ریاضی موسسه ماز

در درس ریاضی ماز تقریباً سوالات استاندارد را مطرح می کند.

ریاضی موسسه قلمچی

در این درس سوالات سخت و ایده دار را طراحی می کند که این مطلب می تواند به نفع داوطلبان قوی باشد و باعث افزایش آمادگی شان شود و از طرف دیگر میتپاند باعث دلسردی دانش اموزان ضعیف باشد.

اینستاگرام مشاور

فیزیک آزمون ماز یا قلمچی بهتره؟

فیزیک آزمون ماز یا قلمچی
مقایسه آزمون ماز یا قلمچی

یکی از درس های مهم و اختصاصی رشته تجربی و ریاضی درس فیزیک است. فیزیک یک درس  محاسباتی است که نکات حفظی – مفهومی نیز در این بخش قرار می‌گیرد اما اغلب سوالات طراحی شده از این درس بیشتر از بخش  محاسباتی است.

در کنکور علوم تجربی فیزیک دارای سی سوال است که زمان پاسخگویی به این سوالات ۳۷ دقیقه  است‌. در این درس هرچه از تمرین و تکرار برای رسیدن به تسلط بگوییم کم گفته ایم، یکی از منابع خوب برای تست های فیزیک سوال های آزمون های آزمایشی و کنکور های سالهای گذشته است که  می توانید با آزمون دادن نکته های خوبی را استخراج کنید و با تیپ سوالهای هر بخش آشنا شوید.

مهم ترین نکته در درس فیزیک تیپ شناسی است، یعنی چه ؟ معمولاً هر درس فیزیک در هر مبحث یک سری سوالات تیپیکال و معروف دارد که شما و آشنایی این الگوریتم می توانید به بالاترین درصد ها برسید و این کار صرف با حل کردن تست و آزمون دادن میسر می شود.

آزمون های ماز و قلمچی در فیزیک را در ادامه بررسی می کنیم.

فیزیک موسسه ماز

سوالات پیچیدگی های بالاتری نسبت به کنکور ۱۴۰۱ داشتند.

فیزیک موسسه قلمچی

سوالات با سطح دشواری متفاوت در این آزمون چیده شده و هرچه به پایان سوالات نزدیک می‌شود سطح دشواری بیشتری پیدا میکند.و در کل مانند ماز سخت تر از کنکور بود.

اما این نکته را به یاد داشته باشید سطح کنکور۱۴۰۱ در سوالات فیزیک نسبت به سالهای گذشته پایین تر بود و شاید به خاطر همین موضوع احساس کنید و آزمون های آزمایشی سطح دشواری بیشتری نسبت به کنکور داشتند اما بدانید که قرار نیست که کنکور های سال آینده هم به آسانی فیزیک امسال باشد پس سوالات سخت تر میتواند باعث افزایش آمادگی شما شود.

هزینه آزمون ماز یا قلمچی کمتره؟

وضعیت اقتصادی همه داوطلبان یکسان نیست و شاید هزینه آزمون های آزمایشی به دوش خانواده ها سنگینی کند. اما یکی از موفق ترین سرمایه گذاری های دنیا سرمایه گذاری بر روی خود است و بدانید اگر بتوانید امروز بر روی خود هزینه کنید و از این ابزار مهم یعنی آزمون آزمایشی به درستی استفاده کنید و نتیجه مطلوبی در کنکور بگیرید در آینده می توانید چندین برابر این مقدار را به خود و خانواده تان بر گردانید.

شاید هزینه معیار خوبی برای سنجش آزمون ها نباشد اما به هر حال باید قبول کنیم در وضعیت اقتصادی کنونی اهمیت ویژه ای پیدا می کند در ضمن این به این معنا نیست هر چه آزمون گران تر باشد از لحاظ کیفی نیز برتر است و بالعکس. اما در ادامه به مقایسه این دو مؤسسه در این مقوله می پردازیم.

هزینه موسسه ماز

آزمون های ماز قیمت پایین تری به نسبت قلم چی دارد و این قیمت شهریه برای همه یکسان است مگر مواردی خاص که به دلیل درصد های بالا که این موسسه به صلاح دید خود انتخاب کرده و می‌توانند رایگان در آزمون ها شرکت کنند. اما به یاد داشته باشید که آزمون های ماز به صورت آنلاین است و هزینه ای بابت تکثیر اوراق نمی پردازد.

هزینه موسسه قلمچی

آزمون های قلم چی با اینکه شهریه ی گران تری دارد  و در واقع بالا ترین نرخ را در بین موسسات دارد و این شهریه شهر به شهر متفاوت است اما توجه ویژه ای به دانش آموزان با معدل بالای ۱۷ که تمکّن مالی ندارند دارد و آنها را بورسیه می کند.

روزهای برگزاری و فواصل آزمونی کدام موسسه بهتره؟

آزمون های آزمایشی اغلب فاصله بین آزمون متوالی شان دو هفته است.

اما بعضی موسسات این فاصله را به یک ماه افزایش داده اند، به دو دلیل میتوان گفت که فاصله استاندارد بین دو آزمون متوالی در طول سال همان دو هفته است:

۱. دانش آموز از فضای آزمون دور می شود  و همچنین هر چه فاصله بیشتر باشد دانش آموز تعداد کمتری آزمون آزمایشی را تا روز کنکور تمرین می کند.

۲. وقتی فاصله بین آزمون ها زیاد شود به مراتب بودجه ‌بندی هم سنگین تر می شود و دانش آموزان با داشتن فرصت بیشتر انسجام خود را در برنامه ریزی تا آزمون بعدی از دست می دهند.

هم ازمون قلم چی و هم آزمون ماز فاصله دو هفته بین دو آزمون متوالی را رعایت کرده اند.

 طبق روزهای برگزاری کنکور سراسری  که در روزهای آخر هفته هست آزمون های آزمایشی نیز آزمون های خود را در پایان هفته برگزار می‌کنند به

 • ماز: در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برگزار می‌شود.
 • آزمون قلم چی: در روز جمعه برگزار می‌شود .

بنابراین اگر تمایل به شرکت در هر دو آزمون را دارید می توانید از هر دو آزمون به صورت مکمل استفاده کنید ورا که تداخل زمانی برای شما به وجود نمی آید.

پاسخ نامه آزمون ماز یا قلمچی بهتره؟

به جرأت می گوییم که مهم ترین قسمت هر آزمون پاسخ نامه آن است رسالت آزمون دادن فقط سنجش نیست بلکه آموزش نیز هست به این صورت که هر داوطلب پس از آزمون دادن باید بعد از بررسی کارنامه خود و مشاهده درصد ها از روی کارنامه بفهمد که کدام سوالات را اشتباه زده و کدام را درست و کدام یک را نزده  گذاشته است.

همچنین همه آن ها را طبقه بندی کند و هر سوال غلط و نزده خود را از روی پاسخ نامه بررسی و تحلیل کند و بفهمد چه عاملی باعث شده که این سوال را اشتباه جواب بدهد یا اصلا جواب ندهد.

مثال: اگر شما یک سوال را به دلیل ضعف علمی پاسخ نداده ای، آن مبحث را مجدد مطالعه کنید، یا اگر سوالی را غلط زدید و اشتباه شما به دلیل بی دقتی بوده باید با  تمرین های بیشتر روی بحث مهارت آزمون بی دقتی خود را به حداقل برسانید.

پاسخنامه ماز

آزمون های ماز پاسخ نامه بسیار کامل و پر نکته ای دارند، که در سوالات هر گزینه را جداگانه بررسی می کند و اگر ابهامی وجود داشت، درسنامه ای را برای آن مبحث ارائه می‌ دهد.

پاسخنامه قلم چی

قلمچی نیز پاسخ نامه خوبی دارد و  سوالات را گزینه به گزینه تحلیل می کند.

دسترسی بهتر به کدام نمایندگی آزمون در سراسر کشور راحت می باشد؟

یکی دیگر از تفاوت های میان ماز و قلم چی در تعداد شعب فعال این موسسات در استان های مختلف است.

نمایندگی های ماز

از همان ابتدا آزمون ها را به صورت مجازی برگزار می کردند و اولین شعبه آن در شیراز بود و هم اکنون نیز نمایندگی رسمی ماز در شیراز است، با گذشت زمان در چند شهر دیگر شعبه های خود را تاسیس کرد، اما در دنیای امروز که اکثرا به اینترنت دسترسی دارند، مرز های جغرافیایی دیگر محدودیت نیستند و هر دانش آموز از هر نقطه ایران به صورت غیر حضوری ثبت نام می کند و آزمون می دهد.

نمایندگی های قلم چی

بنیاد فرهنگی از همان ابتدا یکی از اهدافش تاسیس شعب در تمامی نقاط ایران بود تا همه دانش آموزان حتی دانش آموزان مناطق محروم نیز از این آزمون استفاده کنند و فقط کلان شهر ها از این ابزار استفاده نکنند.

نمودار خلاصه ویژگی های ماز و قلمچی

 مقایسه ماز قلم چی
زیست چالشی، شبیه به کنکور چالشی، سبک ۱۴۰۱
شیمی مسائل زیاد، سؤال سخت سخت، چند موردی زیاد
ریاضی تقریباً استاندارد ایده دار سخت
فیزیک سخت تر از ۱۴۰۱ سخت تر از ۱۴۰۱
شهریه ارزان تر – ثابت گران – متغیر  
روز برگزاری چهارشنبه و پنج شنبه جمعه حضوری
برنامه راهبردی بر پایه ی قلم چی قوی و منظم
نمایندگی ها شعب کم   تعداد زیاد
نحوه برگزاری آنلاین حضوری
پاسخ نامه کامل، حاوی درسنامه کامل، تحلیل همه گزینه ها
کارنامه کارنامه کاربردی چندین کار نامه کاربردی
جامعه آماری پایین تر بالا
امنیت آزمون قوی تر پایین، تقلب زیاد

شما عزیزان شاید سوال  دیگری نیز در ارتباط با موسسه ماز داشته باشید! (سوال متداول دانش آموزان)، ماز یا کلاسینو؟ می توانید آن را در همین سایت و طبق تحلیل اسدی مشاهده بکنید.

طرح مشاوره اورجینال مشاور

طرح مشاوره اورجینال مشاور

من بهروز اسدی هستم، ۱۰ سال سابقه مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی کنکور در موسسات آموزشی و شبکه آموزش را دارم. برای این که بهترین مسیر برای موفقیت در کنکور و رتبه شدن را انتخاب بکنید کافیه در قدم اول تحلیل های سایت اورجینال مشاور بخونید و در قدم دوم برای وارد شدن در طرح مشاوره بهروز اسدی با شماره زیر تماس بگیرید.

اهمیت آزمون های آزمایشی

امروزه برای کنکور ابزارهای مختلفی معرفی می شود که ادعا می کنند شما را به هدف تان می رساند اما بیایید صادق باشیم بعضی از این ابزار ها  خیلی ضروری نیستند، بود و نبود شان برای دانش آموز فرقی نمی کند، اما یکی از ارکان های مهم برای موفقیت در کنکور، آزمون های آزمایشی است زیرا همانطور که میدانید کنکور یک آزمون تستی با تعداد سوالات مشخص است شما باید در زمان محدود چهار ساعته به بیشترین سوال ممکن پاسخ درست دهید و در واقع آن را مدیریت کنید تا بتوانید به درصد ها و رتبه مطلوب خود برسید.

 مدیریت آزمون کاری نیست که شما بتوانید در عرض یکی دو هفته آن را بیاموزید و اجرایی کنید چرا که مدیریت آزمون یک مهارت است و شما حتی اگر  آموزش استراتژی آزمون دادن را از بهترین مشاور کنکور و معلم آموخته باشید تا زمانی که نتوانید آن را به صورت عملی در آزمون های خود اجرایی کنید هیچ کار مفیدی برای کنکور خود انجام نداده‌ اید.

 در اینجاست که اهمیت آزمون های آزمایشی مشخص می‌شود آزمون هایی که  همان طور که از نام‌شان بر می‌آید یک آزمون تمرینی برای سنجش و یادگیری و البته تقویت مهارت آزمون دادن است. که شما این فرصت را در اختیار دارید که به صورت پیوسته تا روز کنکور این مهارت ها را تمرین کنید.

 از طرف دیگر اکثر آزمون ها با داشتن برنامه ریزی منسجم یک سال تحصیلی را به فواصل دو هفته ای تقسیم کرده اند که به آن برنامه راهبردی می گویند و در این برنامه، بودجه بندی هر آزمون را نوشته و در واقع برای دو هفته داوطلب مشخص می کند.

کدام مباحث از هر درس را مطالعه کند و برای آزمون بعد به تسلط برسد. اغلب دانش آموزان با تکیه بر این برنامه به خوبی درس های خود را جمع بندی می کنند، و البته با تحلیل آزمون نقاط ضعف و قوت خود را شناخته و به تبدیل نقاط ضعف به قوت و پایدار نگه داشتن نقاط قوت می پردازد.

همچنین این آزمونها داوطلب را مجبور می کند، چهار ساعت متوالی بر روی صندلی بشیند و شرایط سر جلسه کنکور را تمرین کند.

تاریخچه موسسه ماز

آزمون ماز یا قلمچی

تقریباً یک دهه پیش بود که چند تن از جوانان نخبه و رتبه برتر شیرازی که همگی دانشجوی پزشکی شیراز بودند تصمیم گرفتن آستین بالا بزنند موسسه ای که به نام ماز را تاسیس کنند تا کمکی باشد برای داوطلبان کنکوری  که به دنبال سوالات چالشی بودند و می می خواستند خود را در آزمون‌ هایی غیر از سه موسسه معروف آن زمان بسنجند.

همه موسس های آزمون ماز، خود شان جزو طراحان آزمون های قلم چی بودند و هر چند وقت یکبار اسم آنها در میان طراحان درس زیست به چشم می خورد.

آن طراحان مبتکر و خلاق اسمشان به صورت زیر می باشد:

۱. دکتر  موسوی

۲. دکتر  اسفندیاری

۳. دکتر حمیدرضا زارع

  اسم موسسه نیز از ابتدای فامیل این سه نفر ساخته شده است و دست بر قضا اسم یک بازی به نام ماز طراحی شده است.

 موسسه ماز در ابتدا به صورت اختصاصی روی درس زیست مانور میداد و طراحی سوالات آن در این درس همان طور که از اسم موسسه برمی‌آید مازی شکل و پر پیچ و خم بود و هر تست یک ایده جدید برای داوطلبان بود و از همان ابتدا سنگ بنای این موسسه بر برگزاری آزمون به صورت آنلاین بود و همین موضوع آن را از بقیه موسسات تمایز میداد.

از همان سال ۹۳ تا همین سال ۱۴۰۱  رتبه های یک کشوری در آزمون های ماز ثبت نام  می کردند و از آزمون ها استفاده می کردند و بعد از نتیجه آنها ماز را به کنکوری های سال بعد معرفی می کردند و همین موضوع باعث شد  جامعه آماری آزمون ماز آرام آرام بالاتر برود و این موسسه شناخته تر شود و جامعه آماری به چندین هزار نفر برسد البته هنوز یکی از شعار های ماز این است که ماز را همه افراد نمی شناسند و فقط رتبه برتر ها از آن با خبرند.

همانطور که اشاره کردیم تا چند سال پیش تمرکز ماز صرفاً بر روی درس زیست بود ولی حالا آزمون های جامع ماز پا به عرصه گذاشته است و به یک رقیب سرسخت برای آزمون های قلم چی تبدیل شده است.

تاریخچه موسسه بنیاد فرهنگی قلمچی

آزمون ماز یا قلمچی

 کانون فرهنگی آموزش قلم چی کهنه سوار آزمون های آزمایشی است، موسسه ای که چندین دهه است که رتبه برتر های بسیاری را تحویل جامعه می دهد و غیر ممکن است که نام آن به گوش دانش آموزان و اولیا  آن ها برخورد نکرده باشد.

این موسسه آموزشی از سال ۱۳۷۰ توسط جناب آقای کاظم قلم چی، آقای سعادتی، آقای حامد و آقای تمنا تاسیس شد و در سال ۱۳۷۰  در ابتدای کار با هدف با خصوصی شروع به کار کرد، اما از سال ۱۳۷۲ برنامه عوض شد و با گرفتن آزمون های منظم دو هفته یکبار هدف خود را تغییر دادند، در ابتدا داوطلبان شرکت کننده در آن آزمون خیلی کم بودند و حدود ۷۰ نفر در آزمون ها شرکت کردند اما با توجه به نتایج، سال بعد این آمار به ۵۰۰ نفر رسید.

آزمون ها رفته رفته معروف تر شد و به جایی رسید که همه افراد راجع به آزمون قلم چی اطلاعات دارند. همین موضوع بزرگترین نقطه قوت آزمون قلم چی را تشکیل داد که منظور از آن جامعه آماری بالا نسبت به سایر رقبا است.

 کاظم قلم چی خود در یک خانواده فرهنگی اما با مشکل مالی پرورش یافته است بنابراین دانش آموزان با مشکل مالی و معدل بالای ۱۷ را بورسیه می کند.

کانون این سیاست را اتخاذ کرد که در دورترین نقاط ایران نیز یک شعبه قلم چی باشد تا دانش آموزان مناطق محروم نیز پا به پای دانش آموزان کلان شهرها رقابت کنند و بتوانند در کنکور رتبه های خوبی را کسب کنند و به همین خاطر هم اکنون کانون فرهنگی قلم چی بیش از ۳۰۰ شعبه در سراسر ایران دارد .

اینستاگرام مشاور

نتیجه گیری مقایسه ماز و قلمچی

ما در مقاله بالا سعی کردیم بهترین اطلاعات را به شما ارائه بدهیم و صادقانه و بدون موضع گیری هر کدام از موسسه قلم چی و ماجرا برای شما بررسی کنیم موسسه ماز و قلم چی در کار خود بهترین هستند و بدون شک کیفیت سوالات آنها بسیار بالاست ست و خطاهای بسیار کمی در آن رخ می دهد و در دروس اختصاصی نزدیکترین سطح سوال را به کنکور های سراسری دارند اما در یک سری از جزئیات با همدیگر تفاوت هایی را دارند باید بدانیم هیچ موسسه ای تمام و کمال نیست هر کدام ایراداتی را دارند.

 حال این شما هستید که باید با هوش فرا شناختی خود بتوانید بهترین آزمون را که مناسب سطح شماست انتخاب کنید و سریع تر شروع کنید.

بدانید در مسیر کنکور آنچه شما نیاز دارید یک برنامه و نقشه راه مناسب و البته شجاعت برای شروع است.

 مطمئن باشید هزاران نفر همچون شما از این موسسات استفاده می کنند اما هر ساله تعداد کمی از این افراد رتبه برتر می‌شود و می‌توانند در دانشگاه مورد علاقه خود تحصیل کنند چرا این اتفاق رخ می دهد؟

چون خیلی از افرادی که در این آزمون ها شرکت می کنند فقط ابزار ها را خریداری کرده و نمی توانند راه درست استفاده از آن را پیدا کنند همین موضوع باعث می شود که در میان دو فرد که هر دو از یک آزمون استفاده می کردند، یکی موفق می شود و دیگر شکست بخورد، پس صرف داشتن امکانات کنکوری نمی تواند تضمین کننده موفقیت شما باشد، بلکه باید از ابزارهای خود به درستی استفاده کنید تا به خواسته خود برسید.

سوالات متداول

۱-آزمون ماز یا قلمچی بهتره؟

هر دو آزمون دارای مزیت هایی است که دانش آموز باید متناسب با سطح خودش انتخاب کند.
اگر می خواهید به صورت جامع در مورد دو آزمون بدانید حتما وارد سایت شوید.

۲ – شباهت و مطابقت کنکور با آزمون های آزمایشی ماز یا قلمچی بیشتر است؟

هر دو آزمون در بعضی از درس ها با کنکور ۱۴۰۲ مطابقت داشتند که می توانید با مطالعه مقاله بیشتر اطلاعات بگیرید.

 

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

‫۵۴ دیدگاه ها

 1. سلام من دوازده تجربیم و توی هر دو آزمون شرکت میکنم. نکاتی میگم که ممکنه کمکتون کنه
  اول اینکه سوالات هر دو آزمون خوب و با کیفیت هستن(ماز یکم سخت تره) ولی بخوام به تفکیک درس بگم زیست و شیمی ماز بهتره و فیزیک کانون.
  جامعه آماری هر دو آزمون خوبه(قلم چی یکم بیشتره). بخوام دقیق تر بگم امسال قلم چی آزمون های نیمسال اول هشتادو خورده ای بودن ماز هفتاد.
  بزرگترین نقطه ضعف قلم چی تقلبش هست که آزار دهندس و پاسخ نامش که ناقصه و خیلی وقت ها همه گزینه ها رو هم تحلیل نمیکنه. بزرگترین ضعف ماز هم آنلاین بودنشه که دانش آموز اذیت میشه مثلا توی موازنه واکنش ها.
  در کل هر دو آزمون خوب هستن و شرکت در هر دو آزمون رو به دانش آموزان متوسط به بالا توصیه میکنم

 2. سلام من دوازدهم تجربی هستم و چند ساله کانون قلمچی میرم میخواهم ماز هم ثبت نام بکنم بنظرتون اینکارو انجام بدم یا نه ؟و چه پیکچی از ماز برا بقیه سال تحصیلی تا کنکور خوبه ؟

 3. سلام وقتتون بخیر
  برای منی که شرایط شرکت در آزمون رو ندارم و میخوام بعد آزمون سوالات رو بیرون چاپ کنم و خودم آزمون بدم، به نظرتون کدوم آزمون بهتره؟
  آزمون ماز سوالاتش کم پیدا میشه برای دانلود، اما میگن استاندار تر هست
  نظر شما برای من چیه؟

 4. پشتیبان قلم چی کاملا بدرد نخور زنگ میزنن شب امتحان عزیزم چقدر خوندی ؟ منم میگم عالی …اصلا خوب نیست

 5. سلام، خطای اکثریت کم است، این یک اصل علوم اجتماعی است. به قلم چی شک نکنید، بنده هر دو فرزندم جمعاً به مدت ۱۹ سال از خدمات آن استفاده کرده اند،قبولی هر دو در تیز هوشان و بعد قبولی در شریف و دومی هنوز دانش‌آموز هستش.
  ضمنا یادتان باشد، هیچ چیز مطلقا خوب وجود ندارد.
  موفق باشید

  1. متاسفانه در قلم چی خیلی تقلبه میشه گفت ۹۵درصد رتبه های برتر متقلبند ولی قلم چی همچنان رتبه های برتر رو با افتخار اعلام میکنه و تراز میده مسخره خب ازمونهای پر تقلب خب فقط درصد بده روح و روان جوونا الکی نریز به هم

  2. کاری به آزمون ندارم ولی اگه خطای اکثریت کمه چرا از ۵۰۰ هزار داوطلب کنکور ۱۰ هزار نفرش پزشکی قبول میشن؟

 6. سلام من ورودی یازدهم تجربی هستم و در مدرسه نمونه دولتی درس میخونم و از نظر درسی شرایط خوبی دارم و امسال معدل سالیانم ۱۹.۷٠ شده و از نظر تستی هم مقداری تست کار کردم من میخوام خودم رو از نظر تست قوی کنم و نمیدونم چه موسسه ای ثبت نام کنم الان هم درباره موسسه ماز هم دارم تحقیق می کنم و میخواستم نظر شما رو درباره این موسسه بدونم و اگه میشه بیشتر درباره دبیرای این موسسه توضیح بدین و درباره اشتراک الماس هم اگه میشه بیشتر توضیح بدین

 7. سلام من قلم چی میرم و راضی هستم هر چند گاهی اوقات پول زیاد میگیرند ولی از این هم نمیشه گذشت که پشتیبان ها و استادان بسیار عالی و باتجربه ای داره همینطور آزمون های کاربردی و مفید و بنظرم حضوری بهتر از آنلاین هست چون ما با فضای کنکور بهتر آشنا میشیم در مورد تقلب هم اصلا کسی که تقلب میکنه چرا میاد آزمون میده و فقط به ضرر خودش هست نه کس دیگه

 8. سلام وقت بخیر من ورودی پایه دهم تجربی هستم
  غیردولتی ثبت نام کردم .
  هفتم و هشتم و نهم رو ۲۰ شدم .
  تا حالا نه کتاب کمک آموزشی داشتم و نه موسسه ای ثبت نام کردم
  شما چی پیشنهاد میدید که کیفیت درس خوندنم رو بالا ببره؟؟

 9. سلام وقت بخیر من ورودی پایه دهم تجربی هستم
  غیردولتی ثبت نام کردم .
  هفتم و هشتم و نهم رو ۲۰ شدم .
  تا حالا نه کتاب کمک آموزشی داشتم و نه موسسه ای ثبت نام کردم
  شما چی پیشنهاد میدید که کیفیت درس خوندنم رو بالا ببره؟؟

   1. سطح درسیم تا نهم عالی بوده و معدل کل نهم ام هم ۱۹.۹۸ بوده ولی تستی یکم ضعیف هستم برا همین میخوام برم یه موسسه ولی نمیدونم کدوم؟
    ممنون میشم یه راهنمایی کنین.

    1. شما اگه مدرسه تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول شده باشی خود مدرسه آزمون برگذار می‌کنه ولی اگر نشدی از من میشنوی چند ماه صبر کن تا سطح درسیت مشخص بشه چون دوره دوم خیلی سخت تر از دوره اول هست و افت تحصیلی وجود داره

 10. قلمچی واقعا چرتە ، اینم ک میگن بورسیە میکنن و اینا هم چرتە چون رفتاری ک با بورسیە شدگان میکنن عرض تا اسمون با اونایی ک بورسیە نیستن فرق دارە ، پس گول بورسیەشو نخورید چون جوری باهات رفتار میکنن انگار بردە و زیردست اونایی.

 11. نمایندگی قلمچی شهر ما بالاجبار میگه باید ده میلیون پرداخت کنید جالبش اینجاست که ما هرچی پیگری کردیم نتیجه ندید اگه شما میتونید اینو پخش کنید که مردم بدونن چجوری دارن از مردم پول چپاول میکنن

   1. سلام من معدلم ۱۹ میرم کلاس دوازدهم ولی توی تست خیلی ضعیف هستم میخواستم ببینم کدوم موسسه خوبه که بتونم نتیجه خوبی ازش بگیرم ممنونم میشم که راهنمایی کنید

  1. احسنت حامد نمایندگی نجف آباد استان اصفهان با خود مرکز استان قلمچی هم حرف زدیم گفتند آره میدونیم ولی کاری نمی‌تونیم بکنیم

    1. سلام، بهتره مراجعه کنید وکامل با خدمات اشنا بشید ، کمتر از ۹ میلیونه وشامل ازمون،مشاوره تکمیلی علاوه بر خدمات پشتیبانی ، وبینارهای اموزشی ماهیانه با مشاور ارشد از تهران ،۲ ازمون تشریحی مشابه با امتحانات نهایی ،خدماب وب کارت ،وپکیج کتاب برنامه ای حدود ۱۵۰۰ است

 12. من هر دو آزمون رو شرکت کردم به نظرم ماز به دلیل پاسخ نامه بسیار قوی تر نسبت به قلمچی بهتره چون من از هر مشاوری که پرسیدم تحلیل آزمون رو مهم تر از خود آزمون میدونستن

 13. مقایسه ی بسیار خوبی بود.هر دو موسسه آزمون های بسیار خوب و با کیفیتی دارند اگر از هر دو به صورت مکمل و همزمان استفاده شود فوق العاده ست.
  خسته نباشید خدا قوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا