تیزهوشاندولتی و غیره دولتیسایر مدارسغیرانتفاعیمدارسمدارس هوشمندنمونه دولتی

چرا بعضی معلمان سر کلاس خوب درس نمی دهند؟

کیفیت تدریس معلمین مدرسه چه اهمیتی دارد؟

اغلب دانش آموزان همیشه از نحوه تدریس معلمین مدرسه گله مند هستند و آن را یکی از علت های مهم در نتیجه نگرفتن و افت تحصیلی خود می دانند؛ این مسئله برای دانش آموزان کنکوری بسیار پررنگ تر و با اهمیت تر است، چون که این افراد در بازه زمانی مهم و سرنوشت سازی قرار دارند و معلم مدرسه بر روی عملکرد آنها در کنکور سراسری و همچنین معدل دیپلمی که کسب می کنند تاثیر زیادی دارد.

معلمین دلایل مختلفی برای این موضوع دارند و در اظهار نظرهای خود به موارد زیادی اشاره کرده اند که به واقع نیز درست است و در ادامه بررسی خواهند شد.

کیفیت تدریس معلمین مدرسه چه اهمیتی دارد؟

در صورتی که معلم آموزش های خود را با کیفیت بالا و به شکل موثری ارائه کند:

کیفیت تدریس معلمین مدرسه چه اهمیتی دارد؟

 • دانش آموزان به ادامه تحصیل و کسب بیشتر علم علاقه مند می شوند
 • روند یادگیری برای آنها سرعت و سهولت بیشتری پیدا می کند
 • به منابع کمک آموزشی و خدمات جانبی کمتری نیاز پیدا می کنند
 • در سال کنکور چرخه یادگیری و آماده سازی داوطلبین به شکل بهتر و موثرتری انجام می پذیرد
 • از درس و مدرسه خسته نمی شوند، این موضوع بر روی روحیات و اعتماد به نفس آنها نیز تاثیر بسیار زیادی می گذارد
 • در هزینه های دانش آموزان و خانواده هایشان نیز صرفه جویی های زیادی به وجود می آید

در صورتی که معلم آموزش های خود را با کیفیت پایین و غیرمفید ارائه نماید:

 • دانش آموزان دچار مشکلاتی از جمله زده شدن از درس، افت تحصیلی، افسردگی، ناامیدی از ادامه تحصیل و بی میلی به مدرسه می شوند
 • برای جبران مشکلات پیش آمده لازم است تا از خدمات و کتاب های موسسات و کلاس های خارج از مدرسه استفاده نمایند
 • هزینه های زیادی را برای جبران ضعف تحصیلی مدارس متحمل می شوند
 • پایه تحصیلی ضعیفی برای دانش آموزان شکل می گیرد و این موضوع در آینده برای آنها مشکلات زیادی را به بار می آورد

محدودیت زمانی در مدارس

در مدارس زنگ های یک و نیم ساعته برای دروس در نظر گرفته می شوند و بر اساس اهمیت آن درس، این زنگ ها دو تا سه بار در هفته تکرار می شوند، این یعنی معلمین در طول هفته حداکثر ۴ و نیم ساعت زمان در اختیار دارند که بخش زیادی از این زمان صرف حضور و غیاب و اموری غیر از آموزش می گردد.

پیامدهای محدودیت زمان در مدارس

 • معلم امکان به اتمام رساندن مباحث را ندارد و مجبور است بخشی از مطالب را حذف کند و یا به تدریس فشرده آنها بپردازد، در این صورت درصد یادگیری دانش آموزان کاهش پیدا می کند
 • فرصتی برای پرداختن به مباحث خارج از کتاب و یا تست زنی برای دانش آموزان کنکوری وجود ندارد
 • بخش عمده مباحث تشریحی هستند و نیاز به توضیح و تکرار زیادی دارند، پس زمان زیادی نیز برای آنها صرف می شود و محدودیت بیشتری برای حل مسائل وجود دارد
 • کیفیت برگزاری امتحانات کلاسی و ترمی در حدی نیست که به پیشرفت و یادگیری دانش آموزان کمک کند و خود این موضوع سختی های بیشتری را برای دانش آموزان و دبیر فراهم می آورد.

امکانات کم آموزشی

تدریس اصولی و موثر دروس نیازمند استفاده از روش های نوین است که این خود به بهره گیری از تجهیزات و وسایل نیاز دارد؛ عدم وجود امکانات مطلوب آموزشی از دیگر دلایلی است که دبیران نمی توانند تدریس خوبی را در مدارس به دانش آموزانشان ارائه نمایند و کلاس ها در مقایسه با دیگر منابع و جلسات آموزشی از کیفیت پایین تری برخوردار هستند.

فضای مدارس و بودجه های در نظر گرفته شده برای تجهیز آنها به گونه ای نیست که بتوان در آنها روش های نوینی را به اجرا در آورد، به همین سبب می بایست این ضعف را از روش های دیگری جبران نمود.

اشتیاق پایین دانش آموزان در مدارس

اکثریت دانش آموزان در مدارس دولتی مشغول به تحصیل هستند و برای این امر هزینه های زیادی را پرداخت نمی کنند، به همین واسطه است که دانش آموزان تعهد زیادی به کلاس درس و روند تحصیل خود ندارند و به نوعی آن را تکلیفی ضروری و خسته کننده می دانند.

اینستاگرام مشاور

نقد و بررسی اساتید کنکور و موسسات آموزشی به همراه کتاب های آموزشی به صورت اختصاصی و رایگان فقط در پیج اینستاگرام ! لطفا فالو کنید

اینستاگرام مشاور

یک باور غلط

تا پول پرداخت نکنید از خدمات آموزشی مناسبی برخوردار نمی شوید؛ این جمله باوری است که در ذهن بسیاری از دانش آموزان و خانواده هایشان شکل گرفته است و کاملا اشتباه است.

در نتیجۀ این باور:

 • دانش آموزان تعهد زیادی به کلاس درس ندارند
 • اوقات خود در مدرسه را به تفریح و اموری غیر از مطالعه می پردازند
 • در طولانی مدت معلمین نیز تحت تاقیر این مسئله قرار می گیرند و از تلاش و انگیزه های خود برای تدریس موثر می کاهند
 • تاسیس انواع دیگر مدارس و موسسات تحصیلی رونق بیشتری پیدا می کند و نقش تربیتی و رشدی آموزش و پرورش جای خود را به روند تحصیل اقتصادی و مالی می دهد

حقوق و مزایای کم معلمین مدارس

درآمد مدرسین مدارس دولتی و موسسات و مدارس غیردولتی قابل مقایسه نیست، این خود علتی است که بسیاری از معلمان تمایل زیادی به تحصیل در مدارس نشان نمی دهند و برخی از آنها نیز از سر اجبار در مدارس حضور دارند. تغییر این روند و حل کردن این مشکل نیازمند اصلاح ساختار و قانون گذاری ها است و به لایه های عمیق مدنی و اجتماعی کشور بر می گردد.

چگونه ضعف های موجود را رفع کنیم؟

دانش آموزان خود مسئولیت وضعیت درسی خود را بر عهده دارند و باید اهمیت زیادی برای این موضوع قائل باشند؛ آن دسته از افرادی که فکر می کنند این روند تحصیلی به آنها ضربه می زند باید به فکر راه های جبران و بهبود وضعیت باشند که این ها عبارت هستند از:

 1. استفاده از منابع کمک آموزشی کتبی

بهره مندی از کتاب های کمک آموزشی و امتحانی جامع و موثر از ملزوماتی است که می تواند یادگیری دانش آموزان را تحت تاثیر قرار دهد؛ انتشارات بزرگ و متعددی در زمینه تولید کتاب های کمک آموزشی فعالیت دارند و تنوع بالا در این زمینه باعث می شود تا هر دانش آموزی با هر سطح تحصیلی قادر به انتخاب و استفاده از آنها باشد.

 1. بکارگیری معلم خصوصی

معلم خصوصی بطور متمرکز و با تاثیرگذاری بالا آموزه های خود را به افراد انتقال می دهد، با این کار بهترین روند آموزشی شکل می گیرد و ابهام و سختی نیز برای دانش آموز ایجاد نشود.

استفاده از معلم خصوصی نیازمند توان مالی بالا است، اما اغلب افراد جامعه قادر به این کار نیستند و فقط دسته خاصی مشکلی با پرداخت هزینه های معلم خصوصی ندارند، اما جای نگرانی نیست، چونکه راه های کم هزینه ای نیز وجود دارد.

 1. کلاس های جبرانی خارج از مدرسه

موسسات و آموزشگاه های مختلف دوره ها و کلاس های درسی گوناگونی برگزار می کنند، این مسئله برای دانش آموزان کنکوری پررنگ تر است و قادرند در کلاس های کنکوری آنلاین و یا حضوری شرکت داشته باشند تا به شکل بهتری خود را برای کنکور آماده کنند.

 1. دی وی دی های کمک آموزشی

دی وی دی های کمک آموزشی محتواهای ضبط شده تصویری هستند که در آنها از انواع امکانات و شیوه های تدریس استفاده شده است، از دیگر ویژگی های این محصولات جامعیت و تاثیرگذاری بالا است. بسیاری از افراد فکر می کنند که دی وی دی های آموزشی فقط مختص کنکوری ها است، اما این چنین نیست و این محصولات برای تمامی پایه های آموزشی و رشته ها ارائه می شوند.

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با همه این منابع دارید به شما توصیه می شود تا مقاله نظرسنجی دی وی دی های آموزشی کشور از همین سایت را بخوانید.

تدریس مجازی، بزرگترین ضربه به دانش آموزان

شیوه بیماری کرونا باعث شد تا مدارس و مراکز آموزشی فعالیت های خود را به شکل غیرحضوری و در بستر اینترنت برگزار نمایند، پس از مدتی اپلیکشین شاد به عنوان بستر آموزش مجازی مدارس انتخاب شد و معلمین از طریق آن به تدریس روی آورند.

تدریس مجازی، بزرگترین ضربه به دانش آموزان

برخی از مدرسین در کلاس های حضوری هم قادر به تدریس موثر و مطلوب نبودند، حال فرض کنید این روش آموزش به مجازی تغییر پیدا کند؛ همین مسئله موجب بروز مشکلات متعددی شد. در حال حاضر بسیاری از دانش آموزان بدون شرکت در کلاس ها، توجه به دروس، درس خواندن برای امتحانات و انجام تکالیف مشغول به گذراندن دوران تحصیلی خود هستند و با پایه ضعیف و معلومات کم به سطوح بالاتر راه پیدا می کنند.

مزایای آموزش مجازی برای آموزش و پرورش

 • زیرساخت های لازم برای برگزاری کلاس های غیرحضوری در کشور فراهم گردید و برنامه ها و سایت های متعددی نیز ایجاد گردیدند
 • فرهنگ سازی مطلوبی در رابطه با شرکت در کلاس های آنلاین و طریقه استفاده از آنها صورت پذیرفت و موجب پیشرفت جامعه گردید
 • دانشگاه ها و مدارس به این فکر افتادند که پس از ایام کرونا نیز بخشی از مطالب و کلاس های خود را به شکل غیرحضوری دایر نمایند تا هم در هزینه و هم در زمان صرفه جویی های زیادی ایجاد شود

معایب آموزش مجازی برای آموزش و پرورش

 • عدم امکان برگزاری کلاس ها و مراسم های فوق برنامه
 • عقب ماندن از روند برنامه ریزی های تحصیلی و حذف بخشی از مطالب کتب درسی
 • اختلال و بروز مشکل در جریان برگزاری امتحانات و سنجش های مدارس و دانشگاه ها

برای دریافت ۳ جلسه مشاوره رایگان و رسیدن به نمره ۲۰ و یا سطح عالی در ۱ ماه همین الان این فرم رو پر کنید و برامون ارسال کنید تا کارشناسان سایت مشاور با شما تماس بگیرن و کامل راهنمایی تون کنن.

سخن آخر

با در نظر گرفتن تمامی این مشکلات، راه های پیشنهاد شده برای جبران اهمیت و نمود بیشتری پیدا می کنند؛ پس لازم است تا با دقت مورد بررسی قرار گیرند و دانش آموزان بر اساس شرایط و خواسته های خود راهی را برای پیشبرد اهداف تحصیلی و ارتقای دانش آموزشی خود پیش بگیرند.

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام. راقم این سطور شرم نکرده این اراجیف را بافته؟ خودش این کلمات و نوشتن آنها را نزد کی خوانده؟ نزد چه کسی یاد گرفته است؟ این نمک به حرامی و ناسپاسی در حق تمام معلمان و به ویژه معلمانی است که با زحمت این شخص ناسپاس را از بیسوادی نجات داده و داخل در جامعه فرهیختگان کرده است. دیگر چه باید گفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟?؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا