مشاوره تحصیلی

چگونه در امتحانات نهایی ۲۰ بگیریم؟

7 مورد در موفقیت امتحانات نهایی توسط بهروز اسدی

 معمولا یکی از سوالاتی که در مرکز اورجینال مشاور از مشاور امتحان نهایی بارها و بارها مطرح می‌شود، سوال ۲۰ گرفتن در امتحانات نهایی است! چرا که این موضوع به صورت کامل و جامع روی نتیجه نهایی تاثیر گذار است، از طرفی به این موضوع توجه نمایید که هر ساله تاثیر امتحانات نهایی روی نتیجه پایانی بیشتر می‌شود، با در نظر گرفتن این نکته قصد داریم، در این بخش به صورت دقیق پاسخ سوال « چگونه در امتحانات نهایی ۲۰ بگیریم؟ » را از زوایای مختلف مورد نقد و بررسی قرار دهیم. قطعا بعد از مطالعه این مقاله با بهترین و جذابترین تکنیک‌های این حوزه آشنا خواهید شد. البته قبل از بررسی پاسخ این سوال بهتر است به یک نکته بسیار مهم توجه نمایید.

در صورتی که هدف شما از ۲۰ گرفتن در امتحانات افزایش نمره کارنامه پایان سال است، به سادگی می‌توانید از نکات مطرح شده در این جا استفاده کنید. اما اگر هدف شما بهبود شرایط کنکور و قبول شدن در آزمون نهایی است، می‌توانید از بخش برنامه ریزی کنکور سبک اورجینال مشاور به صورت ویژه استفاده نمایید. چرا که در این بخش برای کنکور دانش آموزش برنامه ریزی ویژه‌ای به کار گرفته‌ایم و می‌توانید از نتایج پایانی آن بهترین و بیشترین بهره را ببرید. البته پشتکار و همچنین تلاش شما نیز در این مسیر بسیار مهم است. در صورتی که صرفا این بخش را مطالعه کنید و برای تحصیل خود برنامه ریزی عملی انجام ندهید، دانستن و ندانستن پاسخ سوال « چگونه در امتحانات نهایی ۲۰ بگیریم؟ » در آینده شما تفاوتی ایجاد نخواهد کرد.

نکات مهم موفقیت در امتحانات نهایی توسط بهروز اسدی بررسی شده است. تا پایان همراه ما باشید.

راز موفقیت در امتحانات نهایی !

برای پیروزی در امتحانات نهایی راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد. برخی از آن ها عملی است و برخی دیگر در غیر ممکن است و ریسک بسیار بالایی را به همراه دارد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید برخی از دانش آموزان به جای سوال « چگونه در امتحانات نهایی ۲۰ بگیریم؟ »  از ما سوال « چگونه در امتحانات نهایی تقلب کنیم » را مطرح می‌کنند. بر فرض که چندین راهکار نیز برای این موضوع وجود داشته باشد، در صورت کشف آن قطعا عواقب بسیار زیادی روی آینده تحصیلی دانش آموز به وجود خواهد آورد.

اولین و مهمترین نکته‌ای که در بهبود عملکرد شما تاثیر گذار است، آرامش و ساده انگاری امتحانات نهایی می‌باشد. در برخی مواقع افراد اطلاعات کافی در این رابطه ندارند و امتحانات نهایی را از کنکور سخت تر میدانند، در صورتی که اینگونه نیست. اگر شما مطالعات زیادی انجام دهید و از طرفی برای امتحانات نهایی نیز آماده نباشید، ممکن است که نتیجه مناسب به دست نیاورید. با توجه به این موضوع سعی کنید که با آرامش خاطر امتحانات نهایی خود را پشت سر بگذارید. در این صورت می‌توانید به یک نتیجه بسیار جذاب و دلنشین دست پیدا کنید. در ادامه بهترین راهکار شما برای ۲۰ گرفتن در امتحانات نهایی را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

دانش آموزانی که به دنبال تقلب در امتحانات نهایی هستند، معمولا نتایج نامطلوبی را کسب می کنند.

چگونه در امتحانات نهایی 20 بگیریم

۱. پاسخ  کامل و جامع به سوالات بدون اضافه گویی

معمولا دانش آموزش همزمان که برای امتحانات نهایی آماده می‌شوند، از تست های کنکور نیز استفاده می‌کنند. ذهن آن ها نیز عادت می‌کند که همواره کوتاهترین مسیر را انتخاب نموده و در سریعترین زمان ممکن به پاسخ دست پیدا کند. اما امتحانات نهایی برخلاف کنکور شرایط اندکی متفاوت خواهد داشت. با توجه به این موضوع یکی از بهترین استراتژی‌هایی که شما می‌توانید از آن بهره مند شوید، استفاده از پاسخ‌های بلند بدون زیاده گویی خواهد بود. برخی مواقع بچه های درس خون اطلاعات بسیار زیادی دارند و راه حل درست را نیز میدانند، اما به دلیل عدم بیان آن نمره کامل به دست نمی‌آورند. این موضوع مخصوصا در درس های تخصصی مانند فیزیک، ریاضی، شیمی و … بیشتر تکرار می‌شود.

به عنوان مثال یک دانش آموز به سوال اثبات فرمول هندسی یک پاسخ کوتاه و کنکوری میدهد و در این صورت نمره کامل را به دست نخواهد آورد و از ۲۰ امتحانات نهایی جا می‌ماند. البته دقت کنید که در درس های عمومی مانند الهیات و عربی و … از زیاده گویی خودداری کنید. در برخی مواقع شما برای یک سوال کوتاه پاسخ‌های طولانی و بلند ارائه می دهید و این موضوع نیز می‌تواند برای شما مشکل ساز شود. بهترین راهنما و الگو برای هر شخص پاسخ کتب درسی است. اگر برای به دست آوردن یک پاسخ سوال از دروس تخصصی کتاب روشی طولانی ارائه کرده است، شما نیز از آن پیروی کنید. اما اگر کتاب یک روش کوتاه را پیشنهاد میدهد، شما نیز در امتحانات نهایی از همان استفاده کنید.

بارم بندی امتحانات نهایی در اولویت شما باشد.

۲. با حل کردن نمونه سوالات سال های گذشته ۲۰ بگیرید

در برخی مواقع افراد شب امتحان از بهترین مشاور کنکور اورجینال مشاور در خواست راهنمایی می‌کنند. در این زمان نمی‌توان به آن ها توصیه‌ای برای آموزش مطالب جدید داشت، چرا که ذهن آن ها پذیرای این موضوع نیست و از طرفی استرس امتحان فردا نیز روی نتیجه نهایی تاثیر گذار خواهد بود. در این صورت بهترین کار استفاده از دانش های طول سال تحصیلی است. شما می‌توانید نمونه سوالات سال های گذاشته را تهیه کنید و به حل کردن آن ها بپردازید. در صورتی که پاسخ برخی از آن ها را به صورت جسته و گریخته می‌دانید، سعی کنید با استفاده از کلید پاسخ سوال به نتیجه مناسب دست پیدا کنید. از طرفی با تمرین و تکرار و تغییر پارامترهای مختلف آن پاسخ یک سوال را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهید.

اما اگر پاسخ یک سوال را نمیدانید و از طرفی پاسخ نیز برای شما آشنا نیست، به آن سوال کاری نداشته باشید. کسی که به دنبال ۲۰ گرفتن در امتحانات نهایی است، باید تمامی سوالات را بلد باشد و از طرفی در شب امتحان آن ها را مرور کند. از طرفی به این نکته نیز توجه نمایید که سوالات تالیفی در امتحان نهایی نیز معمولا در ۱۰ سال گذشته یک بار تکرار شده است و در امتحان نهایی صرفا پارامترهای عددی آن تغییر خواهد کرد. به همین دلیل است که شما باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا پاسخ سوالات خود را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهید.

استفاده از کتاب های کمک آموزشی نهایی خیلی می تواند موثر در نمره ۲۰ شما باشد.

معرفی بهترین منابع امتحان نهایی دوازدهم را قبلا نوشته ایم حتما بعدا مطالعه کنید. در ضمن برای سال دهم و یازدهم نیز مناسب می باشد.

۳. استفاده از خلاصه درس نامه ها برای مرور سریع نکات درسی

یکی از مهمترین نکاتی که روی نتیجه امتحانات نهایی افراد تاثیر گذار است، نحوه مرور درسنامه‌ های خلاصه نویسی شده می‌باشد. در صورتی که دانش آموز از همان ابتدا در زمان مطالعه خود خلاصه نویسی کرده باشد، در یک مدت زمان بسیار کوتاه می‌تواند تمام درس ها را مطالعه کند. اما اگر دانش آموز به هر دلیلی خلاصه نویسی مناسب انجام ندهد، شب امتحان نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد. در این صورت بهترین حالت استفاده از درس نامه‌ کتاب های کمک درسی خواهد بود. امروزه کتاب های کمک درسی بسیار زیادی به شما کمک می‌کنند که مرور درس ها در مدت زمان بسیار کوتاه تری انجام شود. دانش آموزانی که به دنبال پاسخ سوال « چگونه در امتحانات نهایی ۲۰ بگیریم؟ » می‌باشند، به سادگی می‌توانند یک ساعت قبل از امتحان خود به این خلاصه نویسی‌ها نیم نگاهی اجمالی داشته باشند.

شک نکنید خلاصه و نکته برداری های شما در طول سال در شب امتحان حکم مدال طلا را دارد.

۴. دسته بندی مناسب پاسخ سوالات

یکی از مهمترین نکاتی که روی تصحیح سوالات دانش آموزان تاثیر گذار می‌باشد، دسته بندی مناسب است. فرض کنید که در امتحانات نهایی از شما در مورد مقایسه دو آرایه زبان فارسی سوال شده است. در این صورت می‌توانید پاسخ را به صورت انشاء در بخش پایینی صفحه بنویسد. در این صورت چشم مصحح خسته خواهد شد و معمولا به سوالات پایانی توجه کافی ندارد. در این صورت احتمال ۲۰ گرفتن دانش آموزش در امتحانات نهایی به صورت قابل توجه کاهش پیدا می‌کند. نکته بعدی که باید به آن توجه کنید، استفاده از علائم نگارشی و همچنین استفاده از تمام فضای در اختیار شما خواهد بود.

فرض کنید که در امتحانات نهایی خود برای یک سوال مقدار کمی فضا قرار داده‌اند. در این صورت دو راه حل خواهید داشت. اولین راه حل شما در این است که پاسخ سوالات خود را به صورت دسته بندی شده و همچنین با استفاده از پارامترهای عددی ثبت کنید. دومین حالت آن نیز در این است که برگه پاسخ نامه را به صورت منظم بخش بندی کنید و بر اساس نیاز خود پاسخ امتحان را به صورت دسته بندی شده قرار دهید. حتما در دسته بندی خود از « الف، ب، پ، ج و … » استفاده نمایید. در این صورت اطمینان خواهید داشته که نتیجه نهایی به دست آمده مناسبترین حالت ممکن را دارد.

۵. کتاب درسی به هر جزوه و همچنین کتاب کمک درسی ارجح است

زمانی که به دنبال پاسخ سوال « چگونه در امتحانات نهایی ۲۰ بگیریم؟ » می‌باشید، نشان از سعی و تلاش شما برای موفقیت بیشتر در کنکور می‌باشد. در این صورت باید تمام تلاش خود را به کار گیرید که با استفاده از ایک استراتژی مناسب و همچنین برنامه ریزی عملی و بلند مدت از چندین و چند کتاب کمک درسی استفاده کنید. در برخی مواقع در کتاب‌های کمک درسی روشی متفاوت برای حل کردن امتحانات معرفی شده است. در صورتی که برای پاسخ به سوالات امتحانات نهایی نیز بخواهید از همین روش ها استفاده کنید، نمره ۲۰ را از دست خواهید داد. ممکن است که از یک روش دیگر پاسخ سوالات را به دست آورید و از طرفی پاسخ و روش شما نیز کاملا صحیح باشد. اما مصحح امتحان می‌تواند بنا بر تشخیص خود به شما نمره کامل را ندهد.

برای جلوگیری از به وجود آمده چنین چالش‌هایی بهترین حالت در این است که پاسخ سوالات خود را به نحوی سازماندهی و مدیریت کنید که دقیقا مطابق کتاب درسی باشد. می‌توانید شب قبل از امتحان به صورت روزنامه وار درسنامه های کتاب درسی را مورد بررسی قرار دهید. در این صورت می‌توانید به یک نتیجه بسیار جذاب و جامع دست پیدا کنید. چرا که در ذهن شما به صورت ناخودآگاه روش درست ثبت شده است و از طرفی مجدد مرور نیز گشته است.

۶. به توالی امتحانات توجه کنید

در برخی مواقع افراد در یک روز دو امتحان نهایی به فاصله زمانی ۳۰ دقیقه را تجربه می‌کنند. ممکن است که در امتحان اول خود که یک درس عمومی نیز می‌باشد، نتیجه مناسبی دریافت نکنند. در این صورت برای امتحان دوم از روحیه و انرژی کافی برخوردار نباشند. حال امتحان دوم که یک درس تخصصی است و در کنکور آن ها به صورت مستقیم تاثیر گذار است را به درستی پاس نمی‌کنند. گاها این ۰.۲۵ در هر سوال را از دست میدهند و نمره ۲۰ آن ها تبدیل به نمره ۱۸ می‌شود. دانش آموز های با تجربه معمولا قبل از شروع امتحان دوم خود ذهنشان را خالی می‌کنند.

هر کسی برای این کار یک تکنیک اختصاصی دارد. یک شخص با گوش دادن موزیک مورد علاقه‌اش آرامش خود را به دست می‌آورد. نفر دوم با شوخی و خنده به آرامش میرسد و دیگری با مدیتیشن به هدف خود دست پیدا خواهد کرد. دقت کنید که امتحان قبلی شما هیچ ارتباطی به امتحان جدید ندارد و به سادگی می‌توانید به یک نتیجه بسیار عالی دست پیدا کنید، اگر آرامش داشته باشید و برای این موضوع نیز برنامه ریزی کرده باشید.

طرح مشاوره اورجینال مشاور

طرح مشاوره اورجینال مشاور

من بهروز اسدی هستم، ۱۰ سال سابقه مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی کنکور در موسسات آموزشی و شبکه آموزش را دارم. برای این که بهترین مسیر برای موفقیت در کنکور و رتبه شدن را انتخاب بکنید کافیه در قدم اول تحلیل های سایت اورجینال مشاور بخونید و در قدم دوم برای وارد شدن در طرح مشاوره بهروز اسدی با ما ارتباط بگیرید.

۷. از سطح سوالات نهایی سال گذشته آگاه باشید و ببینید!

معمولا سطح این امتحانات را برای راحتی دانش آموزان ما منتشر می کنیم.

سطح سوالات امتحانات نهایی

چگونه در امتحانات نهایی 20 بگیریم

سخن پایانی

در این پست بهروز اسدی برای شما چند راز با اهمیت و همچنین مهم درباره امتحانات نهایی را فاش نمودند. اصول کسب نمره کامل در امتحانات نهایی به نسبت کنکور بسیار ساده‌تر می‌باشد. به همین دلیل دانش آموزانی که به دنبال قبولی در دانشگاه‌ های معتبر دولتی هستند از فرصت امتحانات نهایی بهترین و بیشترین استفاده را خواهند کرد. شما نیز می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و به صورت مستقیم روی نتیجه کنکور خود تاثیر بگذارید. برای دسترسی به رتبه کنکور مناسب لازم است که برای آن برنامه ریزی کنید.

روش های برنامه ریزی دهم و یازدهم را حتما مطالعه کنید:

برنامه ریزی پایه یازدهم

برنامه ریزی پایه دهم

ما در مجموعه اورجینال مشاور در کنار شما خواهیم بود و تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت که با استفاده از نکات و همچنین تکنیک‌های اصولی به رتبه مناسب شما در کنکور کمک کنیم. مشاورین ما تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت که با استفاده از دانش و تجربه خود دانش آموزان را برای کسب رتبه مناسب یاری کنند. در این صورت می‌توان اطمینان داشت که در یک مدت زمان کوتاه به نتایج معقولی دست پیدا کنند. البته منظور ما از مدت زمان کوتاه ۶ تا ۸ ماه به کنکور می‌باشد. کسانی که به دنبال ۲۰ گرفتن در امتحانات نهایی هستند، حداقل یک ماه قبل برای این موضوع با کمک یک مشاور برنامه ریزی خواهند کرد.

چگونه در امتحانات نهایی ۲۰ بگیریم؟ یا چگونه در کنکور موفق شویم؟ پاسخ این دو سال پیش ماست 😎

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا