برنامه متوسطه دوم و کنکورکنکور

برنامه ریزی برای کنکور سراسری ۱۴۰۳

چطور خود را برای کنکور 1403 در رشته های تجربی و ریاضی و انسانی آماده کنیم و بهترین نتیجه را بگیریم؟

برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۳ در دسته بندی های مختلفی تحلیل و بررسی شده است تا دانش آموزان در هر بازه زمانی امکان رجوع و استفاده از آنها را داشته باشند. این دسته بندی ها عبارت هستند از:

برنامه ریزی از تابستان ۱۴۰۱
برنامه ریزی از مهر ۱۴۰۱
برنامه ریزی از دی ۱۴۰۱
برنامه ریزی از تابستان ۱۴۰۲
برنامه ریزی از دی ۱۴۰۲

کنکور سراسری مهمترین پله و اتفاق در طول دوران تحصیلی یک فرد است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، چون که این آزمون سرنوشت افراد را مشخص می کند و به نوعی روشن می کند که وی در آینده چه شغلی، چه جایگاه و چه همکارانی خواهد داشت. اهمیت بالای کنکور سراسری باعث می شود تا دانش آموزان برای ورود به آن به برنامه ریزی ها و نقشه راه مطمئنی نیاز پیدا کنند و به زمان کافی نیز نیازمند شوند.


مقاله های مهم :  توضیحات کامل کنکور دی ماه و تیر ماه


حواشی پیرامون برای برنامه ریزی کنکور سراسری ۱۴۰۳

مسئله حذف کنکور و جایگزینی آن موضوعی است که سالیان زیادی است مطرح و بررسی می شود اما هیچ تغییری در روند برگزاری آن به وجود نیامده است؛ دسته ای از دانش آموزان با بهانه اینکه کنکور قرار است حذف شود، به انتظار نشسته اند و در حال از دست دادن زمان خود هستند.

قابل توجه کنکوری های ۱۴۰۳

در صورتی که کنکور سراسری دچار تغییر شود (که بعید به نظر می رسد)، باز هم راه های جایگزینی اعمال می شوند که شباهت زیادی با کنکور دارند، پس در هر صورت شما باید خود را برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه آماده نمایید؛ پس به هیچ وجه خود را درگیر حواشی نکنید و به جای پرداختن به آنها، تمرکز بیشتری بر روی مطالعه و آماده کردن خود داشته باشید.


برای اطلاع بیشتر در رابطه با موضوع حذف و جایگزینی کنکور، پست آپدیت زیر را مطالعه کنید.

کنکور دو مرحله از سال ۱۴۰۳


تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۳ چگونه خواهد بود؟

از الان قضاوت کردن در این رابطه هیچ سودی را برای دانش آموزان ندارد و تنها موجب افزایش استرس آنها می شود؛ در سال های اخیر شاهد تاثیر مثبت معدل در کنکور سراسری بوده ایم و انتظار می رود که برای کنکور ۱۴۰۳ نیز همین روند پیش گرفته شود، پس در این رابطه نگرانی نداشته باشید، تنها کافی است اخبار بروز و جامع کنکور را از طریق این سایت دنبال نمایید.

اشتباهات متداول برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۳

انجام یکسری از خطا ها در سال های آخر منتهی به کنکور اتفاقی رایج در بین دانش آموزان است که باعث می شود در آخر توان رسیدن به نتایج دلخواهشان را نداشته باشند؛ با دانستن این اشتباهات و پیشگیری از انجام آنها، شرایط بهتری برای دانش آموزان ایجاد می شود و قادر می شوند که خود را به شکل بهتری برای شرکت در آزمون تستی کنکور آماده نمایند. این اشتباهات عبارت هستند از:

تا کنکور وقت زیادی دارم، پس هیچ جای نگرانی نیست!!

دانش آموزانی که در پایه های دهم و یازدهم هستند خیلی خود را در شرایط کنکوری نمی دانند، به همین علت توجه زیادی به گذر زمان ندارند و با خود می گویند “زمان زیادی تا کنکور مانده و هنوز وقت استراحت دارم، لازم نیست درس بخوانم”. با این حرف دانش آموزان خود را قانع می کنند تا از مطالعه دروس، تست زنی و جمع بندی دوری کنند که نتیجه ای جز از دست دادن زمان را برایشان به دنبال نمی آورد.

راه مقابله با این مشکل چیست؟

 • از ابتدای پایه دهم به فکر کنکور سراسری باشید.
 • دارای برنامه ریزی باشید و علاوه بر طول سال تحصیلی، اوقاتی از تعطیلات تابستانه خود را نیز صرف درس خواندن نمایید.
 • دروس پایه ای خود را به خوبی یاد بگرید تا هنگام وارد شدن به سال دوازدهم در فهم و یادگیری مباحث دچار مشکل نشوید.
 • از همان سال دهم برای شرکت در کلاس های کنکوری، تهیه منابع کنکور و شرکت در آزمون های آزمایشی شبیه ساز اقدام نمایید.

برنامه ریزی سنگین و رویایی

بسیاری از دانش آموزان کنکوری برای شروع وطالعه و آماده سازی، برنامه های ایده آل و بسیار حجیمی را برای خود در نظر می گیرند و توقعات بالایی از خود دارند، اما طبیعی است که آنها قادر به رعایت آن نیستند، در نتیجه پس از گذشت مدتی در انجام برنامه خود شکست می خورند و اعتماد به نفس و انگیزه های آنها کاهش پیدا می کند.

راه های مقابله با این اشتباه چیست؟

 • برنامه ریزی اولیه دانش آموزان کنکوری باید سبک و کم حجم باشد و در طول زمان به بار آموزشی و ساعات مطالعه افزوده شود، پس این نکته را در برنامه ریزی های خود رعایت کنید.
 • انتظار زیادی از خود نداشته باشید، به جای ایده آل گرا بودن واقع گرا باشید؛ با ساعات مطالعه کم شروع کنید تا در ابتدا به روند مطالعه عادت پیدا کنید.
 • از مشاورین و متخصصین این حوزه کمک بگیرید.
 • از برنامه ریزی های تحصیلی استفاده کنید که برای شما شخصی سازی شده اند و مطابق با شرایط تحصیلی و معیشتی شما هستند.

تمرکز بر روی مطالعه درسنامه و غفلت از تست زنی

کنکور آزمونی تستی است، پس شرایط پاسخگویی به آن و همینطور آماده سازی برای شرکت در این آزمون با امتحانات مدارس متفاوت است؛ تست زنی و تمرین و تکرار از اصول یادگیری حداکثری و مفید است که باید توسط دانش آموزان کنکوری رعایت شود، اما متاسفانه بسیاری از داوطلبانی که زمان زیادی تا کنکور دارند، از تست زنی غافل هستند و فقط سعی می کنند دائم و مکررا درسنامه های آموزشی را بخوانند، چون اعتقاد دارند برای تست زنی وقت زیاد است.

راه های مقابله با این اشتباه چیست؟

 • در آزمون های آزمایشی شبیه ساز شرکت کنید تا در شرایط کنکوری قرار بگرید
 • بعد از مطالعه درسنامه ها، تست های همان بخش را مورد بررسی قرار دهید و برای حل آنها تلاش کنید
 • به طور هفتگی و ماهانه آزمون های مناسبی از خود بگیرید (در صورتی که توان انجام این کار را ندارید از مشاورین کمک بگیرید)
 • سعی کنید یادگیری نکات، مرور و جمع بندی مباحث را در قالب تست زنی و آزمون انجام دهید تا بهره آنها نیز برایتان بیشتر باشد

ناامیدی و مشکلات روحی

انجام اشتباهات مختلف، روبرو شدن با شرایط جدید و جدی زندگی و حساسیت بالای کنکور سراسری باعث می شود تا دانش آموزان با چالش های روحی بسیاری مواجه شوند و در مواقع زیادی به کناره گیری از درس خواندن، سرزنش کردن خود و یا ناامیدی از آینده گرفتار شوند.

علت ها:

 • عدم آگاهی از شرایط کنکور سراسری و حساسیت بیش از حد نسبت به این موضوع
 • فشار زیاد از سوی خانواده، اقوام و اطرافیان برای رسیدن به نتایج مطلوب در کنکور سراسری
 • مقایسه کردن خود با دیگران
 • طراحی برنامه ریزی های غیر منطقی و حجیم و عدم موفقیت در اجرای آن که به سرشکستگی و کاهش اعتماد به نفس منجر می شود
 • سرزنش های پی در پی از سوی خود
 • استفاده نکردن از تجربیات دیگران، راهنمایی های مشاوران و کمک های افراد متخصص در حوزه کنکور
 • زندگی کردن در رویا و خیال و دور شدن از واقعیت و شرایط اصلی

راه حل این مشکل چیست؟

هر یک از افراد روحیات مختص به خود را دارند، پس نمی توان برای همه نسخه ای یکسان تجویز کرد، زیرا این کار ممکن است نتیجه عکس را در بر داشته باشد؛ برای مقابله با مشکلات گفته شده اول از همه از اشتباهات و علت های آنها آگاهی پیدا کنید، سپس سعی کنید از افراد و مشاورینی کمک بگیرید که خود در جریان کنکور سراسری حضور داشته و به موفقیت رسیده اند و با دانش بالایی می توانند وضعیت شما را سنجیده و راهنمای شما باشند.

نگرانی های دانش آموزان کنکوری ۱۴۰۳

 1. حذف کنکور سراسری و یا تغییر ساختار آن

همانطور که در توضیحات بالا نیز گفته شد، کنکور سراسری برای سال ۱۴۰۳ نیز برگزار خواهد شد؛ خود قضاوت کنید، آیا می توان افراد را بدون سنجیدن و بررسی به رشته های مهم و محبوبی مثل پزشکی، پیراپزشکی و مهندسی راه داد؟ به واقع که چنین چیزی هیچگاه امکان پذیر نیست و اگر به فکر تحصیل در این رشته و دیگر رشته های محبوب هستید، بدانید که حتما باید در آزمونی (کنکور یا آزمونی مشابه آن) شرکت داشته باشید.

 1. سخت یا آسان بودن سوالات کنکور ۱۴۰۳

دسته ای از دانش آموزان از حالا به این فکر هستند که سوالات کنکور ۱۴۰۳ یا آسان خواهد بود یا سخت؟ چگونه طرح خواهند شد؟ بودجه بندی ها به چه شکلی خواهند بود؟

این سوالات اهمیتی ندارند، چون دانش آموزی که قصد موفقیت در کنکور و رسیدن به اهدافش را دارد نباید مانعی را پیش روی خود ببیند و می بایست به سطحی از آمادگی برسد که قادر به پاسخگویی به سخت ترین سوالات کنکوری نیز باشد؛ توجه به این حواشی تنها تمرکز و زمان را از کنکوری ها خواهد گرفت و نتیجه دیگری نخواهد داشت.

 1. ضعیف شدن پایه تحصیلی با آموزش مجازی

با شیوع بیماری کرونا مدارس و مراکز علمی فعالیت های خود را به شکل آنلاین ادامه دادند، در این بین شرایط برای تحصیل دانش آموزان سخت و کیفیت یادگیری و آموزش به آنها کاهش چشمگیری پیدا کرد؛ کنکوری های ۱۴۰۳ نگران هستند که این ضعف و کمبودها را چگونه جبران کنند و اینکه برای سال کنکورشان باز هم جامعه درگیر کرونا خواهد بود یا که خیر؟

شفاف سازی برای کنکوری ها:

در رابطه با ضعف سیستم آموزش مجازی و عدم یادگیری بهترین راه برای جبران استفاده از خدمات و منابع جانبی است که توسط بسیاری از موسسات ارائه می شوند و می توانند تمام و کمال شما را به چرخه یادگیری باز گردانند.

بحث ادامه پیدا کردن کرونا چطور؟

پیش بینی می شود با تولید واکسن و تزریق آن حتی قبل از کنکور ۱۴۰۲ بحث فراگیری آن از جامعه حذف شود، اما حتی اگر این چنین نشود نیز جای نگرانی وجود ندارد؛ مشکلات فراگیر اجتماعی برای تمامی داوطلبان کنکور سراسری هستند و تنها به عده ای خاص تعلق ندارند، پس بدانید که رقبای شما نیز از آنها ضربه خواهند خورد و شرایط تمامی افراد یکسان است، پس سعی کنید بر روی نقاط قوت خود دقت بیشتری داشته باشید و از رقبا پیشی بگیرید.

 1. اگر قبول نشوم چه می شود؟

این سوال که “اگر در کنکور قبول نشوم آینده ام چه خواهد شد؟” سوالی است که هر دانش آموز کنکوری تا به حال حداقل یکبار از خود پرسیده است و نشان از این دارد که فرد برای خود و آینده اش اهمیت زیادی قائل است؛ باید این نکته را گفت که کنکور نقطه پایان دنیا نیست که اگر فردی در آن موفق نشود باید زندگی خود را از دست رفته ببیند.

کنکور مرحله ای از زندگی است که می تواند مسیرهای پیش رو را مشخص کند و در مواقعی نیز با سرعت بیشتری افراد به اهدافشان برساند، اما تنها راه رسیدن به زندگی خوب و خوشبخت کنکور نیست و نباید این چنین در نظر گرفت که کنکور همه چیز است. بسیاری از افراد در زمینه های دیگر و در مهارت های مختلف انسانی استعداد دارند و می توانند در آنها آینده درخشانی را برای خود بسازند، پس نگرانی های کاذب این چنینی را به دل راه ندهید.

استارت برنامه ریزی کنکور 1402

شروع از تابستان ۱۴۰۱ برای کنکور ۱۴۰۳

شروع مطالعه از تابستان سال ۱۴۰۱ توسط دانش آموزانی انجام می شود که پایه دهم را به اتمام رسانده و پس از گذراندن امتحانات خرداد ماه، وارد بازه زمانی تعطیلات تابستان شده اند؛ برنامه ریزی از این بازه زمانی بهترین کاری است که می تواند توسط یک کنکوری ۱۴۰۳ انجام شود، چرا که زمان بیشتری در اختیار وی قرار دارد.

اول از همه باید به این موضوع توجه داشته باشید که شما به تازگی پایه دهم را گذرانده اید، پس توانایی بالایی در مباحث این پایه دارید و برای شرکت در امتحانات نیز آنها را به خوبی مطالعه کرده اید، پس تمرکز شما باید بر روی تثبیت این معلومات باشد.

چطور شروع کنیم؟

 • پس از امتحانات خرداد ماه مدتی (یک الی دو هفته) به خود استراحت دهید تا مغز شما برای یادگیری و مواجه مجدد با دروس آماده شود.
 • درس خواندن را با ساعات مطالعه کم شروع کنید، سه ساعت در روز برنامه مناسبی برای شروع است.
 • در روز دو الی سه درس متفاوت را مطالعه کنید.
 • کتاب درسی مدارس را منبع اصلی خود قرار دهید (در ادامه توضیحات کاملی درباره منابع بیان شده اند).
 • ماه آخر تابستان پیش خوانی مطالب پایه یازدهم را آغاز کنید، هدف از این کار صرفا آشنایی شما با مباحث و درس ها است که باعث می شود در آینده به شکل ساده تر و سریعتری در آنها به تسلط برسید.

شرکت در کلاس های کنکوری یا استفاده از دی وی دی های آموزشی در این بازه زمانی ضروری است؟

خیر ضروری نیست، اما می تواند به عنوان یک کاتالیزگر عمل کند که روند یادگیری، پیشرفت و افزایش مهارت های آزمونی شما را سریعتر می کند؛ این کار به دانش آموزانی توصیه می شود که جدیت بالایی در زمینه کنکور دارند و می خواهند به رشته های برتر در دانشگاه های برتر برسند.


برای اطلاع بیشتر در رابطه با انتخاب رشته تجربی یا ریاضی پست آپدیت زیر را مطالعه کنید.

رشته ریاضی یا رشته تجربی بهتره؟


شروع از مهر ۱۴۰۱برای کنکور ۱۴۰۳

این دسته از دانش آموزان فرصت سه ماهه تابستان را از دست داده اند و حالا با شروع سال تحصیلی جدید شرایط سخت تری نسبت به رقبایی دارند که مطالعه را از تابستان شروع کرده اند. برنامه ریزی از مهرماه ۱۴۰۱ باید به گونه ای باشد که هم دروس پایه دهم و هم دروس پایه یازدهم را پوشش دهد.

اصول برنامه ریزی از مهر ۱۴۰۱

 • برنامه ریزی های کنکوری خود را با برنامه درسی مدارس مطابقت دهید.
 • سهمی از یادگیری و مطالعه پایه یازدهم را به اوقات و کلاس های مدرسه اختصاص دهید و با تمرکز به آموزش های معلمین، یادگیری را برای خود ساده کنید.
 • برای مطالعه در زمان زنگ تفریح مدرسه نیز برنامه داشته باشید.
 • حداقل ۶۰ درصد برنامه خود را به مطالعه، مرور، تست زنی و جمع بندی دروس پایه دهم اختصاص دهید و سهم ۴۰ درصدی برای دروس یازدهم قائل شوید. علت این است که شما در حال خواندن دروس یازدهم و گذراندن این پایه هستید و در محیط آموزشی آن قرار دارید، پس بخشی از آن بدون برنامه ریزی در ضمیر شما جای داده می شوند.

شرکت در آزمون های آزمایشی

در صورتی که قصد شروع آماده سازی از مهر ۱۴۰۱ را دارید، از شرکت در آزمون های آزمایشی غافل نشوید. با این کار اتفاقات مثبت زیر رخ می دهند:

 • برنامه و جدول بودجه بندی و زمانبندی در اختیار شما قرار داده می شود که در آن هر پایه حداقل دو بار از ابتدا تا به انتها مرور می شوند.
 • می توانید به طور همزمان هم مباحث پایه دهم و هم یازدهم را آزمون دهید.
 • در آزمون ها با تست هایی روبرو می شوید که ترکیبی از دو پایه هستند و با نحوه طراحی این دست سوالات آشنا می شوید.
 • مهارت های روحی و تست زنی شما ارتقا پیدا می کند.
 • سریع تر از ضعف های خود آگاه می شوید و زمان بیشتری برای رفع آنها دارید.

شروع از دی ماه ۱۴۰۱ برای کنکور ۱۴۰۳

دی ۱۴۰۰ فرارسیده و امتحانات ترم اول مدارس در حال برگزاری یا اتمام است، در این زمان دانش آموزان نزدیکی بیشتری با کنکور حس می کنند و بیشتر به فکر مطالعه و آماده سازی خود می افتند؛ شروع از دی ۱۴۰۱ دارای دو مرحله و اصل است که باید رعایت شوند.

 1. تثبیت مباحث پایه یازدهم
 2. مطالعه و مرور مباحث پایه دهم

تثبیت مباحث پایه یازدهم

در این زمان شما نیمی از مطالب پایه یازدهم را آموزش دیده اید و به طور تشریحی در امتحانات این مطالب نیز شرکت داشته اید، حال لازم است تا دانسته های خود را به تثبیت برسانید. این کار چه سودی دارد؟

 • بعدها نیازی به مطالعه جامع و خط به خط این پایه نخواهید داشت.
 • احتمال فراموش کردن مطالب کاهش پیدا می کند.
 • در صورتی که مطلبی را از یاد بردید به سادگی و به سریعترین شکل ممکن حتی با نگاه به سرفصل ها می توانید آن را به یاد آورید.
 • شرایط شما برای جمع بندی ساده می شود.

تست زنی کلید تثبیت دروس یازدهم

برای اینکه مباحث یازدهم را در مغز خود تثبیت کنید باید به تست زنی روی بیاورید و عمده وقت خود را صرف این کار نمایید؛ شما با سوالات تشریحی این پایه آشنایی دارید، حال با حل کردن سوالات تستی همان مباحث، به شکل دیگری نیز آن را برای مغز خود بیان می کنید و میزان یادگیری شما افزایش پیدا می کند.

مطالعه و مرور مباحث پایه دهم

مدتی است که از دروس پایه دهم به دور بوده اید، در سال جاری مشغول یادگیری مطالبی هستید که دنباله دروس دهم هستند، پس با به خاطر آوردن مجدد آنها و به مهارت رسیدن در این مباحث پایه ای، می توانید شرایط بهتری را هم برای کنکور و هم پایه دوازدهم خود رقم بزنید.

برای مطالعه و مرور پایه دهم توصیه می شود که اصل ۵۰ درصد مطالعه و ۵۰ درصد تست زنی را رعایت کنید. چگونه؟

 • ابتدا نگاهی کلی به سرفصل ها و مطالب دهم داشته باشید.
 • فصولی را که به خوبی به یاد دارید از اولویت خود خارج کنید.
 • بعد از مطالعه هر درس و مبحث، به سراغ تست زنی آن بروید و به همان مقدار زمانی که مطالعه کرده اید به حل تست بپردازید.
 • اگر در پاسخ به تست ها موفق نبودید اجازه دارید به درسنامه باز گردید.

شروع از تابستان ۱۴۰۲ برای کنکور ۱۴۰۳

کنکوری های ۱۴۰۳ در تابستان ۱۴۰۲ پایه یازدهم خود را به اتمام رسانده و آماده تحصیل در سال اصلی کنکور یا به نوعی پایه دوازدهم هستند، قابل ذکر است که تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان در این بازه زمانی شروع به درس خواندن برای کنکور می کنند و پیش از رسیدن به این زمان هیچ دغدغه و ای برنامه ای برای کنکور سراسری ندارند.

از کجا شروع کنیم؟

قبل از اشاره به اصول، این نکته را در نظر داشته باشید که این بازه زمانی جای آزمون و خطا نیست و تمامی امور باید با دقت و درست انجام شوند.

 • سه ماه تابستان را به مطالعه، مرور و جمع بندی هردو پایه دهم و یازدهم اختصاص دهید.
 • کتاب های درسی مدارس منبع کامل و مناسبی برای شما نیست و به طور قطع به منابع مکمل و جانبی نیز نیاز دارید.
 • مطالب دهم و یازدهم را به شکل ترکیبی و در ارتباط با هم بخوانید تا بهتر آنها را بیاموزید.
 • اولویت مطالعه با پایه یازدهم و سپس دهم است، چون که به تازگی یازدهم را پشت سر گذاشته اید و تثبیت و به تسلط رسیدن در آن راحت تر است.
چگونه در تابستان دروس دهم و یازدهم را جمع بندی کنیم؟

شروع از دی ۱۴۰۲ برای کنکور ۱۴۰۳

این دیگر آخرین فرصت برای دانش آموزان کنکوری است تا بتوانند به آمادگی نسبی برای کنکور دست پیدا کنند؛ دانش آموزانی که به این مرحله می رسند زمان زیادی را از دست داده اند و یا درگیر حواشی بوده اند. تنها چندماه تا کنکور سراسری فرصت باقی است، پس:

 • بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید، اولویت درس خواندن شما بدین صورت است که اول باید دانسته های خود را در ذهن تثبیت کنید و پس از آن در صورت بودن زمان، به سراغ مطالعه مباحث جدید بروید.
 • تمرکز بیشتری بر روی دروس با ضریب بالا و مهم داشته باشید.
 • از بودجه بندی های کنکور سراسری آگاهی پیدا کنید و سعی کنید بیشتر زمان خود را صرف مباحثی کنید که تعداد تست بیشتری دارند.
 • کنکور سراسری آزمونی استاندارد است و تست های ساده نیز در آن وجود دارند، از آنها غافل نشوید و اطمینان حاصل کنید که درصد آنها را به دست می آورید.
 • تا می توانید تست بزنید، خواندن درسنامه سودی برای شما نخواهد داشت.
 • ناامید نباشید و روحیات خود را کنترل کنید، در غیر این صورت همین فرصت باقی مانده را نیز به سادگی از دست خواهید داد.
 • از برخی مباحث که آنها را برایتان سخت است و یا یادگیری شما در آن زمان زیادی می طلب گذر کنید.

برای اطلاع از مطالب و اصول تخصصی در رابطه با نحوه برنامه ریزی به تفکیک پایه به پایه و درس به درس توصیه می شود که مقاله نحوه برنامه ریزی اصولی کنکور در این سایت را مطالعه نمایید.

موفقیت در برنامه ریزی کنکور 1402

کنکوریهای ۱۴۰۳ خودشان قادر به برنامه ریزی و تعیین مسیر مطالعاتی هستند؟

به طور قطع جواب این سوال منفی است؛ اکثریت دانش آموزان اطلاعات بسیار کمی در حوزه کنکور و امور پیرامون آن دارند و خود نمی توانند نیازهای تحصیلیشان را رفع نمایند، پس حضور فردی متخصص و باتجربه در کنار آنها الزامی است و باعث می شود خطاها به حداقل و نقاط قوت به حداکثر برسند.

مشاور خوب چه خدماتی را به کنکوری های ۱۴۰۳ ارائه می دهد؟

 • ارائه برنامه ریزی های شخصی سازی شده بر اساس شرایط معیشتی، علاقه مندی ها و توامندی های داوطلب
 • پیشنهاد منابع مناسب برای وی
 • آماده سازی روحی و روانی دانش آموز برای شرکت در کنکور سراسری و همینطور امتحانات نهایی پایه دوازدهم
 • پاسخگویی به سوالات داوطلب و پشتیبانی مستمر در طول سال
 • آموزش روش های درست مطالعه هر درس و چگونگی کسب درصد و نمرات بالاتر در هر یک از آنها
 • هدایت تحصیلی و تعیین نقشه راه برای داوطلبین
 • راهنمایی در انتخاب رشته دانشگاهی

چند نکته مهم مشاوره ای

 • فضای درس خواندن خود را تغییر دهید و سعی کنید محیط تا تا حد امکان آموزشی و شبیه به کلاس های درس کنید.
 • از ساعات ابتدایی روز غافل نشوید، این ساعات بهترین زمان برای مطالعه هستند و بازدهی مغز در آن بیشتر است.
 • بر اساس هدف خود، دروس را اولویت بندی کنید و با ترتیبی که به وجود می آورید به مطالعه و یادگیری بپردازید.
 • ارزش هر یک از درس ها در کنکور را بدانید، برای مثال در رشته علوم تجربی اهمیت کلی دروس (با توجه به هدف و شرایط دانش آموز قابل تغییر است) به این شکل است:

دروس عمومی: ادبیات فارسی، زبان عربی، زبان انگلیسی، دین و زندگی

دروس تخصصی: زیست شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک، زمین شناسی

 • علاوه بر درس خواندن، اوقاتی را نیز برای فراغت، تفریح، استراحت، بودن در بین خانواده و دوستان و همینطور سفر در نظر بگیرید.
 • حتما به برنامه ریزی هایی که توسط خود و یا مشاورتان طراحی می شود پایبند و متعهد باشید.
 • فعالیت های ورزشی داشته باشید و به علت کنکوری بودن خود را از شرکت در کلاس های این چنینی منع نکنید، در صورتی که در این رابطه سوالی دارید مطالعه مقاله انجام همزمان ورزش و کنکور به شما پیشنهاد می شود.

بهترین منابع برای کنکوری های ۱۴۰۳

منابع کنکوری به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

 1. کتاب های درسی مدارس
 2. کتاب های کمک آموزشی (درسنامه، بانک تست، جمع بندی)
 3. کلاس های کنکوری (حضوری و یا غیرحضوری)
 4. دی وی دی های آموزشی
 5. خدمات مشاوره ای و روانشناسی

هر یک از این منابع مزایا و معایب خود را دارند، اما بدون شک عواملی کمک کننده هستند که جریان یادگیری و پیشرفت را سریع تر می کنند، از طرفی استفاده از آنها اعتماد به نفس بیشتری به دانش آموز می دهد و او را بیشتر در شرایط کنکوری بودن و مسئولیت پذیری در قبال آینده خود قرار می دهد.

معیار تشخیص بهترین منبع کنکوری

برای اینکه منبعی بهترین و یا بدترین باشد، باید شرایط دانش آموز و راحتی آن با منابع نیز سنجیده شود، اما بطور کلی منبع خوب دارای ویژگی های زیر است:

 • جامعیت و پرداختن به تمامی مباحث
 • افزایش مهارت تست زنی و بالا بردن روحیه و انگیزه داوطلبان کنکور
 • اشاره به ریزترین نکات موجود در کتاب های درسی
 • استفاده از شیوه های نوین تولید و انتقال محتوای آموزشی
 • حجیم و طولانی نبودن
 • در هر مکان و زمانی قابل استفاده، تمرین و تکرار باشد.
 • هزینه های زیادی را برای دانش آموزان در پی نداشته باشد و عموم افراد قادر به تهیه آن باشند.
بیشتر بخوانید: انواع منابع کنکور و ویژگی آن ها

منابع برنامه ریزی کنکور 1402

پرسش و پاسخ با برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۳

تو بودجه بندی ها بعضی از درس ها و فصل ها هیچ سوالی ندارن، اون ها رو هم بخونیم؟

در صورتی که زمان زیادی تا کنکور سراسری دارید و این کار موجب خستگی شما نمی شود می توانید این مباحث را مطالعه کنید؛ به طور کلی خواندن آنها ضروری نیست اما ممکن است برای درک و فهم بهتر دیگر مباحث مهم و تست خیز کمک کننده باشد.

برای کنکور ۱۴۰۳ از کی شروع کنیم بهتره؟

در این مقاله دسته ها مختلف دانش آموزان در نظر گرفته شدند و پیشنهادهای مختلفی برای آنها مطرح شد، به طور قطع هر چه زودتر برای مطالعه دروس و آماده سازی اقدام کنید شرایط بهتری خواهید داشت، با این اوصاف تابستان ۱۴۰۱ بهترین زمان برای شروع است.

از کجا بفهمیم برنامه ریزی که داریم اصولی و مفیده؟

بهترین کار این است که برنامه ریزی خود را به مشاورین و افراد متخصص بسپارید تا آنها با در نظر گرفتن تمامی جوانب به شما کمک کنند، اما اگر خود برنامه ریزی کردید بسنجید که اصول زیر در آن رعایت شده است یا خیر!!!

 • بیش از حد حجیم و طولانی و همینطور کم حجم و سبک نباشد.
 • ساعات مطالعه شناور داشته باشد.
 • روزها و ایستگاه های جبرانی داشته باشد.
 • تناسب بین مطالعه و تست زنی رعایت شده باشند.
 • هر روز درس های مختلفی از دو بخش عمومی و تخصصی وجود داشته باشند.
 • دروس به همراه هم پیش روند و همزمان به اتمام برسند.
 • امکان ارائه گزارش کار هفتگی وجود داشته باشد.
 • روزهایی برای مرور و جمع بندی در نظر گرفته شده باشند.

اگه از همون اول کنکوری درس بخونیم و تست بزنیم به مدرسه و امتحانات لطمه نمیخوره؟

کنکوری درس خواندن با تحصیل در مدرسه تفاوت زیادی ندارد و نباید این دو را از هم جدا دانست؛ شروع از همان روزهای اول و اهمیت دادن به مباحث تستی و کسب مهارت هیچ منافاتی با دروس مدرسه شما ندارد و نه تنها موجب بروز مشکل و تضعیف نمی شود، بلکه قوی تر شدن پایه درسی و رسیدن به نتایج بهتر در مدرسه را به دنبال دارد.

میخوام از سال دهم شروع کنم اما نمیدونم چطوری؟ فکر می کنم خیلی سخت باشه.

از طریق پل های ارتباطی و شماره های درج شده در پایین مقاله با مشاورین تماس برقرار نمایید و از راهنمایی ها و مشاوره رایگان آنها بهره مند شوید.

میشه درس ها و فصل هایی که برامون سخته و دوسش نداریم حذف کنیم؟ مثلا من تو ریاضی مشکل دارم، زبانمم خوب نیست نمیخوام اصلا بخونمش.

حذف درس اشتباهی بزرگ و زیانبار برای دانش آموزان کنکوری است و فردی که می خواهد به رشته ها و دانشگاه های مطرح برسد نباید به هیچ عنوان به چنین کاری روی آورد؛ حذف فصل و یا قسمت های خاصی از دروس مشکلی ندارد اما تشخیص آن باید توسط مشاورین شما انجام شود که آن هم تنها در صورتی مجاز است که زمان کمی باقی مانده باشد و فرصتی برای رسیدن به مهارت در آن نباشد.

رقبای ما کنکوری های ۱۴۰۳ چه کسایی هستند؟

همکلاسی های شما و دانش آموزانی که با شما هم پایه هستند اصلی ترین رقبای شما در کنکور سراسری می باشند؛ البته باید به این جمعیت، پشت کنکوری های ۱۴۰۲ و حتی شاید ۱۴۰۱ را نیز اضافه بکنیم، اما این پشت کنکوری ها جمعیت زیادی را شامل نمی شوند و جای نگرانی وجود ندارد.

تا سال ۱۴۰۳ ظرفیت دانشگاه ها تغییری نمیکنه؟

تغییر ظرفیت دانشگاه ها قابل پیش بینی نیست، اما با نگاهی به ظرفیت سال های اخیر هر دانشگاه در هر رشته در می یابیم که حتی اگر تغییری هم انجام شود آنچنان چشمگیر و تاثیرگذار نخواهد بود.

بعضی از رشته ها الان اشباع شدن و بازار کار ندارن. تا ۱۴۰۳ چه اتفاقی دندانپزشکی و پزشکی هم اشباع میشه؟

موفقیت در بازارکار به مهارت و توامندی های فارغ التحصیلان وابسته است؛ رشته های دندانپزشکی و پزشکی رقابتی هستند و تعداد شغل ثابتی برایشان تعریف نشده است، پس اگر فارغ التحصیل این رشته مهارت بالایی داشته باشد قطعا صاحب شغل خواهد شد.

پیشنهاد خیلی ویژه به دانش آموزان (در راستای عدالت آموزشی)

 • درخواست مشاوره رایگان از مشاوران با تجربه سایت مشاور
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

در ارتباط با برنامه ریزی کنکور برای موفقیت در آزمون کنکور سازمان سنجش مطالب زیادی گرفتید هر سوالی دارید کامنت کنید تا بهترین مشاوران ایران در مجموعه سایت مشاور شما را راهنمایی کنند.

moshaver

سایت مشاور: مشاور تحصیلی و آموزشی تمامی مقاطع و کنکور

نوشته های مشابه

۲۸ دیدگاه

 1. ن پایه دهم هستم و می ریم یازدهم اما به خاطر آنلاین شدن کلاسا و مشکلات شخصی نتونستم امسال رو درست بخونم و تست بزنم و در حد صفرم امیدی هست کنکور۱۴۰۲ داروسازی قبول بشم؟

 2. سلام
  من پایه یازدهم هستم با پایه نسبتا ضعیفی به این پایه اومدم و حالا میخوام برنامه ریزی انجام بدم.
  کلاً گیر کردم و نمیدونم چیکار کنم،درخوااست مشاوره برای برنامه ریزی درسی دارم

  1. سلام‌.وقت شما بخیر.برای کسانی که پایه یازدهم هستند آیا کلاس های آمادگی کنکور و تست زنی مدارس می تونه مفید باشه یا در موسسات معتبر ثبت نام کنیم؟

 3. سلام من پایه یازدهم‌هستم واز تابستون ۱۴۰۰شروع کردم به روزی تقریبا ۵ساعت کاربادیوی دی های آپوزشی ولی باتوجه به شرایط زندگیم بعضی مواقع اصلا نمیتوتم درس بخونم ویا کمتراز پنج ساعت درس میخونم رشتمم ریاضیه خاستم بدونم امیدی برای قبولی درکنکور۱۴۰۰ دارم؟

 4. سلام من یازدهم انسانی هستم تابستان میخوام دهم و یازدهم رو تموم کنم الان نمیدونم تبستان عمومی بخونم یا نه اخه میگن حذف شده؟ تکلیفمون کی روشن میشه؟

 5. سلام من کنکوری ۱۴۰۲هستم اگر درسال ۱۴۰۲دیپلم بگیرم با سوابق تحصیلی ۶۰درصد ….و بخوام سال ۱۴۰۳کنکور بدم آیا همون سوابق برام اعتبار داره یا باید باز باید امتحان نهایی بدم ؟

    1. سلام دروس عمومی درسته در کنکور نمیاد و حذف شده است ولی در امتحانات نهایی تاثیر دارد و احتمالا سخت تر هم طراحی شود و نمره گرفتن سخت میشه و اگر نخونید به شدت روی معدل تون تاثیر منفی دارد

    2. سلام و عرض ادب
     وقت به خیر
     ببخشید من سال ۱۳۸۳ پیش دانشگاهی را تمام و در کنکور شرکت کردم که متاسفانه قبول نشدم. بعد از آن زمان دیگر فرصت شرکت در آزمون را پیدا نکردم. علاقه زیادی به ادامه تحصیل دارم. می‌خواستم ببینم اگر از الان برنامه‌ریزی و مطالعه کنم، امکان موفقیت هست؟ و
     باتوجه‌به تغییر فرایند کنکور، چه درس‌هایی را باید مطالعه کنم؟
     سپاس

  1. سلام ببخشید من پایه ی دهم رو تموم کردم و یک ماه دیگه دارم وارد یازدهم میشم تابستونمم هیچییی نخوندم تازه چهار روزه شروع کردم…اصلا نمی‌فهمم حتی وقتی با دقتم میخونم واقعا نمی‌دونم چکار کنم…دیگه دیره یا نه..استعدادش رو داشتن مهمه یا نه…

 6. سلام من پایه دهم هستم و مهر ماه میرم یازدهم میشه بگید چطور برای کنکور ۱۴۰۳ شروع کنم خیلی
  ذهنم ب هم ریخته هست راهنمایی کنید لطفا.

 7. الان تو کنکور اول چه مباحثی سوال میاد؟یعنی از دوازدهم و دهم و یازدهم چجوری سوال میشه؟وقتی تو دی ماه میخوایم کنکور بدیم تکلیف این بودجه بندی ازمون اول چیه؟ مباحث کنکور دوم چی؟ با مباحث کنکور اول اشتراک داره یانه کلا جداست؟بعد نمره کنکور اول و دوم باهم جمع میشه یا اونی که بهتره انتخاب میشه؟این تاثیر معدل چجوریه؟یعنی منظورم اینه که من نمیدونم نمرم ازه چه حدی پایینتر باشه باید به فکر ترمیم معدل باشم؟اخه من پشت کنکوریم.این ترمیم معدل طوریه که من باید همه درس هارو دوباره امتحان بدم یا اونایی که مدنظرمه کافیه؟من میخوام بدونم اصلا با این نمراتی که دارم به فکر ترمیم معدل باشم یا همینایی که دارم خوبه و میتونم حداکثر بهره رو از سوابق تحصیلیم ببرم؟معدل کتبی نهاییم ۱۹/۱۱ و معدل کلم ۱۹/۴۷ هست فقط زبان وفیزیکم رو بد دادم زبان۱۷ شدم و فیزیک رو ۱۸.

  1. سلام وقت بخیر سوال های متنوعی را پرسیدی که متاسفانه سازمان سنجش تا به امروز جواب این ها را رسمی نداده باید منتظر بمونیم تا در روزهای آینده خبری شود

 8. سلام من کلاس دهمم وقراره ی ماه دیگ برم یازدهم میخوام کتاب تست بخرم ب نظرتون جامع بخرم یا کلاس ب کلاس جدا؟؟؟؟

 9. سلام من الان از مهر قراره برم یازدهم ریاضی واز مرداد برای کنکور شروع کردم برای خوندن به نظر تون میتونم رتبه دو رقمی یا سه رقمی بیارم.

  1. سلام بله می شود ما در همین سایت مشاور با دانش آموزانی در ارتباط بودیم که فقط با ۵ ماه توانستند رتبه برتر شوند و دانشگاه های تهران قبول شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا