برنامه ریزی

برنامه ریزی درسی یازدهم

نحوه برنامه ریزی پایه یازدهم تجربی، انسانی و ریاضی | برنامه امتحانات نهایی و کنکور | مناسب کنکور 1404 تا 1406

زمانی که صحبت از کنکور می‌شود، دانش اموزان سال یازدهم و دوازدهم بیشترین استرس را خواهند داشت. چرا که می‌دانند کنکور آن ها از سال قبل شروع شده است و نتیجه امتحانات نهایی آن ها به صورت مستقیم در برنامه ریزی آن ها تاثیر گذار است. نگران نباشید، ما در مجموعه اورجینال مشاور تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت، در برنامه ریزی درسی یازدهم (تجربی، ریاضی و انسانی) کنار شما باشیم و مهمترین نکات آن را به شما عزیزان آموزش دهیم. دقت کنید که برنامه ریزی نیمی از مسیر است و پشتکار و تلاش نیمه دیگر مسیر موفقیت؛ به همین دلیل بعد از برنامه ریزی مشاورین مجموعه اورجینال مشاور در کنار شما خواهند بود تا با توجه به شرایط روحی دانش آموزش برای آن ها برنامه ریزی کند.

این پست برای آمادگی امتحانات نهایی سال یازدهم و کنکور می باشد و توسط مشاور ارشد، استاد بهروز اسدی نوشته شده است.

برنامه ریزی درسی یازدهم رشته تجربی و ریاضی

سال یازدهم معمولا یک سال بسیار جذاب برای دانش آموزان خواهد بود. چرا که در سال‌های قبلی معمولا افراد به دنبال تجربه یک فضای جدید از دروس سنگین بودند و برای کنکور نیز یک برنامه ریزی حداقلی انجام میدادند. اما در سال یازدهم فاصله آن ها تا کنکور کمتر شده است و از طرفی امتحانات نهایی آن ها نیز بسیار تاثیر گذار شده است. برای برنامه ریزی سال یازدهم شما باید دو موضوع بسیار مهم و ضروری را مد نظر قرار دهید.

برنامه ریزی یازدهم برای مدرسه و امتحانات نهایی
برنامه ریزی یازدهم برای کنکور دو سال آینده

دو مورد بالا باید در برنامه ریزی دانش آموزان سال یازدهم رعایت شود.

نمونه برنامه ریزی پایه یازدهم تجربی (+ ریاضی)

نمونه برنامه ریزی یازدهم هم زمان با مدرسه:

شنبه مدرسه زیست یازدهم فصل ۱

گفتار ۱ و ۲

۱.۵ ساعت

ریاضی یازدهم فصل ۱

بخش ۱

۱ ساعت

فیزیک یازدهم فصل ۱

بخش ۱

۱ ساعت

مرور مباحث مطالعه شده

۱۰ تست زیست + ۱۰ تست ریاضی و فیزیک

۱ ساعت

۱ شنبه مدرسه زیست یازدهم فصل ۱

گفتار ۲ و ۳

۱.۵ ساعت

شیمی یازدهم فصل ۱

بخش ۱

۱ ساعت

فارسی

بخش ۱

۴۵ دقیقه

حل سوالات نهایی مربوط مباحث مطالعه شده
۲ شنبه مدرسه زیست یازدهم فصل ۱

حل تست + رفع اشکال

۱.۵ ساعت

ریاضی یازدهم فصل ۱

فصل ۱ + حل تست + رفع اشکال

۱.۵ ساعت

شیمی یازدهم فصل ۱

فصل ۱ + حل تست + رفع اشکال

۱.۵ ساعت

مرور مباحث مطالعه شده

۱۰ تست زیست + ۱۰ تست ریاضی و شیمی

۱ ساعت

۳ شنبه مدرسه زیست یازدهم فصل ۱

حل تست کنکور جدید + رفع اشکال

۱.۵ ساعت

فیزیک یازدهم فصل ۱

فصل ۱ + حل تست + رفع اشکال

۱.۵ ساعت

عربی

بخش ۱

۴۵ دقیقه

حل سوالات نهایی مربوط مباحث مطالعه شده درسی
۴ شنبه مدرسه زیست یازدهم

مرور مباحث آزمون + رفع اشکال و حل تست زمان دار

۱.۵ ساعت

شیمی یازدهم

مرور مباحث آزمون + رفع اشکال و حل تست زمان دار

۱.۵ ساعت

زبان

بخش ۱

۴۵ دقیقه

ریاضی یازدهم

مرور مباحث آزمون + رفع اشکال و حل تست زمان دار

۱.۵ ساعت

۵ شنبه زیست یازدهم

مرور مباحث آزمون + رفع اشکال و حل تست زمان دار

۱.۵ ساعت

شیمی یازدهم

مرور مباحث آزمون + رفع اشکال و حل تست زمان دار

۱.۵ ساعت

فیزیک یازدهم

مرور مباحث آزمون + رفع اشکال و حل تست زمان دار

۱.۵ ساعت

دینی

بخش ۱

۳۰ دقیقه

حل سوالات نهایی مربوط مباحث مطالعه شده درسی
جمعه  آزمون آزمون استراحت تحلیل آزمون رفع اشکال آزمون

برنامه ریزی درسی یازدهم تجربی

دانش آموزان رشته ریاضی نیز می توانند از برنامه بالا استفاده کنند، با این تفاوت که درس زیست را حذف کنند و ساعت مطالعه پایین تری داشته باشند.

توجه کنید برنامه ریزی بالا برای یک دانش آموز نرمال درسی می باشد، اگر شرایط شما خاص می باشد ما برنامه ریزی شخصی روزانه در اختیار شما قرار می دهیم.

نمونه برنامه ریزی نامناسب برای دانش آموزان پایه یازدهم

نمونه برنامه ریزی یازدهم اشتباه و غیر اصولی هم زمان با مدرسه:

شنبه مدرسه زیست یازدهم فصل ۱ زیست یازدهم فصل ۱ زیست یازدهم فصل ۱ استراحت
۱ شنبه مدرسه ریاضی یازدهم فصل ۱ ریاضی یازدهم فصل ۱ استراحت فیزیک یازدهم فصل ۱
۲ شنبه مدرسه شیمی یازدهم فصل ۱ شیمی یازدهم فصل ۱ شیمی یازدهم فصل ۱ شیمی یازدهم فصل ۱
۳ شنبه مدرسه درس در اولویت نبوده درس در اولویت نبوده درس در اولویت نبوده درس در اولویت نبوده
۴ شنبه مدرسه کمی ریاضی کمی زیست باشگاه و … استراحت
۵ شنبه خواب خواب استراحت مطالعه برای امتحان مدرسه مطالعه برای امتحان مدرسه
جمعه خواب خواب استراحت مطالعه برای امتحان مدرسه مطالعه برای امتحان مدرسه

چرا برنامه ریزی درسی بالا نامناسب می باشد؟

  • تعادل درسی ندارد، به صورت درصدی و اصولی درس ها پخش نشده است.
  • تفریحات و دیگر کارای دانش آموز منطق ندارد.
  • برنامه بقچه ای می باشد.
  • بی نطمی دانش آموزان کاملا مشخص می باشد.
  • برنامه حل سوال نهایی و تست ندارد.
  • برنامه کاملا تک بعدی و تا حدودی بیشتر منطبق بر مدرسه می باشد و کنکور اصلا نفشی ندارد.

این قوانین مهم در برنامه ریزی پایه دهم نیز به خوبی قبلا بیان کرده بودیم.

نکات مهم برای دانش آموزان پایه یازدهم

موارد زیر در موفقیت شما خیلی اثر مستقیمی دارد.

۱. مشخص کردن استاد کنکوری برای آموزش های جانبی

هنگام برنامه ریزی یازدهم، بخش قابل توجهی از انرژی افراد به پیدا کردن اساتید کنکور قوی سپری خواهد شد. یکی از اساتید ممکن است که فن بیان قوی داشته باشد، اما دانش او به اندازه کافی نباشد. دیگری ممکن است که دانش بالایی داشته باشد، اما به سادگی در برنامه های آموزشی او نمی‌توان شرکت کرد. این چالش زمانی شدیدتر می‌شود که در زمان مطالعه خود نمی‌دانید که از کمک کدام استاد بر حل مشکل خود کمک بگیرد.

در این بخش اورجینال مشاور به کمک شما خواهد آمد و با بخش تحلیل و مقایسه بهترین اساتید کنکور اطلاعات بسیار زیادی به دست خواهید آورد. دقت کنید که نظرات استاد اسدی و تیم اورجینال مشاور بدون هیچ سوگیری و به قصد بهبود شرایط مطالعه و برنامه ریزی شما انجام خواهد شد. حتی شما می‌توانید برای یک مشاوره آنلاین با کیفیت از طریق ارتباط تلفنی برای حل مشکل خود اقدام کنید. در این صورت برنامه ریزی شما نیز به صورت هدفمند انجام می شود.

۲. مشخص کردن مجموعه کتاب های آموزشی

زمانی که در برنامه ریزی خود مشخص می‌کنید از ساعت ۷ تا ۹ قرار است که به مطالعه درس فیزیک بپردازید، منبع آموزشی و همچنین تست زنی شما کدام کتاب ها خواهد بود. همانطور که می‌دانید برخی از کتاب ها درسنامه خوبی دارند و عده دیگر معمولا تست های مورد نیاز شما را به بهترین روش طبقه بندی می‌کنند. دقت کنید که در برنامه ریزی سال یازدهم ریاضی، تجربی و انسانی موضوع تست زنی بسیار مهم شده است. شاید در سال دهم سوال شما این باشد که « چگونه در امتحانات نهایی ۲۰ بگیریم؟ » اما در سال یازدهم شما باید علاوه بر امتحانات نهایی روی کنکور خود نیز تمرکز کنید.

مجموعه اورجینال مشاور برای این بخش نیز یک برنامه ریزی ویژه قرار داده است. شما می‌توانید با  تحلیل کتاب کمک آموزشی ویژه اورجینال مشاور مسیر خود را انتخاب کنید. گرچه در حالت عادی یک مشاوره تحصیلی و یا مشاور کنکور حرفه‌ای برای شما زمان صرف می‌کند و این نکات را به سرانجام میرساند. اما به کمک مجموعه مشاوره کنکور آنلاین ما به سادگی می‌توانید مشکل خود را به حداقل برسانید و برای مطالعه خود یک برنامه ریزی جامع انجام دهید.

۳. خود را محک بزنید

یک دانش آموز در تمامی درس ها بهترین بازدهی را ندارد، ممکن است فیزیک را نزدیک به ۱۰۰ درصد بزند، اما در شیمی و زیست نتیجه مناسبی به دست نیاورد. تا زمانی که در مورد نقاط ضعف و قوت خود اطلاعات مناسبی نداشته باشید، نمی‌توانید به یک جمع بندی بسیار عالی دست پیدا کنید. به همین دلیل است که دانش آموزان در آزمون‌های آنلاین موسسات آموزشی مختلف شرکت می‌کنند. اما برای تحلیل نتایج سعی کنید که از مشاور تحصیلی مدرسه خود استفاده نمایید. چرا که گاها نحوه آزمون دادن و یا تست زنی را در خود تقویت نکرده‌اید. بعد از مشخص کردن نقاط ضعف و قوت خود نگران نباشید و تمام تلاش خود را به کار گیرید تا با یک برنامه ریزی مناسب آن ها را متعادل سازید.

۴. خودتان را یک کنکوری بدانید!

دانش آموز های کم تجربه معمولا سال دوازدهم را بهترین سال خود می‌دانند و تمام تلاش خود را به کار میگیرند که با یک برنامه ریزی مناسب و حرفه‌ای کنکور را پشت سر بگذارند، اما عده کمی از آن ها موفق به این موضوع می‌شوند. دانش آموزانی که از سال دهم و یازدهم برای این موضوع برنامه ریزی می‌کنند و از طرفی به آن عمل می‌کنند، بازدهی بسیار بهتری نیز به دست می‌آورند. به همین دلیل شما در برنامه ریزی سال دهم رشته ریاضی و تجربی باید خود را یک کنکوری بدانید و برای مطالعه کردن زمان صرف کنید. سعی کنید تفریحات خود را اندکی محدود کنید و برای این موضوع به صورت تخصصی برنامه ریزی نمایید، در این صورت نتیجه کنکور شما در بهترین حالت ممکن قرار میگیرد.

۵. برنامه ریزی خود را در قالب هفتگی و ماهانه انجام دهید

برخی از دانش آموزان یک برنامه ریزی کاملا خشک و طاقت فرسا برای هر روز خود انجام می‌دهند. در این حالت معمولا تمام تمرکز آن ها روی مطالعه است و به شرایط روحی و همچنین اتفاقات برنامه ریزی شده توجهی ندارند. در صورتی که به یک دلیل از برنامه ریزی خود خارج شوند، انرژی خود را دو چندان خواهند کرد تا نقص برنامه ریزی خود را پوشش دهند.

این مدل برنامه ریزی معمولا مدت زمان زیادی دوام نخواهد داشت و افراد به دلیل شکست های پی در پی خسته می شوند. با توجه به این موضوع یکی از بهترین استراتژی هایی که افراد می توانند به کمک آن مشکل خود را رفع کنند، برنامه ریزی هفتگی و ماهانه با مشخص کردن اهداف قابل دسترس می‌باشد. به عنوان مثال در هفته سوم آبان ماه قرار است که حداقل ۲۴ ساعت ریاضی کار کنند و در هر روز به صورت میانگین ۳ الی ۵ ساعت برنامه مطالعه انجام میدهند. در آخرین روز هفته نیز نتایج به دست آمده را تحلیل و بررسی می‌کنند. البته در این مسیر داشتن یک همراه موفقیتی نیز می‌تواند نقش قابل توجهی را ایفا کند.

۶. توجه به ویژگی های شخصیتی خود

یکی از مهمترین نکاتی که در برنامه ریزی درسی یازدهم (تجربی، ریاضی و انسانی) باید به آن توجه ویژه نمایید، ویژگی های شخصیتی یک فرد است. به عنوان مثال یک دانش آموز درونگرا می‌تواند برای ۵ الی ۷ ساعت به صورت کاملا متمرکز مطالعه کند. اما یک دانش آموز برونگرا و بیش فعال بیش از ۲ الی ۳ ساعت امکان مطالعه با تمرکز بالا را ندارد. از طرفی برخی از دانش آموزان شرایط بلند شدن در صبح زود را دارند، اما در طرف مقابل برخی دیگر شرایط مطالعه صبح زود را ندارند و نمی‌توانند برای آن یک برنامه ریزی مناسب انجام دهند. به همین دلیل شما نیز در زمان برنامه ریزی درسی یازدهم خود چه برای تست های کنکور و چه برای امتحانات نهایی خود باید به این نکات توجه ویژه داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است که نتوانید به نتایج مورد نظر دست پیدا کنید.

۷. تفکیک سبک مطالعاتی درس تخصصی و عمومی

فرض کنید در مقابل شما یک دیوار وجود دارد و شما با تمام قدرت خود آن را هل میدهید. آیا دیوار جا به جا می‌شود؟ پاسخ منفی است. حال فرض کنید که با اصول مناسب تلاش کنید و دیوار را جا به جا کنید، در این صورت  به سادگی و با استفاده از ابزار و ماشین آلات مناسب جا به جا صورت میگیرد. حال زمانی که قصد حل کردن برخی از تست های ریاضی را دارید باید دست به قلم شوید و محاسبات انجام دهید و روش های مختلف را امتحان کنید. اما این روش برای دروس عمومی مانند عربی و زبان مناسب نیست. هر درسی یک روش ویژه برای مطالعه کردن دارد و هر استادی نیز یک سبک یاد آوردی منحصر به فرد دارد. به همین دلیل دانش آموز نیز در هنگام طرح ریزی و برنامه ریزی مطالعاتی خود، می بایست هر یک از ان ها را لحاظ کند.

مشاوره فوق تخصصی: برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی درسی یازدهم رشته انسانی

فضای رشته انسانی با رشته ریاضی و رشته تجربی اندکی متفاوت است. به همین دلیل نوع برنامه ریزی درسی این رشته نیز کاملا متفاوت خواهد بود. در رشته انسانی معمولا قدرت حافظه و منطق از مهمترین پارامترهای یک دانش آموز خواهد بود. شما باید تمام تلاش خود را به کار گیرید و با استفاده از یک برنامه ریزی مناسب علاوه بر مطالعه کردن، قدرت حافظه خود را نیز افزایش دهید.

برنامه ریزی درسی یازدهم انسانی

مشخص کردن دروس و اهداف مطالعاتی

یکی از مهمترین نکاتی که در برنامه ریزی درسی یازدهم رشته انسانی باید به آن توجه نمایید، تفکیک دروس از یک دیگر است. توالی مطالعه هر یک نیز بسیار حایز اهمیت بوده و می‎تواند در قدرت یادگیری شما تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال مطالعه فلسفه، عربی، ریاضی و آمار در یک روز برای شما دانش آموز بسیار سخت و گنگ خواهد بود. دقت کنید که در رشته انسانی دروس تخصصی و دروس عمومی آنچنان تعریف مجزایی ندارد و شما باید تلاش کنید که برای هر یک به اندازه کافی زمان صرف نمایید. در این صورت موفقیت در کنکور کار سختی نخواهد بود.

استفاده از یک همراه موفقیتی

زمانی که با مشاورین با تجربه مانند آقای اسدی در مورد بچه های رشته انسانی صحبت می‌کنید، معمولا به دوستان و همچنین روابط آن ها اشاره بسیار زیادی می‌کنند. تعبیر اشتباه بر این است که تمام بچه های رشته انسانی معمولا به دنبال تفریح و شادی هستند و به کنکور و امتحانات نهایی توجه کافی ندارند. تعداد کمی از دانش آموزان وجود دارند که روی دوستان خود تاثیر می‌گذارند و دیگران را نیز از مطالعه کردن دور می‌کنند. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی معمولا افراد از کمک یک همراه موفقیتی استفاده می‌کنند. آن ها به شما کمک می‌کنند که به برنامه ریزی خود پایبند باشید و از طرفی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود نیز به سادگی دست پیدا کنید. گاها یک مشاور و یا یک دوست خوب می‌تواند در این مسیر شما را یاری کند.

جدی گرفتن کنکور و تلاش برای دستیابی به نتایج برتر

بیش از ۹۰ درصد دانش آموزان در رشته انسانی پایه یازدهم به کنکور فکر نمی‌کنند، اما در سال دوازدهم شرایط کاملا متفاوت است. تمامی رشته ها در سال ۱۲ تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت که به یک نتیجه بسیار عالی دست پیدا کنند. در صورتی که اگر شما به عنوان یک دانش آموز رشته انسانی در سال یازدهم به صورت میانگین ۲ الی ۳ ساعت زمان برای مطالعه صرف کنید و از طرفی روی تکنیک های تست زنی خود تمرکز نمایید. به جرات می‌توان گفت که جزو رشته های دو رقمی و سه رقمی کنکور می‌شود. از طرفی برنامه ریزی شما در سال دوازدهم بسیار فشرده نخواهد بود و می‌توانید از نوجوانی خود لذت ببرید.

سخن پایانی

در این پست به صورت کامل و جامع به برنامه ریزی درسی یازدهم (تجربی، ریاضی و انسانی) پرداختیم. در صورتی که برای برنامه ریزی هر یک از دروس خود سوال و یا چالشی دارید، مجموعه اورجینال مشاور در کنار شما خواهد بود. به یاد داشته باشید که زمانی که امروز برای مطالعه و درس خواندن صرف می‌کنید، در آینده برای شما شخصیت اجتماعی و ثروت قابل توجهی به دنبال خواهد داشت. به شرطی که در این مسیر استمرار خود را حفظ کنید.

اورجینال مشاور

اورجینال مشاور: انتخاب بهترین دبیر از موسسات + مشاور تحصیلی + انتخاب منابع کنکوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا